mBank może mieć wkrótce innego właściciela. Nadciąga jedna z najważniejszych od lat fuzji w bankowości

"Financial Times" twierdzi, że coraz więcej osób we Frankfurcie spodziewa się fuzji Deutsche Banku (DB) i Commerzbanku. Jeżeli do niej dojdzie, będzie to wielka zmiana na europejskim rynku - do tego zmieni się właściciel mBanku.

Teraz niemal 70 proc. akcji mBanku należy do niemieckiego Commerzbanku. Wiele wskazuje jednak na to, że to może się wkrótce zmienić. Znowu wróciły plotki o tym, że największy niemiecki bank, czyli Deutsche Bank, połączy się z Commerzbankiem.

Pytanie o tę fuzję, zdaniem rozmówców "Financial Times" z Frankfurtu, gdzie znajduje się zarówno centrala DB, jak i Commerzbanku, nie brzmi już czy, lecz kiedy.

Czytaj więcej: Google ma super klucz za 50 dolarów- Titan Security Key. Dzięki niemu jest bardzo trudno włamać się na Twoją skrzynkę e-mail lub Facebooka. 

Są chętni na Commerzbank

Prawdopodobieństwo połączenia wzrosło po tym, jak pojawili się zagraniczni chętni na akcje Comerzbanku – to zmusza Deutsche Bank to przedstawienia własnej propozycji. Poza tym zarząd DB ponoć nie wyobraża sobie, jak może dalej dynamicznie i stabilnie się rozwijać bez znaczących przejęć.

Zwłaszcza teraz, kiedy bank jest osłabiony kryzysem, procesami sądowymi i utrzymującymi się od dawna niskimi stopami procentowymi.

Przypomnijmy, że DB od trzech lat ponosi straty - ostatnio zapowiedział redukcję 7 tys. etatów, by znów zacząć zarabiać. W 2016 roku Amerykanie nałożyli na niego horrendalnie wysoką karę 14 mld dol. za sprzedaż toksycznych aktywów w trakcie kryzysu finansowego – ostatecznie karę udało się zbić do 7,2 mld dol. To nadal duże pieniądze.

Ponadto w ubiegłym roku DB musiał wypłacić kolejne kilkaset milionów dolarów za nieprawidłowości w handlu walutami.

Wszystkie te problemy i ich konsekwencje widzą inwestorzy – od początku roku akcje DB potaniały o niemal 40 proc.

Amerykanie jako doradcy. Szef DB mówi o potrzebie silnych banków

O fuzji dwóch gigantów niemieckiej bankowości mówi się też w kontekście amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Cerberus – ma on znaczące pakiety akcji obydwóch banków i niedawno Christian Sewing, szef DB, zatrudnił go w roli doradcy.

Czytaj więcej: Kredyty frankowe coraz mniejszym problemem. Rząd nic nie musi tu robić. 

No i niektórzy dopatrują się nadciągającego połączenia w wypowiedzi Sewinga na konferencji bankowej we Franfurcie. Powiedział tam w środę, że Europa nie potrzebuje tak dużo banków, jak tylko to jest możliwe. Europa po pierwsze i, co jest najważniejsze, potrzebuje – zdaniem Sewinga – silnych banków.

Podsumowując, rosną szanse na to, że zmieni się właściciel mBanku. Jego nowy właściciel będzie dużo silniejszy niż teraz.

Gdyby do połączenia DB z Commerzbankiem w końcu doszło, powstałby trzeci największy bank w Europie – po HSBC i BNP Paribas. Wartość jego aktywów sięgnęłaby 1,9 bln euro. Dla porównania wartość aktywów PKO BP, największego polskiego banku, sięga niecałych 300 mld zł, a więc nieco ponad 80 mld euro.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”.

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (66)
mBank może mieć wkrótce innego właściciela. Nadciąga jedna z najważniejszych od lat fuzji w bankowości
Zaloguj się
 • yankes1968

  Oceniono 17 razy 11

  mBank jako pierwszy w Polsce miał konta internetowe a było to (bodajże) w siermiężnych latach 90' kiedy w Diablo grało się przez modem tepsy z lagami co 5 sekund. Od tego czasu mam w mBanku i nie zmieniam, bo mi się nie chce.

 • lomekt

  Oceniono 8 razy 2

  mBank przysłużył się na polu świadomości o klientów. Pamiętacie kto się bije z klientami o klauzule niedozwolone? Pamiętacie kto olewa prawomocne wyroki sądowe? Właśnie mBank. Co gorsza, nadal idzie w zaparte pomimo bardzo wyraźnych przepisów, wyroków. To jest bank dla lubiących ryzyko. To nie to samo co było na początku.

 • Oceniono 4 razy 2

  Też mi sensacja!! Gdyby połączył się z dawną szkolną kasą Oszczędności to byłoby dopiero!!

 • m1224

  Oceniono 2 razy 2

  cóż. byłoby to idiotyczne, ale od kiedy to kogokolwiek w bankowości powstrzymywało.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 1

  ...Dla porównania wartość aktywów PKO BP, największego polskiego banku, sięga niecałych 300 mld zł, a więc nieco ponad 80 mld euro....
  Dla porównania najpoważniejsza rodzina kraju kupiła sobie domek w środku stolicy za 4.900 zł. I rządzi krajem...

 • kala-wa

  Oceniono 2 razy 0

  Ja- emerytka- od 10 lat mam konto w mbank i jestem b.zadowolona ( po doświadczeniach z innymi bankami, szczególnie koszmarnym PKO BP)

 • werner53

  Oceniono 4 razy 0

  Bank jako bank mozna odmieniac, ale zarowno Commerzbank jak i Deutsche Bank sa obcojezycznymi nazwami wlasnymi i tych nazw sie nie odmienia. Przestancie byc tak okropnie leniwi w banku Deutsche Bank, czy kierujac bankiem Commerzbank to tylko jedno slowo wiecej.

 • koenzymq10

  Oceniono 2 razy 0

  Hm, Deutsche Bank bylby tylko 24x wiekszy niż PKO BP.

 • wbka1

  Oceniono 4 razy 0

  "Dla porównania wartość aktywów PKO BP, największego polskiego banku, sięga niecałych 300 mld zł, a więc nieco ponad 80 mld euro."
  Przeliczmy. ...
  300(niecałe)÷80(ponad)
  =3.75 PLN za EURO a nawet mniej.
  Super, kupuję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX