Banki żądały od klientów nawet 1800 zł za wystawienie zwykłego zaświadczenia. Teraz mają kłopoty

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wziął "pod lupę" opłaty pobierane przez 15 banków za wystawienie zaświadczeń o historii spłaty kredytu. Urząd postawił już zarzuty Deutsche Bankowi.

UOKiK informuje, że docierają do niego skargi na banki pobierające wysokie opłaty za zaświadczenia o historii spłaty "frankowych" kredytów hipotecznych. Takie dokumenty potrzebne potrzebne są m.in. w sądach, gdy klient chce walczyć z bankiem o zwrot pobranych rat kredytowych czy innych kosztów zobowiązania.

Wysokie koszty są jednak barierą. W jednym przypadku policzyliśmy, że za historię spłaty od 2001 r. do dziś konsument musiałby zapłacić ok. 1,8 tys. zł. Zdaniem urzędu, może to być nieuzasadniony dochód banku. A bez zaświadczenia żaden konsument nie określi wysokości swojego żądania w sądzie. To błędne koło

- mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zapewne w przykładzie podanym przez prezesa chodzi o Deutsche Bank, gdyż urząd podaje w komunikacie, że instytucja za szczegółową historię spłaty jednorazowo pobiera 200 zł, a za każdy kolejny rok - 100 zł. 

Wątpliwości wzbudza sposób naliczania opłat, zgodnie z którym bank uzależnia wysokość kosztów od okresu jakiego dotyczy zaświadczenie. Ponadto, opłaty te nie odpowiadają kosztom ponoszonym przez ten bank, ponieważ ustalane są dowolnie

- tłumaczy szef UOKiK. Urząd prowadzi już w tej sprawie postępowanie przeciwko Deutsche Bankowi. Może nawet nałożyć na bank karę w wysokości do 10 proc. obrotu, ale w takiej sytuacji to wyłącznie teoretyczna możliwość. Zapewne bank z własnej woli, albo zobligowany przez urząd, zrekompensuje klientom straty. 

UOKiK poinformował także, że "pod lupę" wziął także opłaty za zaświadczenia o historii spłaty kredytu w 14 innych bankach: Alior Banku, BGŻ BNP Paribas, Banku BPH, BZ WBK, Credit Agricole, Eurobanku, Getin Noble Banku, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium, mBanku, Pekao, PKO Banku Polskiego, PKO Banku Hipotecznego oraz Raiffeisen Polbanku. Urząd "nie wykluczamy dalszych kroków" wobec tych banków.

***

Dymek: Bałam się założenia firmy. Wydaje mi się, że lęk jest typowy dla kobiet. Chłopców wychowuje się inaczej [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (54)
15 banków pod lupą ws. opłat za historię spłaty kredytu. Deutsche Bank z zarzutami
Zaloguj się
 • prawdziwyklecha

  Oceniono 48 razy 24

  BZ WBK? Przecież tam był szefem Matołusz ,który wprowadził Wolske do Łuni, to niemożliwe, Matołusz nie może być aż takim złodziejem i głupim kretynem .

 • dtoxxx

  Oceniono 17 razy 17

  nałozyć kare najwyższą z mozliwych bo to co sie dzieje w bankach to paranoja . Uwazam że powinno sie ścigac za takie praktyki z kodeksu karnego za wyłudzenie lub kradzież .

 • kkorzempa

  Oceniono 13 razy 13

  Bezkarność rozzuchwala sprawcę. To tak jakby sprzedawca w kiosku powołując się na swój wewnętrzny regulamin żądał od klientów 100 złotych za wydrukowanie paragonu. Bankowi lichwiarze (przypomnę, że zgodnie z Biblią sama praca przy lichwie jest grzechem śmiertelnym) początkowo żądali za kwitek, zaświadczenie, monit po 10-20-30 złotych. Państwo teoretyczne nie zrobiło z nimi porządku to teraz żądają już po 180. Jak to rozwiązać? Zapisać w ustawie: Bezwzględny zakaz pobierania jakichkolwiek opłat poza jedną miesięczną prowizją od prowadzenia konta albo ustaloną wcześniej ratą kredytu. Wszystkie inne koszty (monity, zaświadczenia, wyciągi, wszelkie działania windykacyjne) musi na mocy ustawy i pod groźbą gigantycznej kary w całości ponosić bank. I wtedy będzie dobra zmiana.

 • Jan Mtozek

  Oceniono 11 razy 9

  Kary powinno nakładać się na zarządy banków, imiennie. Bo to oni stoją za wszystkimi regulaminami i umowami.

 • ankawwa

  Oceniono 12 razy 8

  Zobaczcie w jakim świecie systemowym żyjecie. Człowiek został zaprzęgnięty do tyrania na banki, korporacje i rządy, które de facto sami je wybieramy. Permanentna inwigilacja, zakazy, nakazy, PITy, CITy, kody, hasła. Wybieramy rządzących a potem oni nakazują nam jak mamy żyć ! Brak wolności jednostki, wszystko o nas chcą wiedzieć, nie możemy się sprzeciwić bo policję na nas wysyłają.
  Czym nie kim my jesteśmy, my naród ?

 • ostoja.wojciech4919

  Oceniono 7 razy 7

  Bank C A - Credit Agricole zażądał ode mnie prawie 2000 zł za historię spłaty kredytu od 2008 r., czyli sa jeszcze " lepsi "od Deutsche Banku

 • tylko_na_forum

  Oceniono 9 razy 7

  Historia splaty - okoloo 40-50 stron przeslanych z Woli na Ursynow wedlug tyc zlodziejskich banksterow kosztuje 290 PLN (!!!). Oczywscie nikt nie raczyl mnie w banku poinformwac o tym ile to kosztuje! jakims cudem mialam ekstra kase na koncie bo nie mialabym z czego zpalacic kredytu i cwaniaczli wymowiliby kredyt, bo pewnie o to im chodzilo! I jeszcze nie wyslala mi na maila, wiec wzieli kase za to niewlasciwie wykonana usluge! Ale to Getin TW Ernesta, wiec nie powinno mnie to dziwic.

 • rownowaznik

  Oceniono 6 razy 4

  Dojechać tych szmaciarzy z DB. Jakoś nie potrafili załatwić mojej sprawy przez dwa miesiące, a załatwili w jedną dobę, jak przyszedłem do nich z prawnikiem. Niech im ziemia lekką będzie.

 • tran21

  Oceniono 7 razy 3

  Skoro o BZ WBK mowa. Miesiąc temu zgłosiłem w jednym z olsztyńskich oddziałów tego banku zamiar wcześniejszej spłaty kilku rat zaciągniętego tam kredytu. rat ogółem było dziesięć, chciałem szybciej spłacić cztery. Podpisałem druczek zgody na nowy harmonogram spłat, otrzymałem informację, że przyjdzie do domu pocztą za kilka - kilkanaście dni. Zamiast tego, zadzwoniła do mnie pani z tegoż oddziału. Powiedziała, że mam do podpisania aneks do umowy o kredyt i kosztuje to 30 zł. Wcześniej o żadnym aneksie nikt nie wspominał. Pojechałem do tego oddziału, poprosiłem o rozmowę z dyrektorką i powiedziałem jej, co o takim postępowaniu myślę. Okazało się, że BZ WBK broni się jak może przed wcześniejszą spłatą rat kredytu. Sposobem obrony są własnie aneksy - za każdy zapłacisz 30 zł. Tak więc, to co zyskasz na mniejszych odsetkach szybciej spłacając raty, bank odbije sobie na aneksach do umów. o tym, że za wypłatę gotówki u pani w oddziale (bankomat był nieczynny), płaci się 10 zł prowizji, już nie chce mi się rozwodzić. Panie Samcik, zajmij się pan tymi aneksami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX