Pendolino nareszcie z Wi-Fi. PKP Intercity i Alstom zawarły umowę. Montaż rusza we wrześniu

Podróżujący pendolino jeszcze w tym roku będą mogli korzystać z Wi-Fi. Ma to zapewnić umowa zawarta pomiędzy PKP Intercity a Alstomem. Inwestycja będzie kosztować ponad 30 mln zł.

PKP Intercity i Alstom, producent superszybkich pociągów, zawarły umowę na wyposażenie wszystkich jeżdżących w Polsce 20 składów pendolino w moduły Wi-Fi. Potwierdzają się tym samym wcześniejsze doniesienia w tej sprawie. Francuska spółka otrzyma ponad 30 mln zł za montaż urządzeń umożliwiających korzystanie z internetu. Instalacja sprzętu ma rozpocząć się już we wrześniu, a zakończyć przed końcem roku. 

Kontrakt obejmuje również utrzymanie urządzeń przez okres pięciu lat - informuje agencja ISB News. 

- Dążymy do tego, aby polska kolej była bezpieczna, komfortowa i punktualna. Instalacja Wi-Fi w pendolino jest odpowiedzią na potrzeby podróżujących - stwierdził wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, obecny podczas podpisania kontraktu.

- Będziemy mieli podpisaną umowę, która zakłada ścisłe daty realizacji, by klientom kolei w Polsce zaoferować coś, co jest naturalne w dzisiejszych czasach - dodał

Prezes PKP IC Marek Chraniuk zapewnił, że odbyły się już jazdy próbne z uruchomionymi modułami Wi-Fi. - Pasażer dostanie najlepszy produkt - podkreślił.

Nie ma gwarancji, że internet zawsze będzie dostępny

Prezes Alstomu w Polsce Lesław Kuzaj cytowany przez Rynek Kolejowy podkreślał, że "wybrane zostały najlepsze urządzenia, pasujące do usługi o charakterze premium". Przyznał jednocześnie, że sygnał internetu będzie zależny od dostępu do sieci GSM na trasie.

Podobna sytuacja dotyczy pociągów Intercity, które udostępniają Wi-Fi. Prędkość internetu i jego dostępność w niektórych obszarach jest mocno ograniczona. 

Więcej Wi-Fi nie tylko w pendolino

Przedstawiciele PKP IC poinformowali też, że sieć Wi-Fi jest obecnie dostępna w 171 wagonach przewoźnika oraz 40 składach zespolonych (Pesa Dart, Flirt3). PKP IC planuje, że do końca 2018 r. Wi-Fi będzie dostępne w 200 wagonach konwencjonalnych.

Lata opóźnień

Umożliwienie korzystania z internetu korzystającym z pendolino było obiecywane przez lata. Na początku 2017 roku prezes PKP Intercity zapowiadał Wi-Fi w tego typu składach w ciągu kilku miesięcy. Wakacyjny termin szybko okazał się jednak nierealny, bo do głównego problemu, czyli negocjacji z producentem pociągów, firmą Alstom, doszły jeszcze kłopoty z taborem (naprawa pociągów unieruchomionych z powodu wypadku). Potem pojawiały się sygnały, że szansa na grudzień, ale z tego też nic nie wyszło. 

Czytaj też: Miało być pendolino, a nie było? Żądaj rekompensaty

Instalacja naruszałaby gwarancję

Dlaczego ultranowoczesne pociągi od początku nie były wyposażone w Wi-Fi? Pierwsze rozpoczęły kursy w połowie grudnia 2014 r., zakupiono je za kwotę 1,7 mld zł w roku 2011. Od początku specyfikacja pociągów nie przewidywała wyposażenia ich w Wi-Fi. PKP chciało samodzielnie zmodyfikować składy, ale bało się utraty gwarancji. Instalacja urządzeń wymagałaby bowiem ingerencji w poszycie pociągów, a to naruszałoby warunki umowy zawartej z producentem. 

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (50)
Pendolino nareszcie z Wi-Fi. PKP Intercity i Alstom zawarły umowę. Montaż rusza we wrześniu
Zaloguj się
 • tatankaiyotake

  Oceniono 15 razy 15

  30 baniek. a wifi bedzie dostepne tam gdzie 4g. to jest tak smieszne ze komentowac sie odechciewa.

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 14 razy 10

  Wychodzi 20 tysięcy złotych na jeden człon. Router LTE 1000zł + montaż 1000zł. Reszta dla znajomych królika.

 • t.t

  Oceniono 10 razy 6

  1 500 000 PLN za internet w składzie??? Czy ktoś upadł na mózg???

 • kosmyg

  Oceniono 6 razy 4

  Ale jaki to ma sens, jeśli będzie oparte na sieci GSM? Każdy i tak ma telefon, rzecz w tym, że na trasie i tak ciężko złapać sygnał, rozumiem, że antenty w pociągu moga być lepsze, będzie to trochę bardziej stabilne, ale czy warte 30mlnów złotych? Ktoś monitorował użycie sieci wi-fi w pozostałych pociągach intercity?

 • wmr2000

  Oceniono 10 razy 4

  Wifi będzie tylko, że przez 3/4 czasu nie będzie miało połączenia z internetem. Tak wygląda praktyka. Więc po co wydawać na to pieniądze?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 3

  na bezpieczne przejazdy kolejowe bez WiFI ale rzeczywiście bezpieczne, nie ma pieniędzy...jak zwykle chodzi tylko szpan. mamy coś ale nie mamy przejazdów kolejowych ze szlabanem W całym kraju.

 • van_norden

  Oceniono 9 razy 3

  W 16 pociągach zainstalują po 7 routerów mobilnych (bo tyle jest wagonów) i zainkasują 30 mln zł?
  Z PKP jak widać można robić złote interesy.

 • dres23

  Oceniono 2 razy 2

  Najważniejsze, żeby były anteny. Wifi to sprawa wtórna, tragedia polega na tym, że pendolina to metalowe puszki, więc nie da się złapać sygnału telefonii komórkowej.
  Jak będzie łapało sygnał, to i tak większość pasażerów pewnie obskoczy swoim LTE.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 2 razy 2

  Pociągów jest 20 czyli 1,5 mln na pociąg wydaje się kwotą olbrzymią, czy to ma sens ekonomiczny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX