Nowa Zelandia zakazuje sprzedaży domów obcokrajowcom. Mieszkańcy mają dosyć

Kryzys mieszkaniowy w Nowej Zelandii zmusza setki osób do zamieszkania w namiotach i garażach. Rząd mówi dość i zakazuje sprzedaży domów zagranicznym nabywcom. Zakaz ten dotyczy wszystkich narodowości, z wyjątkiem kupujących z Singapuru i Australii.

Rząd Nowej Zelandii zakazał sprzedaży istniejących domów zagranicznym nabywcom, uzasadniając ten krok tym, że Nowozelandczycy mają dość bycia "lokatorami we własnym kraju".

Zakaz oznacza, że mieszkania staną się bardziej dostępne dla mieszkańców. Władze uważają, że ceny nowozelandzkich domów i gospodarstw powinny zostać ustalone przez kupujących z Nowej Zelandii, a nie za granicą.

Ceny nieruchomości w Auckland, największym mieście Nowej Zelandii, wzrosły o prawie 80 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat, a setki rodzin mieszkają teraz w samochodach, garażach, namiotach i kontenerach. W  większości lokale te nie mają elektryczności, kanalizacji ani urządzeń kuchennych.

Rynek nieruchomości mieszkalnych w Auckland jest jednym z najdroższych na świecie a średnia cena domu wynosi ponad 940 000 dolarów nowozelandzkich (około 2,113 miliona złotych). Niskie stopy procentowe, rosnąca migracja i minimalny wzrost płac spowodowały, że wiele osób mających niskie i średnie dochody nie stać na zakup lokum, a wynajem pochłania większość pensji.

Blisko 50 proc. osób proszących o pomoc w znalezieniu domu ma w Nowej Zelandii zatrudnienie, w wielu rodzinach pracuje dwoje rodziców, a i trudno jest im zapłacić za wynajem.

Czytaj też: Szykuje się rewolucja w kredytach mieszkaniowych. Chodzi m.in. o zasadę "klucz za dług"

Raport z 2017 roku wskazuje, że Nowa Zelandia ma jedne z najbardziej nieosiągalnych cen nieruchomości na świecie. W ostatnim kwartale 10 proc. domów w popularnym regionie Queenstown Lakes District było kupowanych przez obcokrajowców., a w centrum Auckland 20 proc.

Dlaczego jest tak źle? Nowa Zelandia i jej rynek nieruchomości jest celem dla inwestorów m.in. Chin i Australii i zyskała doskonałą reputację wśród światowych bogaczy. Postrzegają ją jako bezpieczną przystań w razie potencjalnego konfliktu nuklearnego, wzrostu terroryzmu i niepokojów społecznych lub po prostu jako miejsce, w które można uciec od tego wszystkiego.

Sprzedaż gruntów zagranicznym nabywcom wzrosła gwałtownie w czasie rządów poprzedniego centroprawicowego gabinetu. Cudzoziemcy kupili w 2016 r. 465,86 tysiąca hektarów ziemi. Stanowi to blisko sześciokrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

W ramach walki z kryzysem mieszkaniowym rząd planuje też budowę 100 tysięcy nowych, tanich domów w ciągu dziesięciu lat, a także zwiększenie zasobów mieszkań socjalnych.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (143)
Nowa Zelandia zakazuje sprzedaży domów obcokrajowcom. Mieszkańcy mają dosyć
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 79 razy 27

  Przecież to niewidzialna ręka rynku!!! Zabraniają liberalizmu? Balcerowicz, bierz ich!!!

 • gaciekesikowej

  Oceniono 38 razy 20

  Globalna spekulacja, i po co to ludziom. Taki świat to tylko dla szulerów.

 • kmwsm

  Oceniono 14 razy 8

  Ci obcokrajowcy to Chinczycy i Rosjanie. W Kanadzie - Vancouver i Toronto ceny domow przez kilka lat rosly po 30% rocznie. Kosmos

 • c.t.k

  Oceniono 13 razy 7

  "Kryzys mieszkaniowy w Nowej Zelandii. Ludzie żyją w garażach i kontenerach
  pr/luq/2016-05-17, 09:31
  W całym kraju drastycznie wzrosły ceny zakupu i najmu nieruchomości. W samym Auckland skoczyły o niemal 80 proc. w ciągu zaledwie pięciu lat."
  Jest to fragment artykułu z maja 2016 roku

 • Piotr Łagoda

  Oceniono 8 razy 6

  Czytając ze zrozumieniem: nie ma zakazu sprzedaży nieruchomości obcokrajowcom. Jest zakaz sprzedaży istniejących domów. To powinno napędzić koniunkturę dla firm developerskich, przy okazji powodując spadek cen nieruchomości. Wszyscy wygrywają (poza bankami, które zarobią mniej).

 • jackk3

  Oceniono 9 razy 5

  W Hongcouver juz dawno powinni to zrobic....

 • koenzymq10

  Oceniono 13 razy 5

  Ale problem. Niech qurfa więcej budują!

 • lubat

  Oceniono 31 razy 5

  A co by się działo, gdyby tam rządziła Merkel i wpuściła do kraju wszystkich "drogich gości"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX