ZPP: Embargo na polską żywność miało skończyć się załamaniem eksportu. Ale producenci poradzili sobie z Rosją

Cztery lata po wprowadzeniu embarga na sprzedaż polskiej żywności do Rosji, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podsumował jego skutki dla polskich producentów. Wniosek jest jeden: tych negatywnych praktycznie nie widać.

Przypomnijmy jednak na początek, że Rosjanie sankcje na żywność wprowadzili w odpowiedzi na szerokie gospodarcze obostrzenia wprowadzone przez Unię Europejską w związku z agresją na Ukrainę. 

Jak podaje ZPP, "w momencie wprowadzania przez Rosję embarga m.in. na polskie produkty spożywcze, wielu polityków oraz ekspertów wieszczyło swojego rodzaju gospodarczą katastrofę. Decyzja Putina miała doprowadzać do upadków gospodarstw, załamania rynku, a w konsekwencji do generalnego kryzysu w polskim rolnictwie." Padały wtedy stwierdzenia, że np. nie ma możliwości zagospodarowania w naszym kraju czy też na innych rynkach, uprawianych u nas jabłek

Nic takiego się jednak nie stało. Jak piszą przedsiębiorcy, wydaje się nawet, że głównymi poszkodowanymi w całej sytuacji są przede wszystkim Rosjanie, którzy przy wciąż utrzymywanych przez administrację Putina restrykcjach, za żywność płacą znacznie więcej, niż przez wprowadzeniem obostrzeń. 

Czytaj więcej: Rosja grozi USA: Sankcje wobec naszych banków to jak wojna gospodarcza. Będziemy musieli odpowiedzieć

Polski eksport żywności i zwierzątPolski eksport żywności i zwierząt ZPP

Twarde dane nie pozostawiają wątpliwości 

ZPP przytacza tutaj twarde dane - "w 2013 roku eksportowaliśmy towary o wartości ok. 648 miliardów złotych. W 2016 roku, po dwóch latach obowiązywania embarga, wartość eksportu wzrosła do 803 miliardów złotych, czyli o ok. 32 proc. w stosunku do roku 2013. Jednocześnie, nie zmieniła się istotnie struktura eksportu – co oznacza, że również wolumen sprzedaży za granicę polskich produktów żywnościowych zwiększył się". 

– Wyraźnie świadczy to o tym, że embargo nie doprowadziło do załamania eksportu polskiej żywności. Okazuje się ponadto, że Rosja wcale nie jest kluczowym rynkiem zbytu dla polskich eksporterów, już w 2013 roku więcej, niż tam, sprzedawaliśmy do malutkich Czech – mówi Jakub Bińkowski, sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP. 

Rosja vs CzechyRosja vs Czechy ZPP

Zdaniem ZPP najwięcej na embargu straciła rosyjska gospodarka i społeczeństwo. -  Skumulowany wzrost cen żywności w okresie pomiędzy sierpniem 2014 a sierpniem 2016 jest szokujący: ryby podrożały o prawie połowę, owoce i warzywa
o 36 proc., mięso o niemal 10 proc., a pieczywo o ponad 20 proc. - napisano w analizie. 

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (119)
Embargo na polską żywność miało skończyć się załamaniem eksportu. Ale nasi producenci poradzili sobie z Rosją
Zaloguj się
 • komercyjny02

  Oceniono 11 razy 7

  Kabaret Tej, "Z tyłu sklepu" (rok 1980)
  Boguś SMOLEŃ: [...] bieda by była gdyby zgasło nasze słonko... ono jest podstawą wegetacji... Ty, patrz... są podobno na świecie takie kraje, gdzie się ziemniaki sadzi w sobotę, a w poniedziałek się je wykopuje...
  Zenon LASKOWIK: No, a gdzie wegetacja?
  Boguś SMOLEŃ: No, a jeść trzeba!

  + Piosenka o słonku [:D]

 • true_lysander

  Oceniono 8 razy 6

  W sumie to dzisiaj pijemy więcej cydru niż 4 lata temu, więc chyba wszyscy zadowoleni. Rosjanie mają jakieś tam swoje jabłka, a my cydr zamiast koncernowego piwa z wodą w ogródku na mieście.

 • dobragazeta

  Oceniono 12 razy 4

  Rosja to bankrut.

 • ja5569

  Oceniono 8 razy 4

  Skoro "sankcje wzmocnily Rosje" to Putin powinien zachodowi placic dywidendy.

 • gandalph

  Oceniono 12 razy 4

  Od dawna wiadomo, że dla Niemiec znacznie ważniejszym partnerem od Rosji są Czechy. Teraz okazuje się, że dla Polski też. No ale skoro Rosja nie potrafi nawet gów..a pod pieczarki wyhodować, to o czym mowa?

 • chrupolek

  Oceniono 10 razy 4

  Embargo na żywność wprowadzili (w prawdzie płacą za nią 2 krotnie drożej) ale na nasz rodzimy gnój już embargo nie obowiązuje, taki to "zaradny" rosyjski naród

 • starykawaler35

  Oceniono 19 razy 3

  No...poradzili...
  Jabłko przemysłowe 17gr
  Ja lko deserowe od 60 do 80 gr
  Czarna porzeczka po 35gr
  Wiśnie po 50gr
  Malina 1,7zl

  Wymieniać dalej????

  Praktycznie żaden owoc w tym roku nie dał i nie da zysku...

  Aj waj....ale sukces

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX