GDDKiA wyda 1 mld zł, żeby z A18 zrobić prawdziwą autostradę

Główna droga z Dolnego Śląska w kierunku Niemiec jest w bardzo złym stanie. GDDKiA poinformowała, że 70-kilometrowy odcinek zostanie dostosowany do parametrów autostrady.

- To inwestycja, na którą kierowcy czekali od lat. Stan techniczny nawierzchni jezdni południowej na trasie Olszyna-Golnice jest zły. Na całym odcinku występują spękania podłużne i poprzeczne, a także wykruszenia i ubytki w płytach betonowych, co jest odczuwalne podczas podróży. Nawierzchnia jest niejednorodna, ponieważ najbardziej zniszczone płyty betonowe pokryto masą bitumiczną. Wykonywane na bieżąco zabiegi utrzymaniowe nie poprawiają długofalowo komfortu i bezpieczeństwa jazdy użytkowników drogi, dlatego konieczna jest gruntowna przebudowa tej trasy - mówił niedawno minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Inwestycja obejmie budowę nowej jezdni oraz dostosowanie jej do parametrów autostrady, tj. budowę miejsc postojowych, modernizację węzłów, przebudowę infrastruktury technicznej i budowę urządzeń związanych z ochroną środowiska (w tym przejść dla zwierząt). 

Przetarg dla pierwszych odcinków A18 będzie ogłoszony jeszcze w tym roku. Oddanie do ruchu poszczególnych odcinków jest planowane na lata 2021-2023. Koszty szacuje się na 1,1 mld zł, a inwestorem będzie zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Czytaj też: Branży budowlanej grozi powtórka z 2012 roku i masowe bankructwa. Potrzeba odważnych decyzji rządu

- Dokumentacja z tym związana jest gotowa od kilku lat i częściowo wymaga aktualizacji - w zakresie wymogów związanych z ochroną środowiska. Analiza ta już została zlecona i ma zakończyć się pod koniec tego roku - powiedziała rzeczniczka oddziału Anna Jakubowska, którą cytuje tvn24bis.pl.

Droga A18 jest elementem trasy europejskiej E36. Biegnie przez województwa lubuskie i dolnośląskie. Na granicy z Niemcami Olszyna-Forst łączy się z niemiecką A15 w kierunku Berlina, a węzłem Krzyżowa k. Bolesławca łączy się z autostradą A4. Odcinek od granicy Polski do węzła Krzyżowa ma długość ok. 78 km.

"Samochód tankuje się wodorem w ciągu 2,5 minuty. Może przejechać 600 km, a Polska ma tego gazu pod dostatkiem."

Więcej o:
Komentarze (128)
GDDKiA wyda 1 mld zł, żeby z A18 zrobić prawdziwą autostradę
Zaloguj się
 • kka69

  Oceniono 30 razy 22

  Za tą kasę to można by jakiś pomnik postawić.
  Albo przelew na Kościół zrobić.
  A taka droga to kasa w błoto....

 • rash2ed

  Oceniono 22 razy 20

  W nagłówku jest błąd. W fatalnym stanie jest pas z Niemiec w stronę Dolnego Śląska, a nie na odwrót...

 • pijanymarynarz

  Oceniono 34 razy 20

  To inwestycja niemalże honorowa, warta na pewno więcej niż wszystkie inne fundacje narodowe i czynności mające rzekomo poprawić wizerunek Polski... to wstyd, że jezdnię jednej z głównych tras międzynarodowych z zachodu stanowi wciąż nawierzchnia wybudowana jeszcze przez III Rzeszę.

  Jeśli ktoś nieświadomie jadąc do Polski trafi na tę trasę, zostanie mu to w pamięci do końca życia jako najgorsza droga którą jechał i normalna acz zawężona droga 50km dalej nie wymaże tego wspomnienia, ani nie zregeneruje wytłuczonego zawieszenia.

 • rtrwt

  Oceniono 30 razy 16

  Ponad MILIARD za zrobienie jednej nitki i postawienie na nowo wiaduktów na odcinku 70 km?

  Podobno PO budowala najdrożej w Europie...

  Mam nadzieję, że kiedyś niezależna prokuratura sprawdzi tą inwestycję.

 • antoni1967

  Oceniono 20 razy 12

  "Stan techniczny nawierzchni jezdni południowej na trasie Olszyna-Golnice jest zły"

  To raczej najdłuższe schody świata, a nie droga.

 • yayebye

  Oceniono 7 razy 7

  Artykuł wprowadza w błąd.
  Po pierwsze A18 jest normalną autostradą.
  Na wschód od węzła ze zjazdami na Zieloną/Jelenią Górę osiemnastka jest w bardzo dobrym stanie, ma parametry autostrady i rozbudowa polegać będzie na zmianie nazwy z dk18 na A18.
  Gorzej jest z Niemiec wgłąb kraju. Czyli w odwrotnym kierunku niż mówi artykuł. Tam są osiemdziesięcioletnie płyty - najdłuższe schody w Europie.

 • 1mcjw1

  Oceniono 19 razy 7

  Piss uruchamia tylko inwestycje już przygotowane, w tym wypadku gotowe nawet projekty, sam nie jest w stanie, swoimi kadrami, rozpocząć od początku inwestycji. A „masakra” zacznie się dalej na A4 do Wrocławia, gdzie brak pasa awaryjnego, ogromne natężenie ruchu i planowane ograniczenie prędkości do 90 km. I brak projektów, czyli piss nie zmodernizuje tej części A4.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX