Bank Światowy chwali Polskę i ostrzega: Tąpnięcie i będziecie najbardziej dotkniętym krajem UE

Polska jest jednym z liderów międzynarodowej integracji gospodarczej rozumianej jako handel, inwestycje, migracje, technologie komunikacyjne czy sieć transportowa, wynika z raportu Banku Światowego na temat roli międzynarodowej integracji gospodarczej w rozwoju regionu Europy i Azji Środkowej.

"Nasza analiza pokazuje, że większa międzynarodowa integracja gospodarcza poprzez sieć różnych powiązań wspiera transfer technologii i idei pomiędzy krajami, firmami i ludźmi. To z kolei jest kluczowe dla rozwoju gospodarczego w długim okresie" – powiedział ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej oraz autor raportu David Gould, cytowany w komunikacie.

W raporcie Polska zaliczana jest do najlepiej powiązanych gospodarczo krajów w Europie, głównie za sprawą rozwiniętej międzynarodowej sieci transportowej, która wspiera handel dobrami i usługami. W czasie transformacji gospodarczej Polska wyraźnie wzmocniła swoje gospodarcze więzi z Niemcami, które z kolei są najlepiej zintegrowanym gospodarczo krajem na kontynencie.

Gould wskazuje też, że Polska wykorzystała zacieśniające się więzi z Niemcami do zbudowania relacji z niemieckimi partnerami handlowymi, co pozwoliło jej wyjść na inne rynki w Europie i na świecie, podano również.

"W razie tąpnięcia, Polska byłaby najbardziej dotkniętym krajem w Europie"

"Ekonomiści Banku Światowego mierząc międzynarodowe powiązania gospodarcze krajów, posłużyli się nowym wskaźnikiem – Indeksem Wielowymiarowej Integracji (Multidimensional Connectivity Index, MDC), który analizuje szereg kanałów powiązań: handel, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, migracje, technologie informacyjne i komunikacyjne, sieć transportową. Według raportu najlepiej zintegrowane regiony Europy i Azji Środkowej to Europa Zachodnia, Europa Północna, Środkowa i Południowa. Z kolei najsłabiej powiązane regiony to Bałkany, Azja Środkowa oraz Kaukaz Południowy" - czytamy dalej.

"Efekt sąsiedztwa z Niemcami pomógł Polsce zintegrować się z niemiecką siecią powiązań i dzięki temu uczestniczyć w globalnym łańcuchu wartości. Oznacza to jednak także to, że w razie ewentualnego tąpnięcia w niemieckiej gospodarce, właśnie ze względu na te silne powiązania, Polska byłaby najbardziej dotkniętym krajem w Europie" – stwierdził przedstawiciel Banku Światowego w Polsce i krajach bałtyckich Carlos Piñerúa. 

Czytaj więcej: Prezes Budimeksu: Mieszkania zdrożeją nawet o 9 proc. "To dopiero będzie gorący temat"

Zmniejszać bariery handlowe

Aby maksymalnie wykorzystać szanse, jakie daje międzynarodowa integracja gospodarcza, kraje powinny zmniejszać bariery handlowe, ułatwiać bezpośrednie inwestycje zagraniczne oraz uczestniczyć w wielostronnych porozumieniach handlowych, które wspierają integrację rynku usług. Ponadto przyjmowanie najlepszych międzynarodowych praktyk w zakresie zarządzania rynkami produktów, ochrony pracowników czy środowiska również mogłoby pobudzać integrację gospodarczą, podsumowano w raporcie.

Bank Światowy jest międzynarodową instytucją finansową, której misją jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. W skład Grupy Banku Światowego wchodzi pięć instytucji: Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. skrót IBRD), Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycji (MIGA) oraz Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID). Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 r. 

To był najdłuższy lot w historii świata. 26 dni w powietrzu bez tankowania

Więcej o:
Komentarze (83)
Bank Światowy: Polska wśród liderów międzynarodowej integracji gospodarczej
Zaloguj się
 • sprawazlewa

  Oceniono 63 razy 43

  PiSrząd już to przewidział i zadziałał zdecydowanie! Przekazał 70 mln dla Rydzyka na modlitwę za Polskę ( uwaga dotyczy to tylko - ta modlitwa- Polaków lepszego sortu, bo jak mawia Adrian nie można dzielić Polaków) Brawo WY!

 • kotprezesa

  Oceniono 57 razy 35

  Mając Chrystusa królem Polski, niczym się nie musimy martwić.
  Poza tym, Rydzyk zorganizuje zbiórkę na ratowanie Polski!
  I......? Będziemy uratowani!!!
  Nieprawdaż? PiSSowskie matoły?

 • taroudant

  Oceniono 41 razy 19

  Na szczęście wkrótce wyjdziemy z Unii i Polska będzie z powrotem biedna, ale katolycka.

 • m23s6

  Oceniono 17 razy 15

  Najważniejsze są zasiłki, nie potrzeba pracować, by żyć. Wiadomo, że tąpnięcie nadejdzie, i wtedy w obecnej sytuacji będzie w Polsce nędza. Wiadomo, że nikogo to teraz nie interesuje, bo praca jakąś tam jest, jakieś pieniądze są, wysokie zasiłki też są. Polacy w większości nie myślą, jest to dla niech obca i niezrozumiała czynność dostępna wyłącznie wyżej rozwiniętym osobnikom. Motłoch pragnie żyć za darmo, a gdzie motłoch, tam wszystko zatrute.

 • equinox1976

  Oceniono 58 razy 14

  no i kretyni pisowscy chcieli trumpa w Waszyngtonie. To i mają. Zaraz będą cła na niemieckie produkty do USA i będą mieli jeszcze więcej niż chcieli. Piździec w Polszy będa mieli - jak chcieli.

 • pi.mi

  Oceniono 12 razy 6

  Mamy sojusz z Węgrami i 500+.
  Jesteśmy potęgą, wstaliśmy z kolan.
  Jeszcze kilka pomników "poległego" i nic nam już złego się nie stanie :-)))))

 • mietekkowalski

  Oceniono 15 razy 5

  To jest oczywista oczywistość - nieważne, która partia by rządziła.

 • toreon

  Oceniono 11 razy 5

  Tytuł mówi co innego niż treść. W tytule zdanie oznajmujące w czasie przyszłym, w treści użycie trybu warunkowego. Typowe

 • marc.pl

  Oceniono 12 razy 4

  Strategię na wypadek kryzysu "dojna zmiana" ma przygotowaną już dawno - oni zawsze paszporty noszą przy sobie a nowo zakupione luksusowe samoloty na Okęciu stoją zawsze z pełnymi zbiornikami tak aby do Moskwy starczyło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX