Górnicy z "Solidarności" do premiera: Celem programu "Czyste Powietrze" jest wyeliminowanie polskiego węgla

- Odbieranie ludziom prawa wyboru paliwa, którym chcą ogrzewać swoje domy, jest naruszeniem ich swobód obywatelskich - napisali w liście do premiera Mateusza Morawieckiego związkowcy z Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ "Solidarność".

Pismo wystosowano w związku z wątpliwościami co do celu realizacji rządowego programu "Czyste Powietrze". "Solidarność" nabiera bowiem coraz większego przekonania, że "celem realizacji ww. programu nie są zmiany, które przywrócą Polakom czyste powietrze. Tym celem jest wyeliminowanie polskiego węgla z krajowej gospodarki poprzez promocję alternatywnych paliw." 

W liście przytoczono przykład przepisu, według którego, jeśli w pobliżu domu przebiega nitka gazociągu, to istnieje obowiązek przyłączenia się do tej instalacji i ogrzewania domu gazem. A przecież, "przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, węgiel też może być 'czystym' surowcem". Ponadto, w programie zrezygnowano z możliwości zakupu i montażu kotłów na paliwo stałe (węgiel lub biomasa) dla budowanych właśnie jednorodzinnych budynków mieszkalnych. 

Czytaj więcej: Tak ze smogiem walczą Chiny. Wielki plan "czystego" ogrzewania domów. Ale to wcale nie jest takie proste

Restrykcyjna polityka wobec węgla?

Związkowcy zwracają też uwagę na działania Piotra Woźnego, Pełnomocnika Rządu ds. realizacji programu "Czyste Powietrze", którego oskarżają m. in. o prowadzenie restrykcyjnej polityki wobec węgla i próbę uniemożliwienia wejścia w życie ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw stałych. A jak przypominają, wejście w życie tych przepisów "miało doprowadzić do eliminacji z rynku detalicznego paliw o najniższej jakości". 

Na koniec, związkowcy domagają się od premiera Mateusza Morawieckiego "jasnego stanowiska" rządu w kwestii przyszłości polskiego węgla.

- Chcemy zwłaszcza uczciwej odpowiedzi, czy program "Czyste Powietrze" nie jest zawoalowaną próbą eliminacji węgla z gospodarki. Możemy dalej zapytać, czy wysiłek poniesiony w związku z restrukturyzacją polskiego górnictwa w ostatnich dwóch latach nie pójdzie na marne przez nieodpowiedzialne działania takich ludzi, jak Pan Piotr Woźny. Realizacja programu "Czyste Powietrze" uderza bowiem w ekonomiczne podstawy polskiego górnictwa. A przecież sam Pan ostatnio podczas wizyty na Śląsku podkreślał, że przemysł węglowy pozostanie jednym z filarów śląskiej gospodarki" - czytamy w podsumowaniu.

Czytaj więcej: Twórca Smogathonu: "W ciągu dwóch lat jakość powietrza w Warszawie będzie gorsza niż w Krakowie"

Co to jest program "Czyste Powietrze"

Podstawowym celem programu „Czyste Powietrze” jest zatem poprawa efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego oraz zdecydowane zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Porozumienie w sprawie realizacji programu "Czyste Powietrze" podpisano na początku czerwca tego roku. Program będzie realizowany w latach 2018-2029, a jego łączny budżet to aż 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze mają zostać wydane na przede wszystkim na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła, a jego beneficjentami mają  być przede wszystkim osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku. W sumie chodzić może o 3 mln domów w Polsce. 

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (199)
Górnicy z "Solidarności" do premiera: Celem programu "Czyste Powietrze" jest wyeliminowanie polskiego węgla z krajowej gospodarki
Zaloguj się
 • Oceniono 105 razy 99

  Argumentacja Wielmożnych Panów Górników jest adekwatna do ich poziomu intelektualnego. A gdzie panowie górnicy zaczyna się wolność dla ludzi żądających skończenia dofinansowania tych deficyt owych kopalni ? Żądających skończenia z przywilejem dla górników ? Panowie, ciężka praca w kopalni? To trzeba się było uczyć.

 • Aleksandra

  Oceniono 90 razy 82

  Wybór paliwa do ogrzewania swego domu to podstawa swobód obywatelskich. Więc jeśli obywatel ma chęć spalać w piecu butelki plastikowe i resztki opon, to ma do tego prawo!
  Co za głupi argument panowie górnicy. Ekologia to kwestia obywatelskiego obowiązku a nie swobody wyboru.

 • Zenia Hudboj

  Oceniono 42 razy 38

  Kipidoly juz dawno powinni te dziiury pozamykac i iść do przodu ile ludzi przez ten smród z kopciuchow traci zdrowie. Przecież od jesieni nie ma już czym oddychać. Żebyście zarobili te kilka groszy reszta ma się składać na wasze wypłaty. Odkąd istnieją te dziury w ziemi nie zarobiliście ani złotówki cały czas do Was się dokłada. Pozwalaniac ryli i iść w czysty prąd a węgiel może się przydać jeszcze mam ďo czegoś ale nie do spalania.

 • drbob20

  Oceniono 36 razy 36

  moze jednak ZUS nie zbankrutuje? emeryci beda zyli o 10 lat krocej jesli wogole uda im sie osiagnac wiek emerytalny.

 • vito60

  Oceniono 34 razy 32

  Przecież i tak importujemy węgiel, o co tym kopidplom chodzi?A ha, o dotacje.

 • 174pit

  Oceniono 29 razy 29

  Nie od dziś wiadomo, że w górniczych tzw. związkach zawodowych jest więcej członków niż górników, a tzw. działacze związkowi dawno odwykli od jakiejkolwiek pracy i wygodnie żyje im się na związkowych dobrze płatnych (przez podatnika - wszak kopalnie zawsze na minusie) posadkach.
  Ograniczenie wydobycia drogiego i gó...anej jakości węgla, to spadek zatrudnienia, likwidacja nierentownych kopalń i ograniczenie liczby związkowych stołków. Pan związkowiec walczy zatem nie o prawo wyboru, tylko o swoją dupę.

 • ucan2

  Oceniono 28 razy 26

  Czyli zdaniem cwaniaków ze związków górniczych możemy palić również plastikiem.... ? To też paliwo.... Kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Polsce umiera z powodu zanieczyszczeń ale tych spasionych brzuchów interesuje tylko dojenie kasy. Nawet nie szanują swoich dzieci, które wdychają cały ten syf.

 • palo_ma1

  Oceniono 28 razy 26

  Wolność od smrodu to także wolność obywatelska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX