Woda gazowana wytwarzana w domu wraca do łask. Pepsi na wielkich zakupach

Spowolnienie na rynku napojów bezalkoholowych powoduje, że ich producenci szukają nowych pomysłów biznesowych. PepsiCo przejmuje więc Soda Stream International. To sygnał, że woda gazowana wytwarzana w domu wraca do łask.

Amerykański producent napojów bezalkoholowych PepsiCo za 3,2 miliarda dolarów kupuje izraelską SodaStream. Chce wykorzystać popyt na systemy napojów produkowanych w domu. Dla giganta celem transakcji jest też zrównoważenie spowolnienia sprzedaży napojów sztucznie gazowanych.  

W poniedziałek, we wspólnym oświadczeniu firmy wskazały, że za jedną akcję SodaStream, notowanej na giełdzie w USA, PepsiCo zapłaci 144 dol. gotówką, czyli 11 proc. więcej, niż za nią płacono w piątek na zamknięciu handlu. Tym samym jest to największy od ośmiu lat zakup koncernu PepsiCo.

Z ten poniedziałek akcje SodaStream podrożały o prawie 10 proc. do 142 dol. Warto również zauważyć, że jeszcze na początku 2016 roku za jedną akcję firmy płacono ok. 15 dol. 

Zakup ten będzie prawdopodobnie ostatnim wielkim posunięciem szefowej PepsiCo Indry Nooyi, która zapowiedziała w tym miesiącu, że ustąpi ze stanowiska po 12 latach pracy. 

Czytaj więcej: Rolnicy ostrzegają przed chlebem po 10 zł. Eksperci: będzie drożej, ale nie aż tak

Kurs akcji SodaStream na giełdzie w USAKurs akcji SodaStream na giełdzie w USA stooq.pl

Coca-Cola i inni giganci też na zakupach

SodaStream zajmuje się sprzedażą maszyn do produkcji wody i napojów gazowanych w domu. Po słabszych latach 2014 i 2015, w ostatnim czasie nastąpił gwałtowny wzrost popytu na produkty firmy związku ze zmianą nastawienia klientów do wody gazowanej. 

Czytaj więcej: "Złe firmy muszą umrzeć" - tajemniczy analityk doprowadził do krachu na akcjach Noble Group

To niejedyne przejęcie na rynku napojów, jakie miało miejsce w ostatnim czasie. W lipcu Keurig Green Mountain i dr Pepper Snapple Group połączyły się, tworząc firmę zajmującą się produkcją napojów o rocznych przychodach w wysokości 11 miliardów dolarów. Zaś koncern Coca-Cola w ubiegłym tygodniu poinformował, że kupuje mniejszościowy pakiet akcji przedsiębiorstwa Bodyarmor - producenta napojów dla sportowców. 

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (42)
Woda gazowana wytwarzana w domu wraca do łask
Zaloguj się
 • adaml78

  Oceniono 10 razy 10

  Po co Pepsi inwestuje w takie wynalazki?
  Dla pieniędzy. Można przecież zlikwidować prawie cały przemysł i transport produkujący napoje, w zamian za to utrzymywać tylko produkcję i dystrybucję mniejszych, lżejszych i tańszych nabojów z CO2 i kapsulek z koncentratem coli, mirindy itp. Pepsi zarobi swoje, a mniej się narobi. Sama produkcja i transport najcięższej częsci napoju (czyli wody) zostanie przerzucowy na klienta.
  Oczywiście kapsułki z koncentratem napojów będą pasowały wyłącznie do syfonów Pepsi, tak jak jest to zrobione przez dystrybutorów kawy.
  Kolejna metoda by więcej zarobić, a klient jak zwykle coraz głębiej w dudzie.

 • banan125

  Oceniono 6 razy 4

  Pepsico ? ich najbardziej przedsiębiorczą inicjatywą ostatniej dekady jest niepłacenie podatku dochodowego w krajach UE.. kupujcie ich produkty dając zarobić funduszom emerytalnym i emerytom w USA ...
  a tymczasem w rajach podatkowych trzymają ponad 30 mld USD - czyli wydali ok. 10% na zakup opisywany powyżej

 • mariohudds

  Oceniono 10 razy 4

  Mam maszynkę Soda Stream od 5 lat. Przez ten czas nie zużyłem prawie 2000 butelek plastikowych z wodą gazowaną, którą uwielbiam. Nie muszę też wnosić butelek z wodą na 3 piętro. Nabój kosztuje 50 zł a starcza na 60 litrów średnio gazowanej wody czyli 1.25 zł za 1.5 litra.

 • qwardian

  Oceniono 7 razy 3

  Naboje są do wymiany w Media Markt. Używałem dokładnie takich samych w latach 80-tych kiedy mieszkałem w RPA, więc to nie jest żaden nowy projekt. Starsi forumowicze pamiętają małe naboje CO2 w PRL-u.

 • zomzom

  Oceniono 7 razy 3

  Z rok temu czy ponad chciałam kupić, ale w opiniach skarżono się na słabą dostępność nabojów i faktycznie trzeba było poszperać, a na allegro dość drogo chodziły, więc olałam (teraz sprawdziłam znowu - w sieci gdzie sprzedają całe zestawy, pojedynczych nabojów na wymianę nie ma).

 • m.godwin

  Oceniono 6 razy 2

  Kupili sobie wodę sodową - też mi wielkie zakupy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX