Tureckiej katastrofy ciąg dalszy. Agencje tną ratingi kredytowe, "prognozujemy recesję"

Agencje S&P Global Ratings oraz Moody's Investors Service zdecydowały w piątek o obniżeniu ratingów kredytowych Turcji. Pierwsza z nich, w przyszłym roku, prognozuje nawet recesję.

Oznacza to, że S&P ocenia wiarygodność kredytową kraju rządzonego przez prezydenta Recepa Erdogana na poziomie z Argentyny, Grecji czy Fidżi. W fachowej  terminologii instytucji oznacza to: dla S&P ocenę walucie obcej na poziomi B+ (spadek z BB-), a dla Moody's spadek do Ba3 z Ba2.

Przyczyna zmiany ratingów to przede wszystkim bardzo duże osłabienie tureckiej waluty - względem dolara sięgające w tym roku aż ponad 50 proc., wysoka, wynosząca już ponad 15 proc. inflacja oraz przyszłe, wynikające z obecnego osłabienia znaczące  pogorszenie bilansu płatniczego kraju (deficyt na rachunku bieżącym ma osiągnąć 6,4 procent PKB do końca 2018 roku). 

Czytaj więcej: Nie tylko Turcja. Argentyna walczy z przeceną peso. Kryzys podsycają notatki rządowego szofera

Turecka gospodarka może wpaść w recesję

Wszystkie te czynniki są, według oceniających, bardzo dużym zagrożeniem dla tamtejszej gospodarki, która w przyszłym roku, jak prognozuje S&P, może wpaść w recesję.

- Osłabienie liry wywiera presję na zadłużony sektor przedsiębiorstw i znacznie zwiększyło ryzyko finansowania dla banków tureckich - czytamy w komunikacie agencji. - Pomimo zwiększonego ryzyka gospodarczego, uważamy, że reakcja polityczna władz monetarnych i fiskalnych Turcji była jak dotąd ograniczona - dodano. 

Eksperci S&P Global Ratings prognozują też, że inflacja w ciągu najbliższych czterech miesięcy osiągnie poziom 22 procent, "po czym spadnie poniżej 20 procent do połowy 2019 roku".

Brak wiarygodnego planu zajęcia się przyczynami kryzysu

Moody's argumentuje natomiast swoją decyzję osłabieniem instytucji publicznych i związaną z tym redukcję przewidywalności kształtowania polityki w kraju, który boryka się z kryzysem walutowym. 

- Ostatnie osłabienie tureckiej waluty jest ilustracją rosnących obaw o niezależność banku centralnego, a także braku jasnego i wiarygodnego planu zajęcia się przyczynami leżącymi u podstaw obecnych kłopotów - podała agencja w komunikacie.

- Bardziej rygorystyczne warunki finansowe i słabszy kurs walutowy, związany z wysokim i rosnącym ryzykiem finansowania zewnętrznego, prawdopodobnie będą dalej napędzać inflację i osłabiać wzrost, a ryzyko kryzysu związanego z nierównowagą w bilansie płatniczym będzie nadal rosło - dodano.

Decyzje agencji ratingowych, choć spodziewane przez większość rynkowych analityków, to kolejny cios dla przeżywającej ciężkie chwile Turcji (i poniekąd tzw. rynków wschodzących). Od początku sierpnia jej waluta szybko traci na wartości, a w ubiegły piątek przecena sięgała nawet 17 procent, po tym jak cła na import z tego kraju drastycznie podniósł prezydent USA Donald Trump.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (129)
Tureckiej katastrofy ciąg dalszy. Agencje tną ratingi kredytowe, "prognozujemy recesję"
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 76 razy 42

  O ile pamiętam, to Jarosław Kaczyński vel TW Balbina tak bardzo chwalił tureckiego dyktatorka i co?
  To przestroga dla PiSlamowskiej władzy, a przede wszystkim dla elektoratu bezkrytycznie zapatrzonego w PiSowską władzę.

 • metaxo

  Oceniono 70 razy 34

  Taka katastrofa czeka też Polskę pod rządami pisowskiej mafii. Nachapią się tylko pedofile w sutannach.

 • drbob20

  Oceniono 51 razy 27

  o ile kurdupel szybko nie zdechnie zlotowa nastepna w kolejce i wroca czasy noszenia banknotow w walizkach

 • nielubiacy_ruskich

  Oceniono 30 razy 22

  Myślę, że kraje OPEK (Orban, Putin, Erdogan, Kaczyński) powinny pomóc Turcji, wszak łączy je wspólnota cnót i ideałów...

 • miro26.56

  Oceniono 32 razy 14

  Polska następna jak dalej będzie rządzić zorganizowana grupa przestępcza o nazwie pis.!!!!

 • monodeluxe

  Oceniono 17 razy 13

  Wąsaty sfingował zamach stanu co umożliwiło mu radykalne zmiany w prawie,w tym konstytucji w konsekwencji wprowadzenie dyktatury,kazał zamordować kilkaset osób,kilka tysięcy "zniknęło w nieznanych okolicznościach",40 tyś zamknął w więzieniach.45 tyś w szpitalach psychiatrycznych.I co?I nic.

 • barakuda62

  Oceniono 15 razy 13

  Ten Erdogan to łebski i przyjacielski facet- pokazuje na przykładzie Turcji do czego niedługo Kaczor doprowadzi Polskę, czy my tradycyjnie będziemy "mądrzy po szkodzie" czy skorzystamy z pokazów tego pożytecznego idioty i zawczasu odeślemy Kurdupla w PiSdu razem z jego hołotą?

 • wujekdolf

  Oceniono 29 razy 13

  najgorsze jest to że my to zapłacimy bo się bucowi chciało rewolucji - u nas skończy się tak samo z tą kaczą pokraką.

 • deathghost

  Oceniono 12 razy 12

  to ile PiS Erdoganowi zajęło doprowadzenie świeckiego, dobrze rozwijającego się ekonomicznie kraju do sytuacji w której stał się religijno, niewydalającym ekonomicznie potworkiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX