Coca-Cola na zakupach za 5 miliardów dolarów. Przejmie sieć kawiarni Costa Coffee

Coca-Cola uzupełnia swój biznes o kawę. Kupi niemal cztery tysiące lokali, usytuowanych głównie w Europie i Chinach.

Gigant z Atlanty przejmie sieć kawiarni Costa Coffee od spółki Whitbread za 3,9 mld funtów (5,1 mld dolarów). Zdaniem analityków, to kwota wyższa o 700 milionów funtów od oczekiwanej. Transakcja ma być sfinalizowana w 2019 roku, potrzeba do tego m.in. zgody udziałowców Whitbread.

Coca-Cola szuka nowych możliwości

Costa Coffee to brytyjska spółka, druga co do wielkości na świecie (po Starbucks) sieć kawiarni. Jej akwizycja jest sygnałem, że Coca-Cola chce mocniej wejść w rynek kojarzony z nieco zdrowszym odżywianiem niż podstawowa działalność amerykańskiej spółki. To ważne w kontekście tego, że kolejne kraje wprowadzają podatek od cukru.

Prezes Coca-Coli James Quincey zwrócił uwagę, że gorące napoje to jeden z segmentów rynku, na którym spółka nie ma globalnej marki. - Costa daje Coca-Coli nowe możliwości i wiedzę w dziedzinie kawy - podkreślił Quincey.

Założona jako firma piwowarska w 1742 rok spółka Whitbread poinformowała, że chce skupić się na rozwoju sieci hoteli Premier Inn. Przejęła liczącą 39 kawiarni Costa Coffee w 1995 roku za 19 mln funtów.

Costa Cofee to lider polskiego rynku. Ma ponad 150 kawiarni w naszym kraju. W najbliższych latach ta liczba ma się podwoić.

Coca-Cola sprzedaje w Polsce 43 produkty w 13 pojemnościach. To m.in. napoje gazowane Coca-Cola, Fanta, Sprite, tonic Kinley, mrożone herbaty, soki, wody mineralne, napoje energetyzujące, a także napoje dla sportowców.

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (26)
Coca-Cola na zakupach za 5 miliardów dolarów. Przejmie sieć kawiarni Costa Coffee
Zaloguj się
 • petruss_77

  Oceniono 5 razy 1

  W Coffee Heaven przed przejęciem przez Costa Cofee kawa była na prawdę dobra, a klimatyzczne wnętrza dopełniały reszty. Po przejęciu przez Coste kawa jest o wiele gorsza, a ceny wyższe. Poza tym wystrój wnętrz nie jest już tak klimatyzny jak wcześniej.

 • jtby

  0

  Lubię dobrą kawę, ale prędzej napije się kranówy, niż kawy z jakiegoś kubka plastikowego, czy kartonowego. Mam swoje ulubione kawiarnie, gdzie jest dobra kawa, ale żadna z nich nie należy do sieciówek.

 • Maciek Swayzak

  0

  Założenia :

  - Costa wzmocni ekspansję w Ameryce - cocacola stać na konkurowanie z Starbucks
  - z globalnych marek cc nie ma tzw napojów kawowych - teraz - na wzór Starbucks pojawią się.
  - wbiznes kawowy(knowhow) cc wpieprzac się bedzie - wykorzystają pieniądze do ekspansji i produkty kawowe wrzuca do globalnej dystrybucji (na początek USA - Europa jak zwykle na końcu)
  Obetną trochę kosztów operacyjnych ale pracownicy costa nic nie odczują - klienci tez nie.

 • mietek1910

  Oceniono 10 razy 0

  Zostałem raz namówiony na pójście do Costa Coffee i po wypicu jakiegoś kawopodobnego napoju z dużą zawartością cukru o który nie prosiłem, i zobaczeniu rachunku nigdy więcej tam nie byłem i nie będę. A ten kto tam nie był na pewno nic nie stracił.

 • seth11

  Oceniono 9 razy -1

  Raz w Londynie czekając na autobus poszedłem do Costa. Kawa tam była obrzydliwa. Jakby ktoś zaparzył najgorszy gatunek kawy jaki tylko jest na wyspach, wylał na podłogę, po czym zebrał starą śmierdzącą szmatą, i wycisnął do kubka. Od tamtego czasu na samo wspomnienie żołądek podnosi mi się do gardła. Chociaż podobno nie ma napoju który by nie wszedł z coca colą, może dlatego kupili ;)

 • slaveuss

  Oceniono 7 razy -1

  Może zmienią gatunek kawy bo ta, która jest aktualnie w Costa jest niesmaczna a do tego kawa jest bardzo droga. Nie polecam smakoszom dobrej kawy.

 • bmarten

  Oceniono 3 razy -1

  Autorze, właśnie dołączyłeś do licznego grona nieuków piszących w GW. Gdy będziesz wreszcie zdawał maturę z polskiego, nie zapomnij nauczyć się końcówek dopełniacza liczby mnogiej rzeczowników żeńskich. Radzę Ci to, jako 70-letni inżynier.

 • feurig59

  Oceniono 5 razy -1

  To ci, którzy mordują związkowców w Ameryce Płd?

 • timo862

  Oceniono 3 razy -1

  "Coca-Cola kupi uzupełnia swój biznes o kawę." - nie ma to jak walnąć babola już w pierwszym zdaniu. Brawo, widzę, że piszący nawet nie czyta tego, co wstawia. Brawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX