Ceny rosną stabilnie. Inflacja w sierpniu taka sama jak w lipcu. GUS ujawnia część danych

Inflacja trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie 2 proc. w ujęciu rok do roku. Tak wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Kilka rzeczy ekonomistów zaskoczyło.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu w porównaniu z lipcem, czyli w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się wcale. Rok do roku wzrosły o 2 proc., czyli tak samo jak w lipcu i czerwcu. Inflacja po kilku miesiącach spadków zaczęła rosnąć znów w marcu tego roku - wtedy wynosiła jeszcze 1,3 proc., w ujęciu rocznym.

Inflacja ogólnie bez zmian, w górę ceny paliw

Inflacja w sierpniuInflacja w sierpniu źródło: raport GUS

Na razie nie mamy pełnego odczytu danych za sierpień, nie wiemy więc, co dokładnie najmocniej drożało, a co taniało. GUS ujawnia tylko kilka danych. Ceny żywności wzrosły o 2,1 proc. rok do roku, nośników energii o 2,2 proc. a paliw do prywatnych środków transportu o 15,3 proc.

Tych zmian cen nie odczuliśmy jednak bardzo mocno, bo w ujęciu miesięcznym z powyżej wymienionych zwiększyły się tylko ceny nośników energii - 0,5 proc. Ceny paliw minimalnie spadły, o 0,1 proc., a ceny żywności były o 0,7 proc. niższe.

Susza w cenach żywności

Efekt suszy według analityków jednak widać. "Ceny żywności spadły w sierpniu, aczkolwiek ich miesięczna dynamika ukształtowała się powyżej swojego wzorca sezonowego, głównie za sprawą wakacyjnej suszy w rolnictwie Ceny owoców kontynuowały naszym zdaniem spadki ze względu na wysoką podaż po ciepłej wiośnie. Roczna dynamika cen żywności kontynuowała spadki ze względu na efekty wysokiej bazy statystycznej związanej z ubiegłorocznymi wzrostami cen masła i jaj. Ceny paliw pozostały relatywnie stabilne względem sierpnia. Wzrosły za to ceny energii, co było związane z podwyżkami cen gazu w obrocie detalicznym" - komentują eksperci PKO BP.

Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach inflacja będzie się osłabiać, aż do dołka w listopadzie, kiedy spadnie do poziomu 1,2-1,3 proc. w ujęciu rok do roku. Od grudnia ma już dynamicznie rosnąć, do czego przyczynią się, według ekonomistów PKO BP, ceny żywności na świecie.

Pełny raport o inflacji za sierpień GUS opublikuje 13 września.

Więcej o:
Komentarze (64)
Inflacja w sierpniu taka sama jak w lipcu. GUS ujawnia część danych
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 27 razy 7

  Musiał nastąpi straszny spadek cen lokomotyw skoro wyzerowały 60% towe wzrosty cen żywności 😂😂😂

 • starszy-65

  Oceniono 11 razy 3

  Wszystko jest już jasne podwyżka cen w RP to wina światowej gospodarki która stoi na krawędzi przepaści a nasza jest tak dobra, że my ją przeskoczymy i wtedy będziemy żyli w prawdziwym komuniźmie i to pod przewodnictwem PiS i rodziny Morawieckich- Ura!, Ura!, Ura!.

 • tacx

  Oceniono 23 razy 3

  Wierzcie w gusowskie wyliczenia. Hausner już w maju przestrzegał przed rzetelnością GUS. Jest tak samo niezależny jak NBP, TVP i reszta pisowskiej szajki. Jest to zwykłe złodziejstwo - państwo roluje sobie długi okradając jego mieszkańców. Pisowscy złodzieje i nic wiecej.
  Inwestyjcje firm w tym kraju to 0% rdr - wszystkie inwestycje to inwestycje samorządowe i państwowe.

 • Monika

  Oceniono 23 razy 3

  Śmiech ogarnia jak się czyta takie bzdury. Takiej drożyzny w sklepach jaka jest teraz to dawno nie pamiętam. Bez 50 zł nie ma co iść po podstawowe produkty :chleb, masło, mleko, jajka, kawałek żółtego sera, warzywa na zupę i nie ma 50 zł.Dojna zmiana.

 • ltte

  Oceniono 2 razy 2

  Podoba mi się praca GUS. Pensje rosną, ceny stabilne, w budżecie nadwyżka, zadłużenie spada, podatki z kosmetycznymi zmianami. Polska to najlepszy kraj na świecie.

 • jw0022

  Oceniono 4 razy 2

  Stabilny wzrost cen(a w slad za tym stabilny wzrost reketu(dawniej podatków)) cieszy, bedzie na KORYTO+, a to nie som tanie rzeczy, Panie. PO to Panie dusiło gospodarke ceny stały, a nawet spadały.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX