Rosjan czeka podniesienie wieku emerytalnego. Dziś kobiety pracują tam do 55. roku życia

Podniesienie wieku emerytalnego w Rosji jest nieuniknione. W środowym telewizyjnym wystąpieniu prezydent Władimir Putin poinformował jednak rodaków o złagodzeniu początkowych założeń reformy.

Obecnie Rosjanki przechodzą na emeryturę w wieku 55 lat, a Rosjanie 60. Pierwotny kształt reformy zakładał, że kobiety będą pracowały do 63 roku życia, a mężczyźni 65.

Plany rządu spotkały się z dużym niezadowoleniem społeczeństwa i doprowadziły do największego do lat spadku popularności Putina. Na ulicach wybuchły protesty, a badania opinii publicznej jasno wskazywały, że dla 90 proc. Rosjan zapowiedziane zmiany są nie do przyjęcia.

Zdecydowana reakcja obywateli wpłynęła na złagodzenie stanowiska rządu. W środowym telewizyjnym wystąpieniu Władimir Putin tłumaczył, że reforma systemu emerytalnego jest nieunikniona, jednak będzie wprowadzana z dużą ostrożnością. 

Według nowych założeń Rosjanki będą przechodziły na emeryturę w wieku 60 a nie 63 lat. Podniesienie wieku emerytalnego dla mężczyzn do 65 roku życia ma zostać utrzymane.

- Rozwój demograficzny i trendy na rynku pracy oraz obiektywna analiza sytuacji pokazują, że nie możemy tego dłużej odkładać, ale nasze decyzje muszą być sprawiedliwe, zrównoważone i bezwzględnie uwzględniać interesy obywateli - powiedział Putin.

W dalszej części przemówienia tłumaczył, że Rosjanie żyją coraz dłużej, a świadczenia emerytalne są niskie. Dłuższa praca ma nie tylko poprawić los przyszłych emerytów, ale również podnieść obecne emerytury, które w wielu przypadkach są głodowe. Putin nie ukrywał również, że działania rządu mają na celu zapewnienie odpowiedniej liczby rąk do pracy, ponieważ Rosja również boryka się z problemem niedoboru pracowników, a w starzejącym się społeczeństwie trzeba na nowo nauczyć się wykorzystywać potencjał dojrzałych osób.

Putin uspokaja matematyką

Prezydent Rosji w obliczu spadającego poparcia skupił się na zapewnieniu obywateli, że podniesienie wieku emerytalnego jest jedynym rozwiązaniem. Według wyliczeń jego ekspertów na wypłatę emerytur trzeba codziennie 20 mld rubli (ponad 293 mln USD).

Wprowadzenie zmian w systemie podatkowym sfinansowałoby świadczenia na zaledwie sześć dni, a dodatkowe opodatkowanie sektorów energetycznych rozwiązałoby sprawę kilka miesięcy.

Reforma drobnych kroków

Wydłużenie wieku emerytalnego ma zająć Rosji kilkanaście lat, będzie więc wprowadzane stopniowo, a nie metodą szokową.

Towarzyszyć mają temu zmiany w prawie pracy obejmujące m.in. wprowadzenie ochrony dla pracowników w wieku przedemerytalnym, kary dla pracodawców za zwolnienie starszych pracowników, podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych starszym osobom, szkolenia przekwalifikujące.

Putin tłumaczył Rosjanom, że dalsze zwlekanie z wprowadzeniem reformy odbędzie się ze szkodą dla wszystkich i w niedalekiej perspektywie poważnie zagrozi stabilności systemu.

Mimo to rząd zdecydował, że wojskowi i funkcjonariusze resortów wojskowych zachowają prawo do przechodzenia na emeryturę po 20 latach służby. 

+++

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (33)
Reforma emerytalna w Rosji: Putin podnosi wiek emerytalny
Zaloguj się
 • rezimthuska

  Oceniono 29 razy 7

  - Muzułmański piłkarz nie podaje ręki prezenterce TV, bo to sprzeczne z jego religią - w mediach raczej cisza, ma prawo.

  - Chrześcijański piłkarz odmawia założenia tęczowej opaski, bo to sprzeczne z jego religią - wielkie larum, homofob, świat się wali.

  No tak.

 • marek.usc

  Oceniono 16 razy 6

  przyglądając się rosyjskiej służbie zdrowia czy średniej wieku jakiego dożywają rosjanie to polacy na emeryturę musieliby iść kobiety 68 a mężczyźni 72

 • futon

  Oceniono 11 razy 5

  Putin ku przerażeniu lokatorów najpierw wprowadził dwie kozy do przepełnionego mieszkania, a teraz jedną wyprowadził i wszyscy sie cieszą ...

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 3 razy 1

  Należy wreszcie wrócić do pradawnego systemu emerytalnego i odrzucić komunistyczny system wrzucania składek do jednego wora i rozdzielania ich wdłg. uważania polityków, a to rolnikom tyle, a górnikom też się należy, już nie mówiąc o policjantach czy wojskowych, czy też sędziach. To działało póki nie było skutecznych metod regulacji urodzin. Ale kilkadziesiąt lat temu te metody się rozpowszechniły i biorąc pod uwagę długość życia i wymianę pokoleniową mamy tego skutki. Trzeba przyjąć do świadomości rzeczywisty stan rzeczy, a nie fikcyjny i pierdzielić, że jesteśmy w stanie odkładać na emeryturę. Nie i jeszcze raz nie. Emeryturę zapewniają nam dzieci, i odłożone góry złota, mieszkania, czy cokolwiek innego są nic nie warte, jeśli nie będzie przyszłego pokolenia, które te dobra zamienią nam na usługi i jedzonko na starość. Emerytura powinna być uzależniona co najmniej w kilkudziesięciu procentach od zarobku własnych dzieci osiąganych w kraju. Bo narobiło się kupę cwaniaków, którzy żerują na wspólnym kotle mając po jednym dziecku , albo wcale. dodatkowo dzieci są zobowiązane prawnie do alimentów na własnych rodziców, czyli tak czy siak muszą utrzymywać własnych rodziców, jeśli oni cierpią niedostatek. Czyli posiadanie dzieci jest dla frajerów. Powrót do pradawnego systemu załatwia naturalną kolej rzeczy, że o dzieci trzeba dbać, zapewnić im wykształcenie, zdrowie i wtedy one zapewnią dostatnie życie na starość. Powrót do pradawnego systemu spowoduje, że nie trzeba będzie 500 plus, emerytur dla matek z 4 dzieci itp. rozwiązań. próbujących łatać obecny system. Wychowanie dzieci i doprowadzenie ich do stanu dorosłości kosztuje mnóstwo pieniędzy, pochłania mnóstwo czasu i wysiłku i odbywa się kosztem bieżącego poziomu życia.

 • komercyjny02

  Oceniono 7 razy 1

  W roku 2018 średnia emerytura w Rosji to 14 045 (w)rubli miesięcznie.
  To równowartość jakichś 700 złotych.

 • buk.humor.dziczyzna

  Oceniono 3 razy 1

  dowalić im polskie emerytury, dopiero się będą cieszyć - polska to raj dla emerytów - w tej piekielnej Rosji kobiety muszą harować do 55 LAT a mężczyźni do 60 LAT - tragedia!!!!!!!!!

 • kzet69

  Oceniono 7 razy 1

  Putin sam sobie wychował pokolenie bomisiów (bo mi się należy), więc niech teraz zbiera kopy w d..., a z drugiej strony jakbym widział putinowski PiS najdalej za 3-4 lata błagający suwerena o zgodę na podwyższenie wieku emerytalnego, bo inaczej pis-suweren lebiodę i chrzan będzie żarł...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX