Wzrost cen was martwi? W Polsce nie jest najgorzej. Nasza inflacja jest jedną z najniższych w UE

Z danych Eurostatu o inflacji w lipcu wynika, że tylko w trzech unijnych państwach ceny rosną wolniej niż w Polsce. Większość ma inflację na znacznie wyższym poziomie - najwięcej powodów do narzekania mogą mieć mieszkańcy Rumunii.

Eurostat inflację liczy nieco inaczej niż polski Główny Urząd Statystyczny. To tak zwana inflacja HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych) - chodzi o to, by dane były porównywalne we wszystkich krajach UE.

Zobacz także: Polska w czołówce UE. Tylko trzy kraje mają niższe bezrobocie niż my

Odczyt unijnej agencji statystycznej nieco się więc różni od naszego. Według GUS, w lipcu inflacja w ujęciu rocznym wyniosła w Polsce 2,0 proc. Eurostat oszacował ją na 1,4 proc. rok do roku.

Tylko trzy państwa mają inflacją niższą od naszej: Grecja, Dania i Irlandia. W kolejnych dwóch - na Cyprze i w Finlandii ceny w lipcu rosły w takim samym tempie jak u nas. Średnia dla całej Unii Europejskiej wyniosła 2,2 proc. Na drugim końcu skali znalazła się Rumunia z inflacją na poziomie 4,3 proc., Bułgaria ma 3,6 proc., Węgry 3,4 proc. a Estonia 3,3 proc.

Eurostat liczy inflację cen towarów i usług konsumpcyjnych co miesiąc. Wskaźnik ten obejmuje koszyk około 700 towarów i usług.

Czytaj też: PKB Polski rośnie (na razie) najszybciej w UE. Jesteśmy na szczycie koniunktury

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (89)
Wzrost cen was martwi? Polska inflacja jest jedną z najniższych w UE
Zaloguj się
 • probelpl

  Oceniono 26 razy 12

  z moich analiz wynika że w Polsce inflacja wynosi 6-8 % w stosunku rocznym

 • woytek xaxaxa

  Oceniono 9 razy 5

  W Grecji nizsza inflacja?? o kurna olek , a mieli podobno zbankrutowac i zostac zlicytowani do ostatniej oliwki na galezi.No prosze jak rozpasanie socjalne i nie placenie podatkow przez 3/4 populacji dobrze wplywa na gospodarke kraju. Na dodatek pchaja chyba 3% PKB w armie i zbrojenia? I zapozyczeni po uszy ??? ...zaraz zaraz..ile tam maja kwoty wolnej od podatku ?? aaa jakies nedzne 9000 euro wolne od podatku.. , a przy zarobkach rzedu 12 tys euro (najnizsze) placi sie 300 euro zryczaltowanego podatku za rok,,no masakra..co za okradanie obywateli....LOL...a na serio to chetnie bym spakowal walizki i pojechal w diably do tej bankrutujcej Grecji , niestety wiek mi nie pozwala na przeprowadzke . Too late ((((

 • 1-mark-adams

  Oceniono 12 razy 4

  Nie cieszy mnie , że ktoś ma gorzej. Chodzi o to , żeby mieć lepiej od tych , którzy mają dobrze.

 • micross

  Oceniono 3 razy 3

  A na lokatach dają jedynie 1,5% zarobku co nawet nie dorównuje inflacji...

 • niepis23

  Oceniono 13 razy 3

  Trudno uwierzyć, no ale widocznie elektrowozy trochę potaniały.

 • js08836

  Oceniono 11 razy 3

  W Polsce lepiej jest niż w Turcji czy Argentynie ! Trzykrotne hip hip hura. Krótki śmiech ha.

 • lovepeacemusic

  Oceniono 11 razy 3

  Można tez popatrzec na Wenezuele z jej inflacja, ale ... po co? Ja żyje w Polsce.

 • race444

  Oceniono 2 razy 2

  Typowy artykul pisowskich troli dla pisowskich bezmozgow czyli u nas nie jest jeszcze najgorzej, np: wczoraj Drezno centrum miasta ON po 1,23 € przyjezdzam do Polski i na pierwszej "tankstelli" Shell obok autostrady kierunek Boleslawiec ON po 5,46 PLN a Euro w kantorze po 4,25 PLN. Przeliczcie sobie sami jaka taniocha jest w PiSlandii

 • ROMIRO Kot

  Oceniono 4 razy 2

  CENNY TOWARÓW POSZŁY STRASZNIE W GÓRĘ TE PODWYŻKI DLA EMERYTÓW ,,NIC NIE DAJĄ CORAZ JEST GORZEJ ,,,,OPOZYCJA MA RACJĘ DWIEŚCIE PIĘDZIESIĄT MIL....A CENNY ZABÓJCZE SĄ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX