Morawiecki obiecał niższe rachunki za śmieci. Nie dodał, że wielu może zapłacić dużo więcej

Śmieci zajęły ważne miejsce w nowej "piątce" Morawieckiego. - Segregujesz? Płacisz mniej - ogłosił w niedzielę szef rządu. Mateusz Morawiecki przemilczał fakt, że jeśli nie segregujesz, zapłacisz więcej. Nawet czterokrotnie więcej.

- Niższe rachunki za śmieci. Ludzie chcą płacić mniej za gospodarkę odpadami - mówił premier podczas niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Kilkadziesiąt godzin wcześniej Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Zakłada on, że odbiór niesegregowanych odpadów ma być cztery razy droższy niż tych posegregowanych.

Płacisz mniej czy więcej

Wyższe rachunki mogą dotyczyć ponad 6 mln Polaków. Tak wylicza samo Ministerstwo Środowiska, które w piątek wieczorem na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Według obowiązujących dziś przepisów osoby, które nie segregują odpadów, muszą płacić dwa razy więcej od tych, które to robią.

Ministerstwo policzyło, że czterokrotnie wyższa stawka może oznaczać wzrost dochodów samorządów o 110,8 mln złotych, czyli średnio o 44,7 tys. zł rocznie w przeliczeniu na jedną gminę.

"Projektowana zmiana ma wprowadzić odpowiednio wysokie sankcje za nieprzestrzeganie przepisu dotyczącego obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Podniesienie tej sankcji z obecnie obowiązującej dwukrotności na czterokrotność ma na celu zachęcenie mieszkańców do prawidłowego, selektywnego zbierania odpadów komunalnych, a często w ogóle do podjęcia wysiłku selektywnego zbierania odpadów komunalnych" - czytamy w uzasadnieniu do ustawy Ministerstwa Środowiska.

W jasny sposób napisano tam o karze, która być może zmusi do większej segregacji śmieci. Premier przedstawia to jednak w zupełnie inny sposób. - Polska jest zawalona śmieciami, nie chcemy tego. Dlatego jeśli segregujesz odpady, zapłacisz mniej - mówił szef rządu już w Łowiczu podczas spotkania z mieszkańcami.

Jaka będzie niższa stawka dla segregujących odpady? Tego w nowelizacji wspomnianej ustawy nie ma. Konkretów nie podaje także sam Mateusz Morawiecki. Szef rządu nie wspomniał ani słowem o jakichkolwiek sankcjach. Pozostaje tylko pytanie, czy pomysł szefa rządu jest kompatybilny z planami ministerstwa.

Dodatkowa kontrola

Osoby, które nie segregują śmieci, mają być także bardziej kontrolowane. Firma odbierająca odpady będzie musiała poinformować o tym, który z mieszkańców notorycznie nie wywiązuje się z obowiązku oddzielania na przykład papieru, metalu i tworzyw sztucznych od odpadów zmieszanych.

- Nie dotyczy to natomiast sytuacji, kiedy w wyniku pomyłki o charakterze incydentalnym dany odpad zostanie wyrzucony do nieodpowiedniego pojemnika - dodaje ministerstwo w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Projekt zakłada także wzmocnienie kontroli gmin nad całym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi i nadzór nad firmami odbierającymi śmieci. Dlatego właśnie jak przekonuje resort środowiska przetargi na odbiór odpadów, a także na ich zagospodarowanie powinny być ogłaszane i przeprowadzane oddzielnie.

Zniżka za kompostownik

Czterokrotnie wyższa opłata oznacza, że rachunek dla niesegregujących będzie wyższy średnio nawet o 18 zł miesięcznie, czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. To daje 216 złotych rocznie. Z opłaty śmieciowej mogą natomiast zostać częściowo zwolnione osoby, które posiadają kompostownik przy swoim domu. Nie każdy ma jednak warunki, by pozwolić sobie na takie rozwiązanie.

Przepisy miałyby zacząć obowiązywać od stycznia 2019 roku. W piątek ustawa została skierowana do konsultacji społecznych. Z ankiety przeprowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że 16 proc. mieszkańców nie segreguje odpadów.

Więcej o:
Komentarze (51)
Premier Mateusz Morawiecki obiecał niższe rachunki za śmieci. Nie dodał, że niektórzy mogą zapłacić dużo więcej
Zaloguj się
 • Lech Pawluk

  Oceniono 19 razy 13

  Panie M.Morawiecki, pana obietnice, nie zawsze są wiarygodne,pierwszy przykład z brzegu za kilka lat w POLSCE miało jezdzic MILION rodzimej produkcji samochodów o napędzie elektrycznym. Do dnia dzisiejszego niewiele w tej obietnicy zrobiono, czas nieubłaganie płynie, oby nie było tak z kolejnymi miłymi dla ucha obietnicami!!!

 • labeo

  Oceniono 16 razy 6

  Ciekawe tylko jak sprawdzą czy ktoś segreguje śmiecie w przypadku bloków czy kamienic? Znowu restrykcje z tym związane będą dotyczyć pewnej niewielkiej grupy osób, a reszta będzie to miała głęboko. Ale wybory idą, więc trzeba coś obiecać i powiedzieć, że pis da.

 • peowca888

  Oceniono 7 razy 5

  kolejne stolki posady dla kontrolerow smieci, beda teraz chodzic chamowate dupki, weszyc, zagladac do worka co wyrzucasz, naloty kontrole w domu, dostana flote samochodow, a problemu smogu dalej nie rozwiazal, dalej nie lapie dymiacych diesli, piedoIony klamczuch solidaruch

 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  Oceniono 7 razy 5

  Cała ta ustawa śmieciowa jest niewypałem. Obowiązuje już kilka lat. Jakie są jej efekty?
  W założeniach miała doprowadzić do większego recyklingu surowców wtórnych.
  W praktyce ten poziom nie uległ zmianie.
  Opisywana nowelizacja doprowadzi do tego że to przedsiębiorca odbierający śmieci, będzie decydował czy sklasyfikować odebrane odpady jako sortowane, czy może uznać że są niesortowane i wystawić kilkukrotnie wyższy rachunek.
  W interesie przedsiębiorcy jest więc uznać że odpady są niesortowane. Z kolej obywatel który i tak dostanie rachunek za odpady niesortowane nie będzie miał żadnego interesu w sortowaniu.

 • mniklasp

  Oceniono 9 razy 5

  no prosze tylko chyba debilne spoleczenstwa maja ustawy o smieciach , co ile i dlaczego?. Gdzie sa kraju w ktorych premier tak debilnie traktuje swoich obywateli ze nakazuje co maja zrobic ze smieciami. Ja widze w innym kraju ze to szef firmy smieciarskiej reguluje takie sprawy i daje cennik za usluge w ktorych jest wliczone segregowanie.

 • andree111111

  Oceniono 13 razy 5

  A kiedy to Matołuszek powiedział prawdę? Bankier z niego nigdy nie wyjdzie a tacy są stworzeni do kłamstwa.

 • boshary

  Oceniono 15 razy 5

  Dla mnie oczywiste, Konfabuluje jak zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX