Mandaty PIP dla LOT-u za zwolnienie szefowej związku zawodowego. Przewoźnik odwoła się od decyzji

LOT jest po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy nałożyli na przewoźnika mandaty m.in. za zwolnienie byłej szefowej związku zawodowego Moniki Żelazik. Linia nie zgadza się z opinią PIP, zapowiada odwołanie.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w Polskich Liniach Lotniczych LOT rozpoczęła się po tym, jak przewoźnik zwolnił z pracy przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monikę Żelazik. Inspektorzy PIP uznali, że zwolnienie Moniki Żelazik było złamaniem przepisów ustawy o związkach zawodowych i nałożyła na zarząd przewoźnika mandaty.

Zarząd LOT już zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji.

Kłopoty Ryanaira, a LOT

Strajkujący piloci Ryanaira w całej Europie walczą o to, by przewoźnik zatrudniał ich bezpośrednio oraz na umowę o pracę. Pod postulatami pracowników irlandzkiego oddziału firmy mogliby podpisać się niektórzy pracownicy LOT-u. Z kontroli PIP wynika bowiem, że LOT prowadzi politykę zatrudniania swoich pracowników przede wszystkim na umowach samozatrudnieniowych (wymagającej założenia działalności gospodarczej, szczególnie pilotów) oraz cywilnoprawnych. To nie spodobało się inspektorom.

- Równoległe wykonywanie tych samych czynności w granicach różnych reżimów prawnych nasuwa najwięcej wątpliwości co do charakteru stosunku zobowiązaniowego, jaki powinien łączyć strony – cytuje Strajk.eu wnioski końcowe kontrolerów PIP.

Okazuje się też, że nawet zatrudniając pracowników poprzez spółkę LOT Crew, robiąca to na zlecenie narodowego przewoźnika firma robiła to nielegalnie. Nie zadbano bowiem o obowiązkowy wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Grozi za to kara do 100 tysięcy złotych. 

Miał być strajk

Na początku maja pracownicy LOT-u planowali strajk, który ostatecznie nie doszedł do skutku. Zamierzali domagać się powrotu do zasad wynagradzania z 2010 roku, kiedy  to w związku z problemami przewoźnika wypowiedziany został zbiorowy układ pracy. Ostatecznie pracownicy LOT ograniczyli się do strajku włoskiego polegającego na bardzo skrupulatnym wykonywaniu obowiązków.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (39)
Mandaty PIP dla LOT-u za zwolnienie szefowej związku zawodowego. Przewoźnik odwoła się od decyzji
Zaloguj się
 • mirek76pl

  Oceniono 35 razy 21

  LOT zmierza powoli tą samą drogą, co "Pride of Poland". Co prawda dużo wolniej, bo siłą inercji loty wciąż się odbywają, ale od 3 lat liczba odwołanych i opóźnionych lotów systematycznie wzrasta, suma wypłacanych pasażerom odszkodowań również. Wygląda na to, że bezprawne odwołanie szefowej związków to jeden z najmniejszych problemów dobrozmianowego szefostwa.

 • polak66maly

  Oceniono 26 razy 20

  LOT - later or tomorrow. Na 12 ostatnich przelotow LOT-em zaden nie byl punktualny.

 • macwies

  Oceniono 31 razy 17

  prędzej piSS odwoła PIP.

 • pawel_zet

  Oceniono 16 razy 16

  Te mandaty to pewnie po 500 złotych. W takim przypadku powinien być oblig grzywny w wysokości co najmniej półrocznej pensji dla każdego z członków zarządu, a przedsiębiorstwo powinno być ukarane 10% rocznych przychodów. Obecne działania PIP zachęcają do łamania prawa pracy.

 • gotlama

  Oceniono 23 razy 15

  Czyli przehuśtali dotację otrzymaną za czasów PO i "lądują" jak tupolew. Mateusz Morawiecki stwierdził, że dzięki Milczarskiemu spółka "wstaje z kolan". Chyba po to by paść na dziób.

 • w12121

  Oceniono 15 razy 11

  LOT-em nie da sie latac, co ktorys lot odwolany, prawie kazdy spozniony. Nie daj Boze zaplanowac dluzsza podroz z przesiadka bo napewno gdzies utkniemy

 • wawiak57

  Oceniono 17 razy 11

  Również odwołanie LOT przegra, więcej już w momencie złożenia odwołania będzie znany jego efekt, zarząd LOTu powinien być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej i wypie...ny za głupotę z posad.

 • ewulka987

  Oceniono 14 razy 8

  Wszystkie "sukcesy" rządzącego PiS od stadnin koni ,LOT-u po modernizację armii , repolonizację stoczni są tylko na papierze, to tylko propaganda PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX