"Złe firmy muszą umrzeć" - tajemniczy analityk doprowadził do krachu na akcjach Noble Group

Dolary

Dolary (Fot. Agnieszka Sadowska / AG)

Trzy lata temu tajemnicza firma analityczna Iceberg Research opublikowała raporty, przez które korporacja Noble Group straciła większość wartości. Teraz człowiek stojący za Icebergiem przedstawia się po raz pierwszy - jako Arnaud Vagner.

Notowana na giełdzie w Hongkongu spółka Noble Group zajmuje się handlem surowcami oraz innymi produktami dla przemysłu i energetyki. Iceberg Research – nikomu nieznana firma analityczna specjalizująca się w „wykrywaniu nieprawidłowości w oświadczeniach finansowych” – napisała o Noble po raz pierwszy w 2015 r.

Uznała wówczas, że korporacja przeszacowuje wartość swoich aktywów i nie informuje o pełnej wartości swojego długu. Od tego czasu akcje spółki zaczęły gwałtownie spadać i już nie wróciły do poprzedniego poziomu. W swoim szczytowym momencie – w 2011 r. – firma była warta 11,7 mld dol. Obecnie kapitalizacja wynosi ok. 115 mln dol. czyli stukrotnie mniej. 

Notowania Noble Group LtdNotowania Noble Group Ltd investing.com

"Złe firmy muszą umrzeć"

Długo nie było jednak wiadomo, kto stoi za Iceberg Research. Firma nie podawała swoich numerów kontaktowych, adresu, ani innych danych. Noble Group uznała, że autorem anonimowych postów jest jej były pracownik i złożyła pozew do sądu w Hongkongu.

– Nazywam się Arnaud Vagner – wyjawił właśnie w wywiadzie telefonicznym dla Bloomberga człowiek stojący za Icebergiem. – Złe firmy muszą umrzeć – dodał.

Vagner wcześniej pracował w Noble jako analityk kredytowy.

Iceberg Research znana jest głównie z analiz sytuacji Noble Group, ale zajmuje się także innymi firmami, które podejrzewa o malwersacje i oszukiwanie inwestorów. Wśród raportów można znaleźć dotyczące m.in. firm Tibet Water i Tutor Perini. 

Dlaczego samochody spalają więcej niż deklarują producenci?

To nie jest zwykły quiz wiedzy ogólnej. Odpowiedź na jedno pytanie wiąże się z kolejnym i tak dalej...
1/15Wielkości populacji świń określamy słowem:
Zobacz także
 • Autostrada A1 w Mszanie Mosty w Polsce są w złej kondycji. NIK już dwa lata temu ostrzegała przed możliwą katastrofą
 • Niedokończone bloki na ul. Bandurskiego w Krzeszowicach Deweloper oskarżony o oszustwa na kwotę 17 milionów złotych. Obiecane osiedle nie powstało
 • Lidl, sklep w Kielcach Lidl dosypuje trochę luksusu. Już nie tylko niskie ceny. Nowe sklepy i wycieczki na Karaiby
Komentarze (30)
"Złe firmy muszą umrzeć" - tajemniczy analityk doprowadził do krachu na Noble Group
Zaloguj się
 • derylski

  Oceniono 29 razy 15

  Nasza Noble Group Pana Czarneckiego ma sie dobrze pomimo przekrętu na 3,5 miliarda w którym 10 tys ludzi straciło oszczędności życia . Pan Czarnecki udaje , ze sprzedał Getback i nie ma z przekrętem nic wspólnego a Rząd RP udaje , ze nic nie wie a nawet jesli to nie jego sprawa - takie tam drobne aferki nie sa godne by zaprzątać sobie nimi głowę - szczególnie ze premier jest w to umoczony podwójnie

 • eend

  Oceniono 7 razy 3

  Ciekawe kiedy i czy w ogóle Vagner zajmie się spółkami (piramidą) firmowanymi ogólnie przez niejakiego E. Muska cudotwórcę nie zaczętych lub niedokończonych "genialnych" "wizjonerskich", "wybiegających w przyszłość" inwestycji samochodowych, rakietowych, tunelowych, pociągowych, kosmicznych etc. etc.

 • ochujek

  Oceniono 4 razy 2

  Biereckiemu udało się skręcić sporo milionów na zagraniczne konta. To człowiek PiS.

 • qznia

  Oceniono 14 razy 2

  Polskie NOBEL group (idea, Getin LC i inni) przekręciło około 60.000 ludzi na GetBack SA.
  Czarnecki ciągle obecny jest w GW -płaci a GW daje pochlebne artykuły o jego "bankach".
  Nie wstyd Wam?
  Nawet dziś jest coś o głupich kartach z Getinu!

 • baby1

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli akcje jakiegoś przedsiębiorstwa lecą stokrotnie w dół, oznacza to, że przedsiębiorstwo jest realnie warte jeszcze mniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje