Kredyty frankowe coraz mniejszym problemem. Te dane pokazują, że rząd nic już nie musi tu robić

Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że kredyty frankowe spłacane są regularnie i szybko. Przez to maleją szanse na systemowe rozwiązanie tego problemu - poprzez przyjęcie nowej ustawy.

Frankowicze spłacają swoje zobowiązania w godnym pochwały tempie. Jak podał BIK ich zadłużenie zmniejszyło się w ciągu roku aż o 13,6 mld zł - do kwoty 110,7 mld zł w czerwcu.

- Spadek wartości kredytów spłacanych w szwajcarskiej walucie spowodowany jest z jednej strony niższą wartością kursu franka szwajcarskiego, którego wartość 29 czerwca wynosiła 3,77 zł, a z drugiej solidną spłatą zobowiązań. Wpływ na jakość portfela frankowego mają niskie stopy procentowe oraz wzrost poziomu wynagrodzeń - powiedział główny ekonomista BIK Andrzej Topiński, cytowany w komunikacie BIK.

W ciągu 12 miesięcy z ratami we frankach pożegnało się definitywnie 27 tys. zadłużonych. O tyle przynajmniej zmniejszyła się liczba spłacanych jeszcze hipotecznych kredytów frankowych. Zostało ich jeszcze 482 tys. Nieźle, biorąc pod uwagę fakt, że w 2016 roku było ich ponad 530 tys.

Czytaj więcej: Szaleństwo na rynku kredytów mieszkaniowych trwa dalej. Cały czas rośnie liczba wniosków o kredyt. 

Teraz co piąty (20,4 proc.) czynny kredyt mieszkaniowy jest nominowany we franku, a co czwarta (26,4 proc.) obsługiwana złotówka (po przeliczeniu walut na złote po bieżącym kursie) pochodzi z kredytów frankowych.

Co ważne, frankowicze radzą sobie lepiej w spłacie kredytów od tych zadłużonych w złotych.

- Prawdopodobnie wskutek realizacji przez banki rekomendacji KNF z 2006 r., nakazującej stosowanie przez banki rygorystycznych zasad oceny zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów walutowych, tylko 2,3 proc. kredytów udzielonych we frankach okazało się straconymi, czyli zostało przekazane do windykacji, sprzedane bądź pozostaje w portfelach jako opóźnione powyżej 90 dni. W przypadku kredytów mieszkaniowych udzielonych w złotych odsetek ten jest wyższy i wynosi 2,8 proc. - zauważa Andrzej Topiński.

Nie ma co liczyć na rozwiązanie problemu kredytów frankowych

Z powyższego jasno wynika, że przy napiętym budżecie państwa, nie ma co liczyć na jakiekolwiek rozwiązanie problemu kredytów frankowych przez rząd. Są świetnie spłacane, jest ich coraz mniej, ryzyko więc związane z frankowiczami jest niewielkie.

Najbardziej zdeterminowanym zadłużonym we franku pozostaje jeszcze droga sądowa, ale jak pokazały dotychczasowe przypadki tego rodzaju postępowania to zabawa na lata i to dla bardzo wytrwałych.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”.

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (155)
Kredyty frankowe coraz mniejszym problemem. Rząd nic nie musi tu robić
Zaloguj się
 • fajny_zajety

  Oceniono 77 razy 37

  Ludzie otyli są ofiarami lodówek które z których co chwila wyciągają coś do przekąszenia, tak jak Frankowicze są ofiarami taniego kredytu który sobie zaciągneli przez przypadek jak szli ulicą.

 • pankmen

  Oceniono 27 razy 21

  nie ma niespłacanych kredytów CHF ponieważ po 3 niezapłaconych ratach bank zamienia je na PLN

 • robert.kwi

  Oceniono 21 razy 17

  Te wszystkie problemy z upadłością konsumencką, kredytami frankowymi, minimalna wpłata własną, itp rowiązuje jedna zmiana w prawie bankowym, która powinna być wprowadzona już bardzo dawno, ten kto ją wprowadzi ma wybory w kieszeni (i nie ważne czy to z peło czy z pissu, czy sldup). Kredyt hipoteczny powinien byc zabezpieczony tylko hipoteką a nie całym majątkiem dłużnika i jeszcze jego przyszłymi dochodami i spadkami. Tak jest w stanach i jest ok. Gdyby tak było i banki zdawały by sobie sprawę z ryzyka nie dawali by same z siebie kredytów hipotecznych we frankach i nikt nie musiałby im tego regulować, gdyby było takie zabezpieczenie tylko to nie dawali by nigdy kredytów na 130LTE, bo to jest bez sensu właśnie dlatego, nikt też nie musiałby regulowac minimalnego wkładu własnego bo to też same by musiały sobie wypracować. Takie jedno proste rozwiązanie a tak po cichu przez wszelkich polityków omijane. To która partia chce wygrac wybory??? :DDD Receptę już macie :)))

 • rmarcin555

  Oceniono 23 razy 11

  Do zrobienia została jedna rzecz: premier Morawiecki musi poinformować o tym, że rząd rozwiązał problem frankowiczów.

 • d_ost

  Oceniono 26 razy 10

  Sytuacja wcale nie wyglądała inaczej w trakcie kampanii wyborczej, gdy kandydat Duda obiecywał rozwiązanie tego problemu. Ba, nawet obiecywał, że jak go nie rozwiąże, to się poda do dymisji (podszedł do tej deklaracji tak samo luźno jak do wszystkich innych swoich deklaracji, z przysięgą dotyczącą stania na straży konstytucji - tak mi dopomóż Bóg - włącznie). Ale co frankowicze na PiS zagłosowali, to zagłosowali. Udało się głosy kupić zupełnie za darmo.

 • adalberto3

  Oceniono 13 razy 9

  Ciekawe, ile osób ma jeszcze do spłacenia sumy znacznie przekraczające wartość nieruchomości. Więcej praw dla konsumentów łącznie z prawem do upadłości. Niestety kolejne rządy mają gdzieś polskie społeczeństwo, z wyjątkiem okresu wyborczego. A Polaków można dalej bezkarnie okradać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX