Co dalej z Idea Bankiem? Czy klienci mają powody do obaw? Tłumaczymy

Od początku roku akcje Idea Banku na giełdzie potaniały o 80 proc. Wszystko, co w ostatnich dniach dzieje się wokół banku, brzmi bardzo poważnie. Co oznacza to dla klientów? Jakie plany ma bank? Wyjaśniamy.

O problemach Idea Banku pisaliśmy więcej w poniedziałek. Akcje instytucji w jeden dzień potaniały o 28 proc. Tak inwestorzy zareagowali na wieść o zawiązaniu przez bank rezerw w wysokości 128 mln zł oraz dokonaniu odpisów aktualizujących na kwotę 190 mln zł.

W konsekwencji tych korekt bank poinformował, że jego współczynniki wypłacalności "przejściowo" zejdą poniżej poziomów wskazywanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zaznacza przy tym stanowczo, że nadal wysokości współczynników są powyżej trochę liberalniejszych minimów wskazanych w unijnym rozporządzeniu CRR. 

Zresztą ostatnie miesiące też nie były dla Idea Banku udane. Od początku roku jego wycena giełdowa spadła o 80 proc., co wiązało się m.in. ze związkami banku z GetBack (bank jest oskarżany o misselling obligacji skompromitowanego windykatora), gorszymi wynikami (związanymi z zaprzestaniem konsolidacji spółki Idea Leasing) czy zmianami w zarządzie i akcjonariacie. 

kurs Idea Bank, 21 sierpnia 2018kurs Idea Bank, 21 sierpnia 2018 stooq.pl

Co oznacza spadek współczynników wypłacalności?

Idea Bank koncentruje się na obsłudze małych firm oraz firm jednoosobowych. Posiada jednak w ofercie także konta i lokaty dla klientów indywidualnych. Czy klienci Idea Banku powinni się obawiać sytuacji instytucji? Czy spadek współczynników wypłacalności poniżej granic wyznaczonych przez Komisję Nadzoru Finansowego faktycznie jest tak groźny jak brzmi?

- Wskaźniki adekwatności kapitałowej banku generalnie określają skalę ryzyka działalności banku w relacji do jego funduszy własnych, w ujęciu unijnych regulacji ostrożnościowych. Ponieważ istotą działalności banku jest zarabianie na zarządzaniu ryzykiem, wskaźniki te stanowią najbardziej syntetyczną miarę jego stabilności - tłumaczy Emil Ślązak, profesor Szkoły Głównej Handlowej. Ale jednocześnie uspokaja: - Obniżenie wartości wskaźników poniżej wartości minimalnych należy traktować bardziej jako sygnał wczesnego ostrzegania, niż otwarcie drogi upadłości banku - mówi Ślązak.

Podobnie jak ocena niedostateczna dla ucznia nie jest równoznaczna z brakiem promocji do następnej klasy. Jednak uczeń musi ocenę niedostateczną poprawić, aby nauczyciel miał podstawy dla takiej promocji. Podobnie bank po 'złamaniu' wskaźników adekwatności musi przedstawiać do zatwierdzenia w KNF plan poprawy wskaźników - Plan ochrony kapitału

tłumaczy Ślązak.

Istotnie, Idea Bank już poinformował, że plan ochrony kapitału przygotuje. - Przygotowanie przez bank i zatwierdzenie przez nadzór planu ochrony kapitału nawet nie musi być odczuwane przez klientów – tym bardziej indywidualnych - mówi Emil Ślązak. Przypomina, że od września 2016 r. w takim Programie Postępowania Naprawczego znajduje się też już Getin Noble Bank. - Niewielką pociechą dla Idea Bank jest fakt, że wejście w rygor PPN oznacza zwolnienie banku z podatku od aktywów [podatku bankowego - red.] - dodaje profesor SGH.

Co zrobi Idea Bank?

Co będzie oznaczał plan ochrony kapitału w Idea Banku? - Rozwiązania są dwa - kontynuuje Emil Ślązak. - Albo bank ograniczy ryzyko, czyli wycofa się z części prowadzonego biznesu, np. zmniejszy saldo kredytów, albo zostanie dokapitalizowany - czyli wypracuje zysk zaliczony do funduszy własnych lub/i uzyska dodatkowe kapitały od akcjonariuszy poprzez nową emisję akcji - klaruje profesor SGH.

Wygląda na to, że Idea Bank sięgnie po oba rozwiązania naraz. Jak poinformował we wtorek Polską Agencję Prasową prezes Idea Banku Tobiasz Bury, bank planuje sekurytyzację części portfela kredytowego (czyli wyemituje papiery wartościowe pod zastaw tych kredytów), emisję obligacji podporządkowanych o wartości ok. 300 mln zł oraz uzupełniane kapitałów własnych osiąganymi zyskami. Nie rozważa za to kolejnej emisji akcji.

- Odpisy są związane z modelem funkcjonowania banku przyjętym we wcześniejszych latach i dzisiaj mierzymy się z ich jednorazowym efektem. Uważamy, że po jednorazowym efekcie w drugim kwartale, bank w kolejnych kwartałach będzie nadal dochodowy. Chcemy dojść do wymaganych wskaźników możliwe jak szybciej - mówił Bury.

- Z czasem zachowanie notowań akcji może wpływać negatywnie na działalność operacyjną spółki. Spodziewam się, że bank czeka w najbliższym czasie drastyczna obniżka kosztów i oferta może zostać ograniczona - prognozuje Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny portalu Strefainwestorow.pl. - Z punktu widzenia bezpieczeństwa środków na razie nie widzę jednak zagrożenia - dodaje Biedrzycki. Warto przypomnieć, że depozyty klientów indywidualnych i korporacyjnych (niefinansowych) do 100 tys. euro są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Wyniki Idea Banku za II kwartał poznamy 21 września. Idea Bank jest obecnie w trakcie analiz dotyczącego ewentualnego połączenia się z innym bankiem ze "stajni" Leszka Czarneckiego - Getin Noble Bankiem.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (60)
Co dalej z Idea Bankiem? Czy klienci mają powody do obaw? Tłumaczymy
Zaloguj się
 • tysz_beat

  Oceniono 7 razy 5

  Lokaty do 100 tys. Euro są gwarantowane przez BFG. Nawet jakby ten fundusz nie miał wystarczających środków to reszta banków bedzię musiała się złożyć tak jak miało to miejsce w przypadku SKOK. Tylko, że kłopoty banku to w tej chwili temat nieistniejący... W poprzednich latach poniżej współczynników kapitałowych był choćby Alior.

 • spitzenreiter

  Oceniono 15 razy 5

  Ja mam oszczędności w Ideabank, podobnie jak wcześniej w SKbanku, ponieważ dają najlepsze oprocentowanie na rynku lokat Do 100tys.euro ryzyko strat jest zerowe. Po upadku Skbanku po tygodniu miałem pieniądze z odsetkami. Powiem więcej ryzyko strat w przypadku małego banku jest mniejsze niż dużego, bo upadku np PKOSA fundusz gwarancyjny by nie udźwignął.

 • Oceniono 8 razy 4

  szkoda tylko, ze autor nie do końca zna się na temacie.... przez to tekst ma spore błędy merytoryczne :((((... takie clickbajtowe szukanie taniej sensacji....
  Program naprawczy to zupełnie coś innego niż program ochrony kapitału, zresztą żaden z nich nie jest jakimś dramatem.
  Szkoda, ze Pan profesor nie zwrócił na to uwagi.... ale tak to jest jak się za eksperta bierze człowieka, który jest na liście płac konkurencyjnego banku....
  Sytuacja Idea Banku jest znacznie lepsza niż wskazuje na to artykuł. Prócz turbulencji na kursie akcji, które już były, innych bym się nie spodziewała....

 • tysz_beat

  Oceniono 4 razy 4

  Dobr! Słązak jest ekspertem, ale takim że jego wlasny bank (zasiad w Radzie Nadzorczej) jest w gorszej sytuacji od Idea Banku, notuje notorycznie wysokie straty i parę razy wymagał dokapitalizowania. Co wiecej zejscie poniżej progów to żadna nowość na poslim rynku bankowym. Notorycznie kilkanaście a nawet kilkadziesiąt banków niespełnia wymogow. Tak jak sobie cenie Next, to tutaj niestety mamy clickbajt. Merytorycznie slabo i tylko sianie fèrnentu

 • azalka12

  Oceniono 8 razy 4

  Dlaczego o ocene Idea Banku pytacie E. Slazaka, ktory jest w radzie nadzorczej BOS BANKU?
  Jeden bank oceniany przez inny? Dlaczego NIE pytacie KNFu ?

 • dodobird

  Oceniono 12 razy 4

  Nie ma żadnych szans na upadek tego banku, KNF zmusi całą tesztę do sciepy, przeprowadzi sanację i sprzeda go w calości lub rozparceluje. Swoja drogą czernecki nie powinien miec nic wspolnego z bankowoscia, a inteteresy z nim przypominają te z Ryskiem Petrolem vel. Biotonem.

 • marcinblonie

  Oceniono 16 razy 4

  Klienci do 100000 euro nie mają się czego obawiać. Po upadku banku w kilka dni otrzymają swoje pieniądze.

 • borsuk07

  Oceniono 2 razy 2

  o JAKIE konsekwencje chodzi w przypadku poniżej min. unijnym CRR - " Zaznacza przy tym stanowczo, że nadal wysokości współczynników są powyżej trochę liberalniejszych minimów wskazanych w unijnym rozporządzeniu CRR. "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX