Kolejny odcinek S3 oddany do użytku. Chodzi o 10 km w okolicach Lubina

Kierowcy mogą przejechać już niespełna 10-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S3 w województwie dolnośląskim.

Otwarty odcinek S3 prowadzi od węzła Lubin Południe do węzła Lubin Północ. Ma długość ok. 9,6 km. W jego ramach otworzono również węzeł Lubin Zachód.

Cały odcinek objęty kontraktem ma długość ok. 11,3 km. Jego krótki fragment udostępniono kierowcom jeszcze w czerwcu, gdy z pompą, w obecności m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, otwierany był "sąsiedni" odcinek S3 - pomiędzy węzłami Lubin Południe a Legnica Południe. Rzecznik prasowy GDDKiA tłumaczył wówczas, że kończą się "pracę na 33 kilometrach drogi ekspresowej S3 pomiędzy węzłem Lubin Północ a Legnica Południe, przy czym do użytku dla kierowców oddana zostanie 24-kilometrowa część tej drogi".

Wówczas cały odcinek Lubin Północ - Lubin Południe nie mógł być otwarty, bo wykonawca - konsorcjum spółek Salini i Pribex - prowadził jeszcze prace przy węźle Lubin Północ. Po dwóch miesiącach jest do dyspozycji cały 33-kilometrowy odcinek Legnica Południe - Lubin Północ. 

droga ekspresowa S3 - fragmentydroga ekspresowa S3 - fragmenty GDDKiA

Co dalej?

Do końca roku ma zostać oddany do użytku także ok. 14-kilometrowy fragment S3 między węzłami Lubin Północ a węzłem Kaźmierzów. Tu także wykonawcą jest konsorcjum Salini i Pribex, GDDKiA nalicza im już kary umowne za niedotrzymanie terminu. Wartość całego odcinka od węzła Kaźmierzów do węzła Legnica Południe wynosi 1,8 mld zł, z czego 992 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Również jeszcze w tym roku, zgodnie z zapewnieniami z GDDKiA, mają być gotowe dalsze fragmenty S3 na Dolnym Śląsku, na północ od Kaźmierzowa. Chodzi o odcinki Nowa Sól - Gaworzyce i Gaworzyce - Kaźmierzów o łącznej długości ponad 33 km. Wykonawcami zadań są tu firmy Dragados oraz konsorcjum Mirbud - PBDIM Erbedim. 

Dalej na północ, aż do Szczecina, droga S3 jest już przejezdna, choć między Nową Solą a Zieloną Górą oraz na moście na Odrze w Cigacicach na północ od Zielonej Góry na razie tylko jednym pasem w każdą stronę. W pierwszym przypadku druga nitka ma być gotowa pod koniec 2018 r., zaś w przypadku mostu na Odrze - w 2019 r. Nie jest jeszcze gotowe także 70 km S3 między Szczecinem a Świnoujściem - ale to ma się zmienić do 2022 r.

Także do końca roku kierowcy powinni pojechać nowym fragmentem S3 na południe - od węzła Legnica Południe do węzła Bolków. Nie ma jeszcze z kolei podpisanej umowy na fragment od Bolkowa do granicy z Czechami. Zgodnie z planami GDDKiA, ten odcinek miałby być gotowy za 5 lat.

S3 od Świnoujścia aż do Czech

Docelowo droga ekspresowa S3 będzie miała długość ponad 520 km i połączy północny zachód z południowym zachodem kraju - zespół portów morskich Szczecin - Świnoujście z Lubawką, gdzie znajduje się granica polsko-czeska. Ogólnie S3 jest częścią korytarza paneuropejskiego łączącego Szwecję z Grecją. Jej kontynuacją na terenie Republiki Czeskiej jest trasa D11.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (34)
Kolejny odcinek S3 oddany do użytku. Chodzi o 10 km w okolicach Lubina
Zaloguj się
 • susceptant

  Oceniono 12 razy 6

  Odcinki od Nowej Soli do granicy woj. lubuskiego (w. Kaźmierzów) są już na ukończeniu: w lipcu stan zaawansowania wynosił 90 i 92%.W ciągu miesiąca powinny być oddane do ruchu, a nie "do końca roku". O ile Salini upora się jakimś przejazdem na w. Kaźmierzów.
  Odcinek III w. Kaźmierzów-Lubin na pewno nie zostanie ukończony do końca roku. Co najwyżej można liczyć na jakąś formę przejezdności.
  Natomiast jesli chodzi o odcinek Szczecin-Świnoujście, to wygląda to tak, ze część do Troszyna (czyli do wyspy Wolin) będzie zmodernizowana do standardu drogi ekspresowej do 2021 r. Natomiast na odcinek Troszyn-Świnoujście nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, więc o jego ukończeniu można mówić najwcześniej w 2025.

 • andrew1507

  Oceniono 2 razy 2

  Wykarczujemy pis w kazdych wyborach do dna,Dude tez.......
  ODPEDZIMY ICH OD KUPOWANIA WYBORCOW ZA OCHLAPY+ i rozliczymy grabienie Polski
  przez "kaczki z naszej paczki"

 • ax-les-thermes

  Oceniono 3 razy 1

  S3, S8, S5, A18, A4 i odpier...dol sie PiSsia wolsko od Niederschlesien.

 • wasyll73

  Oceniono 3 razy 1

  A S-3 od lat w okolicach Zielonej Góry rozgrzebane , zjazd do Z.G rozgrzebany od 3 lat, w okolicach Nowej Soli rozgrzebane i w powijakach . BRAWO oddział GDDKiA w ZIELONEJ GÓRZE - UCZCIE SIE OD WROCŁAWIA

 • grr-5

  Oceniono 5 razy -1

  Pisowskie knury będą się teraz grzać w blasku zasług swoich poprzedników którzy podpisali dziesiątki umów w 2015r na budowę nowych dróg a których termin realizacji wypada w tym i przyszłym roku.A że nowe przetargi za Dojnej Zmiany ciągną się ponad tysiąc dni jak na Via Carpatię a budowy mają długotrwałe opóźnienia to o tym nikt nie mówi.Dużo bardziej medialne jest przecinanie wstęg na nowootwieranych odcinkach.

 • darmowy1

  Oceniono 9 razy -1

  Z tym odcinek Zielona Góra - Nowa Sól to się pierdzielą chyba ze dwa lata - faktycznie dokładają drugą nitkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX