Ministerstwo Finansów potwierdza - trwają prace nad nowym podatkiem. Chodzi o tzw. exit tax

Polski rząd pracuje nad wprowadzeniem tzw. podatku od wyjścia (exit tax). Obowiązek jego zapłaty byłby nakładany m.in. na firmy przenoszące się za granicę.

O to, czy rząd pracuje nad "exit tax", pytał w interpelacji poselskiej Ryszard Petru. W odpowiedzi, wiceminister finansów Paweł Gruza potwierdził te informacje.

Podatkiem od wyjścia ma z zamysłu zniechęcać do "optymalizacji podatkowej" poprzez przenoszenie m.in. firm czy ich aktywów za granicę. Daniną mają zostać objęte zarówno osoby fizyczne, jak i prawne (czyli firmy). Opodatkowaniu mają podlegać "niezrealizowane jeszcze zyski kapitałowe", wypracowane na terytorium Polski, w sytuacji, gdy dana osoba czy przedsiębiorstwo przenosi swoje aktywa czy rezydencję podatkową do innego kraju.

Podatek z od niezrealizowanych zysków ze swej istoty nie dotyczy każdego przeniesienia aktywów, a jedynie takiego, z którym wiąże się utrata przez dane państwo prawa do opodatkowania dochodu efektywnie wygenerowanego przed przeniesieniem

- tłumaczy Paweł Gruza. Innymi słowy - nie jest zamysłem ustawy karanie "zwykłego Kowalskiego" za emigrację. Może natomiast stanowić pewną barierę dla firm, które będą chciały przenieść się za granicę nie ze względów podatkowych, ale biznesowych (np. wchodząc na nowe rynki).

Jak to zwykle bywa przy zaostrzaniu przepisów podatkowych, rozwiązanie skierowane przeciwko podmiotom stosującym szkodliwą optymalizację podatkową odbije się echem wśród przedsiębiorców podejmujących decyzje o zmianie rezydencji podatkowej, z przyczyn o charakterze biznesowym 

- komentował niedawno prawnik Marcin Szuflak z Grant Thornton.

Podatek znany z innych krajów

Paweł Gruza z Ministerstwa Finansów dodaje, że aktualnie podatek od wyjścia stosowany jest już m.in. w Niemczech, Holandii, Danii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburgu, Portugalii, Szwecji i we Włoszech. W opinii wiceministra finansów exit tax "chroni suwerenność podatkową w dobie postępującej globalizacji rynków międzynarodowych". 

Wprowadzenie wynika też z obowiązku dostosowania się do unijnej dyrektywy. Ta daje czas na wdrożenie stosownych przepisów do końca 2019 r., ale mówi się, że polski resort finansów chciałby wprowadzić exit tax od początku przyszłego roku.

Ponadto dyrektywa wymusza objęcie podatkiem od wyjścia spółki kapitałowe, ale nie uniemożliwia szerszego stosowania tej daniny. Ministerstwo Finansów w Polsce planuje z tej możliwości skorzystać. Informuje, że exit tax obejmie także osoby fizyczne - jak tłumaczy Gruza - "na przykład w zakresie posiadanych przez nie akcji lub udziałów spółek kapitałowych". Dodaje, że "w przypadku osób fizycznych przewiduje się wprowadzenie wysokiego progu kwotowego dla wartości aktywów objętych podatkiem od niezrealizowanych zysków kapitałowych".

Na razie nie są znane szczegóły podatku - jego stawki, sposób obliczania podstawy opodatkowania, ewentualne progi kwotowe itd. Poznamy je z chwilą przekazania projektu do konsultacji publicznych. 

***

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (210)
Będzie exit tax. Ministerstwo Finansów potwierdza
Zaloguj się
 • amorvertical

  Oceniono 162 razy 84

  Spokojnie. Najważniejsze że Bierecki przetransferował już zajumaną kasę ze SKOKów do Luksemburga

 • and.reh

  Oceniono 72 razy 62

  "nie jest zamysłem ustawy karanie "zwykłego Kowalskiego" za emigrację" .... Ależ właśnie to jest jedynym celem i zamysłem tej ustawy. W kraju interpretacji inaczej nie będzie. Interpretacja zawsze będzie niekorzystna dla "zwykłego Kowalskiego". Tym bardziej, że interpretujący urzędnik za nic nie odpowiada, a jak będą od tego premie i nagrody to .. hulaj dusza, piekła nie ma..

 • ukix

  Oceniono 51 razy 43

  fajnie, czy pieniądze ze SKOK-ów też będą objęte ustawą? Czy może wspaniałomyślnie ustawa nie będzie ich dotyczyła

 • lupus.y

  Oceniono 87 razy 33

  Może od razu powrócić do PRLu? Byle kto nie dostanie paszportu i nie wyjedzie za granicę. Przecież tłumaczenia, ze tam można lepiej zarobić albo poziom życia wyższy to antypaństwowa działalność. Jak można np. odbywać operacje zaćmy w Czechach? To zdrada ojczyzny! Masz zaczątki zaćmy - odbierają ci paszport. Tanie i skuteczne.

 • kabanos84

  Oceniono 38 razy 26

  "w Niemczech, Holandii, Danii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburgu, Portugalii, Szwecji i we Włoszech"
  Dlaczego na przykład tych krajów rząd nie powołuje się w przypadku innych regulacji? Np. kwoty wolnej od podatku, która to miała być poniesiona, zaś w rzeczywistości została obniżona! Kłamcy!

 • polsilver100

  Oceniono 34 razy 24

  Czyli jednak nie ma prawdziwej demokracji i wolnego rynku.Tacy sami bandyci jak komuniści tylko sklepy zapełnili żeby ciemnocie mordy pozamykać

 • Rafal Louth

  Oceniono 47 razy 23

  "niezrealizowane jeszcze zyski kapitałowe", czyli nowa wersja "a gdyby tu było przedszkole w przyszłości"

 • rainbow.warrior

  Oceniono 24 razy 18

  A od kiedy paszporty trzeba będzie oddawać do biur paszportowych i pisać prośby o wydanie przed każdym wyjazdem jak za PRL?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX