Pracownicy Orlenu chcą premii za upały. Również za wrzesień. "Wyjątkowo trudne warunki"

Robert Kędzierski
Związkowcy z PKN Orlen poprosili o przyznanie premii za pracę w upale. Twierdzą, że przez miesiące pracowali w bardzo trudnych warunkach.

Trzy związki zawodowe działające w grupie PKN Orlen zwróciły się z wnioskiem o przyznanie dodatkowych premii za pracę wykonywaną podczas upałów.

Premie za upały z wrześniem włącznie

Jednym z nich jest Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego. W oficjalnym biuletynie związkowcy przekonują, że "stan pogodowy, który ma trwać według zapowiedzi nawet do końca września, powinien sprowokować przełożonych do docenienia wkładu załogi i wyjątkowych uciążliwości i uruchomić większą premię". Pracownicy liczą na wyższą premię miesięczną jak i dodatkowe środki z funduszu nagród pracodawcy. 

Twierdzą, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy musieli wkładać znacznie więcej wysiłku w realizację powierzonych zadań. 

"Wszyscy mamy świadomość jak w obliczu rekordowych temperatur trudne i uciążliwe jest prowadzenie procesów, dla których chłodzenie jest jednym z najważniejszych czynników."

- tłumaczą. 

Co musi pracodawca w upał?

Podczas upałów przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek dostarczenia swoim pracownikom wody. Jest tak w przypadku, gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 25 stopni. Inne nakazy z kodeksu pracy nie wynikają wprost, ale pracodawca musi wykazać się zdrowym rozsądkiem. Jego obowiązkiem jest bowiem zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa - kiedy upały są szczególnie dotkliwe może na przykład skrócić dzień pracy lub nawet wysłać pracowników na płatny urlop. 

Czytaj też: CPN wraca na rynek. PKN Orlen chce w ten sposób chronić prawa do marki

W tej chwili nie ma jeszcze jasności, czy postulaty pracowników zostaną spełnione. Poprosiliśmy związkowców oraz władze spółki o komentarz. Tekst zostanie zaktualizowany. 

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (31)
Pracownicy PKN Orlen chcą premii za upały. Również za wrzesień. "Wyjątkowo trudne warunki"
Zaloguj się
 • krikrikrikri

  Oceniono 11 razy 9

  Zapraszam do kładzenia tzw asfaltu którego temperatura oscyluje w granicach 160 C, do tego temperatura powietrza, często żadnego cienia przez 12 godzin pracy, gdzie jest prawie jak w piekle, może wtedy wąsaci lenie związkowcy zobaczą co to są kur... „uciążliwości”

 • Oceniono 8 razy 6

  Pani była premier Beato, czy premie się należą za ciężką wykonywaną pracę w upały?? czy kwota na przykład 150 000 premii dla prezesa to jest mało czy dużo, przecież w czasie tych upałów był trzykrotnie z członkami zarządu na wybiórczo wybranych stacjach sprawdzać czy pracownicy noszą na przykład czapki aby nie dostali udaru słonecznego??

 • bru_no

  Oceniono 5 razy 3

  dodatkowe premie związane z upałem to mogą dostać np. chłopy przy wylewaniu asfaltu, ale państwo z klimatyzowanych stacji paliw to jakiś żart.

 • cannabis200

  Oceniono 2 razy 2

  Ale przecież oni tam mają taką klime, że mrozi mózg

 • timo862

  Oceniono 1 raz 1

  Szczerze? Po tym, co się dzieje w tym kraju od ponad 2 lat, obstawiam, że dostaną na 100%. A gdyby darmozjady pracowały w innym miejscu (czyt. nie w spółce należącej do państwa PiS), to na 100% pracodawca wysmialby takie "postulaty".

  Folwark zwierzęcy.

 • droch

  Oceniono 7 razy 1

  I jeszcze dodatek za brak windy. I basenu. Skąd my to znamy?

 • jacekkwiatkowski3

  Oceniono 1 raz 1

  A co mają powiedzieć pracownicy firm wykonujących w tym czasie remonty instalacji

 • ga.spar

  Oceniono 3 razy 1

  co tak skromnie ?
  proponuję jeszcze premię za pracę w deszczu od października do listopada,
  na mrozie od grudnia do lutego
  a na wiosnę za pracę w pyłkach roślinnych.
  firma pisiorów, więc nie powinno być problemów z wywalczeniem takich premii.

 • jo1952

  Oceniono 5 razy 1

  Dlatego u nich nie tankuję.Nie dość,że sponsorują kłamliwą prasę to jeszcze zachciewa się zapłaty za wyskoki klimatu.Do sił niebieskich z pretensjami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX