PiS szykuje mocne uderzenie przed przyszłorocznymi wyborami? Chodzi o pieniądze dla emerytów

- W 2019 r. będziemy mieli zdecydowanie lepszą propozycję dla emerytów, ale jeszcze nie pora o tym mówić - mówi tajemniczo w rozmowie z "Polskim Radiem" Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska była w czwartkowy poranek gościem "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce. Chwaliła się m.in. zabezpieczeniem środków w projekcie przyszłorocznego budżetu, przyjętym we wtorek przez rząd, na programy 500 plus czy 300 zł na wyprawkę (zresztą pieniądze na te cele muszą się znaleźć, wymuszają to treści ustaw), czy rezerwą ok. 915 tys. zł na tzw. matczyne emerytury. Mają być to świadczenia emerytalne dla matek przynajmniej czwórki dzieci - gwarantowane nawet, jeśli kobiety nie przepracowały zawodowo ani jednego dnia w życiu. Rafalska mówiła także o ok. 6,8 mld zł, które pochłonie waloryzacja emerytur w przyszłym roku.

PiS pójdzie do wyborów z hasłem "500 plus dla emerytów"? 

Ciekawsze było jednak to, co minister rodziny powiedziała później. Pytana o powracające czasem pomysły "500 zł dla emerytów" czy innych dodatkowych świadczeń dla emerytów - odpowiedziała z uśmiechem na ustach: "Myślę, że w 2019 r. będziemy mieli zdecydowanie lepszą propozycję dla emerytów, ale jaką - jeszcze nie pora o tym mówić”.

Przypomnijmy, że temat dodatkowych świadczeń dla najuboższych emerytów kilkukrotnie w ostatnich latach powracał w debacie publicznej. Mówiono m.in. o specjalnych dodatkach wypłacanych co roku, np. w wysokości od 300 do 500 zł. Minister Rafalska jeszcze rok temu mówiła w "Dzienniku Gazecie Prawnej", że jej resort rozważa różne warianty.

Najbardziej prawdopodobny wariant zakłada, że dostanie je każdy, kto otrzymuje emeryturę od minimalnej do 2 tys. zł. (...) Szacujemy, że takie jednorazowe dodatki otrzymałoby ponad 6 mln osób, w tym ponad 4 mln pobierających świadczenia z FUS i wszyscy z KRUS. Koszt takiego rozwiązania zawierałby się między 2,7 mld zł a 3,4 mld zł

- informowała Rafalska zapowiadając, że pierwsze świadczenia mogą być wypłacane już w połowie 2018 r. Tyle, że potem sprawa zupełnie ucichła, a na początku roku ministerstwo poinformowało, że "nie toczą się żadne prace nad takim świadczeniem”. 

Bardzo możliwe więc, że pomysł z dodatkowymi świadczeniami dla emerytów po prostu trafił tymczasowo do "zamrażarki" i w 2019 r., roku wyborów parlamentarnych, PiS z nim powróci. Tak, jak w 2015 r. skusić wyborców m.in. 500 zł na dziecko.

Słowa o "zdecydowanie lepszej propozycji dla emerytów w 2019 r." mogą o tym świadczyć. Tym bardziej, że minister dała do zrozumienia, że chce się koncentrować przede wszystkim na emerytach, szczególnie tych ze świadczeniami do ok. 2 tys. zł, i idea ich wsparcia m.in. dodatkami dalej jest żywa w jej resorcie. Tyle, że "jeszcze nie ma na tyle gotowych projektów, żeby o nich mówić".  

Doskonale wiemy, że emeryci, szczególnie o najniższych emeryturach, są jedyną grupą pozostającą w kręgu zagrożenia ubóstwem. Rodziny np. z dwójką i trójką dzieci już znajdują się w trochę innej sytuacji

- mówiła Rafalska.

Co z 500 plus?

Minister rodziny zdystansowała się także od pomysłów podniesienia świadczenia 500 plus np. do 1000 zł. Mówiła, że nie ma co budzić nadziei ludzi i że "tak łatwo nie jest". Podwojenie wydatków na 500 plus z ok. 21 mld zł do 42 mld zł "to zupełnie inna sytuacja" - mówiła Rafalska. Kilka dni temu o podwyżce świadczenia o 100 proc. minister finansów Teresa Czerwińska mówiła z kolei, że ten pomysł "nie mieści się w głowie".

Rafalska nie ustosunkowała się także do niedawnego pomysłu Prawicy RP, aby świadczenie 1000 plus było przyznawane "tylko" na trzecie i każde następne dziecko. Dodawała, że 500 plus mogą czekać zmiany, ale jeszcze nie teraz.

- Przyjdzie taki moment, że trzeba się będzie zastanowić, czy kryterium dochodowe powinno ulec zmianie - mówiła minister, dodając, że kiedyś trzeba będzie pomyśleć także o weryfikacji wysokości świadczenia, m.in. ze względu na inflację.

"Bez Ukraińców w Polsce byśmy sobie nie poradzili"

Minister Rafalska łagodzi też stanowisko w sprawie Ukraińców pracujących w Polsce.  - Jeszcze rok temu rękami i nogami broniłam się przed sytuacją licznego napływu pracowników ukraińskich, i nie tylko. Dzisiaj musimy sobie jednak otwarcie powiedzieć, że bez wsparcia pracowników zza granicy wschodniej zwyczajnie byśmy sobie nie poradzili - mówi szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Dodaje, że jej celem jest m.in. ograniczenie funkcjonowania obcokrajowców w szarej strefie.

***

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (397)
PiS szykuje mocne uderzenie przed przyszłorocznymi wyborami? Chodzi o pieniądze dla emerytów
Zaloguj się
 • bob_59

  Oceniono 121 razy 93

  Warunkiem wolnych wyborów jest obalenie reżimu kulawego i delegalizacja pis.
  Inaczej będziemy mieli farsę jak w Rosji...

 • polsilver100

  Oceniono 89 razy 67

  Po prostu dziady wybrali dziadów nie zastanawiając się nad konsekwencjami i historia się powtórzy

 • obeznany

  Oceniono 78 razy 64

  Zaczyna się kupowanie kolejnych grup elektoratu jak swego czasu w Gerecji.
  I skończy się tak samo jak skończyło się w Grecji.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 81 razy 63

  Czy zatem w Polsce warto pracować, płacić wysokie składki emerytalne i w efekcie po ponad 40 latach pracy dostać 2200 złotych emerytury? Rafalska, Krzywousty i cała pisowska klika przekonuje nas skutecznie, że nie. Lepiej pracować "na czarno", nie płacić podatków i ZUS-u, płodzić dzieci, a wtedy rządzący będą się martwić o naszą emeryturę i dosypywać z pieniędzy regularnie kradzionym tym pracowitym. Fajny kraj ta Polska. Pracuj, płać, a my cię okradniemy.

 • sil.m

  Oceniono 81 razy 61

  Tak w polityce bywa - możemy omijać i łamać konstytucję , mamy opanowane sądy - więc droga do korupcji jest otwarta.
  Kaczyński wprowadza w polski porządek prawny tryb rewolucyjny a sterują nim psychopatyczne ambicje, chęć zemsty i narzucenie siłą oraz uwiecznienia siebie i brata w historii. Jest to rewolucja infantylna, groteskowa i groźna, bo nie wiadomo dokąd rozregulowane państwo podryfuje. Mechanizm obrony demokracji jest silny /czy się obroni?/ ale zanim wyborcy tej partii zorientują się , wyrządzone zostaną Polsce ogromne szkody gospodarcze i spadek bezpieczeństwa państwa . Już następuje odpływ kapitału, a Unia nie da pieniędzy na dyktaturę kremlowską w Polsce. Gospodarka dla Polaków - to jedyny żywiciel. Pieniądz dla polskich rodzin nie jest abstrakcja, o którą troszczy się „matka - partia Kaczyńskiego”, lecz efekt ciężkiej pracy, wyrzeczeń, realnego trudu, potu i łez. To przedsiębiorczość biedaków z kraciastymi torbami w zatłoczonych pociągach, które o świcie odjeżdżały z Poznania do Berlina, żeby coś sprzedać. Jakoś w końcu poskładaliśmy naszą gospodarkę z pomocą Europy , zaczęła się dobrze kręcić i funkcjonować z zyskiem dla nas.

 • hana.barbara

  Oceniono 66 razy 54

  Czyli ten co latami pracował na emeryturę, będzie miał mniej niż ludzie o krótkim stażu lub kiepskich kwalifikacjach. Populizm czystej wody, lenistwo i nieuctwo premiowane. Młodzi ludzie, uciekajcie stąd póki czas!

 • cysiowps

  Oceniono 49 razy 43

  PIS funduje PO brutalną lekcję real politic. A wystarczyłoby żeby PO w 2015 radykalnie podniosła kwotę wolną od podatku i na te wszystkie plusy PIS by nie miał kasy.
  Niestety na naukę jest już za późno.

 • owca888

  Oceniono 48 razy 40

  To rozdawnictwo nas zabije, pisdolony populizm i Wenezuela na nieodległym horyzoncie.

  Emerycie, sprzedasz się z 500 zł rocznie, żeby mogli brać sobie do kieszeni setki tysięcy, bo niby im się "należą"?

 • maciek7783

  Oceniono 45 razy 37

  Z naszych podatków GRUPA PRZESTĘPCZA JAROSŁAWA chce kupić sobie za "kiełbasę wyborczą" ochronę przed pójściem do PIERDLA, za lata bezprawia, w przypadku PRZEGRANIA WYBORÓW.

  Jestem emerytem, wezmę co mi dadzą, ale NIGDY, PRZENIGDY nie zagłosuję na tych SZUBRAWCÓW, tak jak NIGDY, PRZENIGDY NIE DAJĘ NA TACĘ !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX