Przybędzie kolejny odcinek autostrady A1. Najkrótszy, ale bardzo ważny

RK
Przybliża się otwarcie nowego połączenia drogowego pomiędzy Tuszynem a Częstochową. GDDKiA podpisała umowę na budowę kolejnego odcinka autostrady A1. Liczy zaledwie 7 km, ale jest bardzo istotny.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację kolejnego odcinka autostrady A1. Chodzi o fragment o długości siedmiu kilometrów biegnący od Radomska do granicy z woj. śląskim.

Odcinek nie jest długi, ale ważny, bo to jeden z pięciu brakujących fragmentów autostrady A1, która połączy Tuszyn i Częstochowę. Dwa kolejne odcinki będą budowane na podstawie umów zawartych w lipcu. Kolejny, od węzła Czechowice Północ do Pyrzowic, jest już w budowie. 

Dzisiaj podpisujemy umowę na realizację kolejnego odcinka autostrady A1 w woj. łódzkim. Powstanie trasa, która połączy polskie wybrzeże, polskie porty z południem Europy. To kluczowa inwestycja, kręgosłup drogowy Polski 

- powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz obecny podczas podpisywania umowy. 

Realizacja kontraktu powinna zakończyć się w ciągu 32 miesięcy (z wyłączeniem okresu zimowego). Wartość kontraktu wynosi 338,2 mln zł.  

Ważne połączenie z południem

Autostrada A1, która docelowo ma połączyć północ kraju z południem Europy, będzie biec od Tuszyna do obwodnicy Częstochowy. Długość odcinka wyniesie ok. 81 km. Całkowity koszt inwestycji to ok. 3,7 mld zł. 

Trasa została podzielona na 5 odcinków realizacyjnych:

 • Odcinek A - węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km. Umowę na budowę podpisano 30 lipca, kontrakt ma wartość 478 mln zł.
 • Odcinek B - w. Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, o długości ok. 24,2 km. W lipcu wybrano najkorzystniejszą ofertę, podpisanie umowy planowane jest na koniec września
 • Odcinek C - Kamieńsk - Radomsko, o długości ok. 16,7 km
  Najkorzystniejszą ofertę wybrano w lipcu. I w tym wypadku umowa ma zostać podpisana z końcem września.
 • Odcinek D - Radomsko - gr. woj., o długości ok. 7 km - to odcinek na budowę którego podpisano umowę.
 • Odcinek E - gr. woj. łódzkiego - w. Częstochowa Północ, liczący ok. 16,9 km.
  Umowę na jego budowę podpisano w lipcu, wartość kontraktu wynosi 596,5 mln zł.

Czytaj też: Firmy nie nadążają za zmianami na rynku pracy. Jedna trzecia nie podejmuje żadnych działań, żeby pozyskać pracowników

Kolejne odcinki wkrótce oddane.

GDDKiA zapewnia, że w 2019 r. przewidziano oddanie kolejnych odcinków autostrady A1 w woj. śląskim. Trasa biegnie od obwodnicy Częstochowy do Pyrzowic, ma długość 57,7 km a jej budowa pochłonie ok. 2,6 mld zł.

A1 to jedyna autostrada w Polsce przebiegająca z północy na południe przez całe terytorium kraju. 

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (85)
Przybędzie kolejny odcinek autostrady A1 od Radomska do granicy z woj. śląskim
Zaloguj się
 • bingola

  Oceniono 30 razy 12

  Czy ktoś zdaje sobie sprawę że to nie jest budowa autostrady od zera tylko modernizacja istniejącej od lat 70. gierkowki? Dobrze byłoby o tym napisać żeby ktoś nie pomyślał że autostrada powstanie obok istniejącej dwupasmowki

 • tilow3

  Oceniono 10 razy 8

  45,7 mln zł. za za kilometr - doskonale wiem, że to cena realna dla tego typu budowli. Zastanawia mnie, jak działa mechanizm myślowy zwolenników PiS, gdy w poprzedniej kampanii politycy PiS wmówili im, że "budowanie za 20 mln za kilometr to złodziejstwo". Podobnie zresztą lud pisowski reaguje na wszystkie rewelacje swoich idoli, bo to samo się działo przy okazji zakupu "Caracali" "ci z PO wzięli miliardowe łapówki" afery "vat" - "ci z PO ukradli miliardy, co im udowodnimy" i wielu podobnych historyjek. Jak to jest z pisowcami, że wszystko co mówią ich polityczni idole, oni łykają jak ciepłe bułeczki?

 • fiqumiku

  Oceniono 18 razy 8

  50 mln za km. A ile bylo za PO? Mniej? A przeciez wystarczylo nie krasc.. Pisowcy, zacznijcie myslec

 • Oceniono 6 razy 6

  Na czas remontu bilety na Pendolino z Kat do W-wy pewno podrożeją bo I tak znajdą sie chętni

 • mmeydey

  Oceniono 19 razy 5

  niezłe ceny za kilometr, pamiętam jak krzyczeli że jest drogo przed wyborami, oj tam ważne że rodziny w spółkach skarbu państwa są i teraz żony będą kandydować na prezydentów i burmistrzów miast

 • kka69

  Oceniono 8 razy 4

  Gdyby PIS nie kradł, to można by zrobić tą drogę za pół tej ceny.
  Bo właśnie w takich cenach powstawały autostrady za PO.
  A PIS już wtedy mówił ze kradną na tych budowach.
  Więc teraz to chyba PIS kradnie i to 2 razy więcej.

 • waw-el

  Oceniono 12 razy 4

  7 -siedem km za 338 mln. zl. to jest 48.28 mln za 1 km..przebudowy gierkowki.Ile na tym odcinku bedzi mostow wiaduktow i tuneli......... Cena alpejska a budowanie na Rowninie Mazowieckiej......Niemcy buduja u siebie calkowicie nowe Autostrady taniej gdzie roboczogodzina jest okolo 3x drozsza niz w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX