Rewolucja w rozliczaniu wydatków na auto firmowe. A to tylko jedna z dużych zmian podatkowych

Ministerstwo Finansów pokazało pakiet proponowanych zmian w podatkach PIT i CIT. Projekt nowej ustawy zakłada m.in. znaczne ograniczenie możliwości "wrzucania w koszty" wydatków na samochód czy wprowadzenie tzw. exit tax.

W długim aż na 155 stron projekcie nowelizacji ustaw o PIT, CIT czy Ordynacji podatkowej jest całe mnóstwo zmian i nowości. W niektórych sytuacjach można wręcz mówić o "rewolucji". Warto przypomnieć natomiast, że na razie to tylko pomysły ministerstwa finansów, i do ich realizacji jeszcze nie taka bliska droga. Po drodze są wszak konsultacje publiczne, uzgodnienia w rządzie, potem prace w parlamencie i ewentualne uwagi prezydenta.

Koniec kilometrówki

Projekt ustawy zakłada koniec tzw. kilometrówki dla przedsiębiorców, którzy wykorzystują w swojej działalności samochód niewprowadzony do ewidencji środków trwałych. Nowe przepisy (oczywiście jeśli wejdą w życie w takim kształcie) zakładają, że wydatki na samochód wykorzystywany w celach służbowych będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w 20 proc.

Przedsiębiorcy będą mogli "wrzucać w koszty" więcej wydatków w przypadku, gdy samochód będzie zaliczony do składników majątkowych firmy. Jeśli auto będzie wykorzystywane zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych, do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć 50 proc. wydatków.

Całość wydatków będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie w sytuacji, gdy auto będzie służyło wyłącznie celom służbowym, i gdy przedsiębiorca będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu, taką jak dla celów podatku VAT. Przypomnijmy - dziś przedsiębiorcy nie muszą stosować takiej ewidencji, ażeby zaliczać całość wydatków "samochodowych" do kosztów uzyskania przychodów. 

Brak takiej ewidencji ma oznaczać w świetle nowych przepisów, że samochód jest wykorzystywany także w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika, a tym samym limit wydatków obniżających podstawę opodatkowania będzie wynosił "tylko" 50 proc.

fragment projektu ustawyfragment projektu ustawy .

Drogie auta w leasing? Koniec z tym!

Projekt ustawy zakłada także nałożenie limitu w wysokości 150 tys. zł na wysokość kosztów związanych z opłatami leasingowymi. To ma na celu "ukrócenie" korzyści związanych z leasingiem drogich samochodów. Natomiast opłaty leasingowe nie będą powiązane z przepisem dotyczącym 50-procentowego ujęcia w kosztach uzyskania przychodów, chyba, że zostaną skonstruowane w tej sposób, że będą obejmować obejmuje koszty eksploatacji samochodu.

Exit tax już w projekcie ustawy

W projekcie ustawy znajdziemy także proponowane przepisy dotyczące tzw. podatku od wyprowadzki, czyli exit tax. Resort finansów nazwał go w ustawie "podatkiem od niezrealizowanych zysków". Potwierdziły się informacje, że ma on wynosić 3 proc. i 19 proc. 

.. .

Podatek od "niezrealizowanych zysków" będą musiały zapłacić firmy i osoby prywatne w sytuacji, gdy przeniosą one swój majątek poza terytorium Polski albo zmienią rezydencję podatkową. W takiej sytuacji państwo polskie nie jest obecnie w stanie pobrać podatku "od zbycia składnika majątkowego". Exit tax ma to zmienić. 

Podatek nie będzie pobierany, jeśli "wartość rynkowa składnika majątku" nie będzie przekraczała 2 mln zł. W przypadku majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą, "exit tax" będzie dotyczył wyłącznie papiery wartościowe - udziały w spółkach, akcje, udziały w funduszach inwestycyjnych itd.

Niższy podatek CIT dla małych firm

Zgodnie z projektem ustawy, obniżony z 15 proc. do 9 proc. ma zostać podatek CIT dla najmniejszych firm - których przychody w danym roku nie przekroczyły wyrażonej w równowartości 1,2 mln euro. Planowana jest także jeszcze niższa, 5-procentowa stawka, dla innowacyjnych firm, osiągających dochód z tzw. praw własności intelektualnych. 

Większych i mniejszych zmian jest całe mnóstwo. To także np. 19-procentowy podatek od zbycia kryptowalut, wydłużenie czasu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej z 2 do 3 lat czy brak uzależniania możliwości skorzystania przez małżeństwa z preferencyjnego rozliczenia od terminowości złożenia deklaracji PIT. Ministerstwo Finansów chce też wprowadzić obowiązek raportowania m.in. przez doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych czy pracowników banków tzw. schematów podatkowych. W największym skrócie to "konstrukcje", przy których istnieje obawa czy podejrzenie, że mogą służyć omijaniu podatków.

Resort finansów szacuje, że w ciągu 10 lat obowiązywania wszystkich znowelizowanych ustaw, do budżetu państwa wpłynie łącznie ok. 7,5 mld zł, a do budżetów samorządów ok. 3 mld zł.

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (158)
Rewolucja w rozliczaniu wydatków na auto firmowe. A to tylko jedna z dużych zmian podatkowych
Zaloguj się
 • sojer2006

  Oceniono 46 razy 32

  Zlikwidować prywaciarzy!! Tylko państwowe przedsiębiorstwa!! Niech żyje socjalizm!! Niech zyje PRL!!!

 • aldik1980

  Oceniono 31 razy 21

  Oni serio jakos sie doliczyli, że dzięki temu trafi więcej kasy do budżetu ? Przecież diametralnie spadnie sprzedaż nowych aut w leasingu !

 • zmichalg1

  Oceniono 27 razy 19

  Kościół opodatkujcie to kasa na "pińcet plus" się znajdzie.

 • exhodus

  Oceniono 22 razy 18

  Zamykam firmę w Polsce i otwieram w Czechach. I jeszcze jedno bolszewicy z PiS już widzę ten milion elektryków;))) w Polsce nadal bedzie jeździł złom! A wpływ do budżetu bedzie ujemny!

 • szary-petent

  Oceniono 25 razy 17

  Oczywiście takie obostrzenia są dla znienawidzonych przez PiSbolszewię prywaciarzy. Nadzwyczajnej kasty PiSowskich panów one nie będą dotyczyć. Jak przedsiębiorca odwiezie po drodze do pracy dziecko do przedszkola, to z przysługuje mu tylko połowa kosztów. Ale jak poseł wyjazd na wczasy opisze jako spotkanie z wyborcami (na plaży?) to kancelaria sejmu zwróci mu całą kasę.

 • fromG y

  Oceniono 24 razy 16

  dobra, jak się mówi A..., teraz pora na zniesienie podatku od najniższego wynagrodzenia, to skandal by najbiedniejsi ponosili koszty programu 500+

 • kruwamac11

  Oceniono 11 razy 11

  Ale przynajmniej lokomotywy mają stanieć...

 • spark5719

  Oceniono 21 razy 11

  Czyli w kwestii użytkowania samochodów wraca to, co już kiedyś było. To pewnie są jedne z tych "ułatwień dla przedsiębiorców" szumnie zapowiadane przez Matołusza Krzywoustego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX