Minister Czerwińska o projekcie nowego budżetu. "Niski deficyt świadczy o dyscyplinie fiskalnej"

We wstępnym projekcie budżetu na 2019 rok planowany niski deficyt na poziomie 28,5 mld zł świadczy o dyscyplinie fiskalnej i gwarantuje niskie koszty obsługi, uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

Jest  wstępny projekt budżetu na 2019 r. Zgodnie z przyjętym przez rząd dokumentem, deficyt ma być znacznie niższy niż w tym roku, a gospodarka ma rosnąć nieco wolniej.

Projekt ustawy budżetowej zakłada między innymi wzrost PKB na poziomie 3,8 proc. (budżet na ten rok zakłada 3,9 proc. wzrostu) i 2,3 proc. średniorocznej inflacji.

Czytaj też: Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Ma być 28,5 mld zł deficytu

Przyjęty dziś wstępnie projekt budżetu na 2019 rok gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo finansów publicznych. Planowany niski deficyt na poziomie 28,5 mld zł świadczy o dyscyplinie fiskalnej i gwarantuje niskie koszty obsługi"

- skomentowała przyjęcie projektu minister finansów Teresa Czerwińska

Równocześnie zapewnione jest finansowanie społecznych i rozwojowych programów rządu oraz wzrost nakładów na wynagrodzenia w sferze budżetowej. Priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje dalsze uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczanie jego skomplikowania

- dodała.

W przyjętym projekcie budżetu założono następujące wskaźniki makroekonomiczne:

 • wzrost PKB - w ujęciu realnym o 3,8 proc.;
 • średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych  2,3 proc.;
 • wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent - nominalnie o 6 proc.;
 • wzrost spożycia prywatnego - w ujęciu nominalnym o 5,9 proc.;

Zaplanowano też deficyt budżetu państwa na kwotę nie większą niż: 28,5 mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych (wg  metodologii UE) na poziomie 1,8 proc. PKB.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (12)
Minister Czerwińska o projekcie nowego budżetu. "Niski deficyt świadczy o dyscyplinie fiskalnej"
Zaloguj się
 • droch

  Oceniono 1 raz 1

  Ja bym uważał z takim projektem, bo jak kłamstwo okaże się zbyt grube, to w przyszłym roku są wybory i może być różnie...

 • ekomorda

  Oceniono 2 razy 0

  O dyscyplinie czego? Bo niejaki p.Gruza (ten od uszczelniania wszelakiego) właśnie opuszcza MF w atmosferze niezgody z panią na zdjęciu powyżej. Czyżby się nie zgadzali co do tej niby dyscypliny? I jak to jest, przecież pisoludki wszystko potrafią,na wszystkim się znają, to dlaczego wzrost jest znacznie niższy od 5%? Czytając wpisy pisogłąbów, to PKB powinien urosnąć o co najmniej 10%...

 • fruwaj71

  0

  ciekawe kiedy ludzie z MF w końcu zadbają o szeregowych pracowników fiskusa którzy ciężko pracują na zapełnianie tego budżetu a zarabiają mniej niż kasjerka w Biedroce czy Lidlu...

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 1 raz -1

  anty-ogłupianie
  Trzeba przypomnieć zeszłoroczny deficyt sektora rządowego wg ESA'2010 - 3,8% PKB! Też wielki "sukces".
  O jakie koszty obsługi długu chodzi - czy długu publicznego?. Nie będą niskie ze względu na tragicznie niski rating - wskutek wywołania ryzyka politycznego i transferów "wyborczych" (bez uzasadnienia merytorycznego). Takie działania powodują na świecie długoletnie więzienie i obciążenie kosztami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX