Liczba zezwoleń na pracę w Polsce mocno rośnie

Jak wynika z danych rządu, w pierwszej połowie 2018 r. wydano w Polsce blisko 148 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Oczywiście dominują zezwolenia dla Ukraińców, ale na drugim miejscu są Nepalczycy.

Jak wskazują dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, spośród blisko 148 tys. zezwoleń na pracę wydanych w pierwszym półroczu 2018 r., aż 110 tys. dotyczyło Ukraińców. To żadna sensacja. Ciekawsze jest natomiast to, że drugą narodowością najliczniej reprezentowaną w zestawieniu są już obywatele Nepalu - ponad 9,2 tys. zezwoleń. Na dalszych miejscach są Białorusini (8,2 tys. zezwoleń) i obywatele Indii i Bangladeszu (kolejno 3,7 tys. i blisko 3 tys.). 

To znacząca zmiana, bo dotychczas w zezwoleniach na pracę, poza Ukraińcami, dominowali m.in. Białorusini czy Mołdawianie.

.. dane: MRPiPS; grafika: Marta Kondrusik

Liczba zezwoleń na pracę w Polsce nadal szybko rośnie. Przykładowo, w pierwszym półroczu 2017 r. wydano ich ok. 108 tys., w drugim 127,4 tys. Tempo wzrostu rok do roku nadal jest wysokie, wynosi 40 proc. 

Czytaj też: Bezrobocie 5,8 proc., prawie 130 tys. zgłoszonych wolnych miejsc pracy. Dane MRPiPS za sierpień

Choć w górę idzie liczba zezwoleń dla przedstawicieli większości narodowości, to szczególnie prężnie rośnie grono pracujących u nas osób z odległych krajów azjatyckich. Liczba zezwoleń dla Nepalczyków wzrosła do 9,2 tys. w pierwszym półroczu br. z 1,6 tys. w pierwszej połowie 2017 r. W przypadku Hindusów mamy wzrost z 1,2 tys. do 3,7 tys., a Banglijczyków (obywateli Bangladeszu) z 769 do 3 tys.

Wśród zezwoleń z pierwszej połowy 2018 r. dominują te dla mężczyzn, zezwolenia dla kobiet to niecałe 24 proc. wszystkich. Ale o ile np. w przypadku Ukraińców odsetek wynosi 28 proc., to w przypadku Nepalczyków tylko ok. 10 proc., Hindusów 7 proc., a Banglijczyków ledwie 1,4 proc. To jednak nie jest obserwacja, którą można rozciągnąć na wszystkich pracowników z Azji, bo np. w przypadku zezwoleń dla obywateli Wietnamu te dla kobiet stanowią 24 proc., Filipin 36 proc., a Tajlandii aż 67 proc.

Uwaga - warto zwrócić uwagę, że w rzeczywistości przedstawione liczby mogą być nieco niższe, bo np. ktoś otrzymał zezwolenie na pracę, ale zrezygnował z przyjazdu, albo konsul odmówił mu wydania wizy. Warto też pamiętać, że w Polsce mnóstwo osób z zagranicy podejmuje prace sezonowe i krótkoterminowe. Obywatele Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii i Rosji mogą pracować w Polsce na podstawie tzw. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Od 1 stycznia br. są również nowe zasady dla pozostałych osób, dotyczące tzw. zezwoleń na pracę sezonową.

***

Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (131)
Zezwolenia na pracę w Polsce. Nepalczycy nadchodzą!
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 38 razy 20

  Ciagle zwiekszanie zatrudnienia to droga do nikad
  Sciaganie pracownikow powoduje, ze przedsiebiorstwa staja sie prymitywnymi manufakturami. Bo po co rozwijac automatyzacje i organizacje pracy jak taniej zatrudnic wiecej ludzi. Po co wynajdywac kombajny do zbiorow owocow jak zatruni sie zbieraczy. Przypominam sobie jak za moich mlodych lat rolnicy byli sceptyczni co do kombajnow zborzowych , ze duze straty powoduja i ze nie zastapia ludzi a dzis bez kombajnow nie zebralibysmy zbórz. To samo w uslugach czy nawet sprzataniu. Sa juz automatyczne okurzacze i automaty do mycia okien. Nawet na lotniskach juz sami mozemy zrobic check in. Ulice tez myja juz automatyczne zmywarki i maszyny do zamiatania. Powinnismy bazowac na tej ilosci pracownikow jaka mamy. Wtedy jest impuls i przymus ekonomiczny do wyznalazczosci i organizowania. Gdyby nie bylo rozwoju to drogi bylyby zawalone milionami furmanek a nabrzeza portowe pelne workow i beczek. Przeciez nie zwiekszano ilosci koni ani tragarzy a wprowadzono samochody i kontenery

 • mam_gdzies_wasze_bany

  Oceniono 29 razy 19

  PiSuary oszukały Polaków. Wygrły wybory na hasłach antyimigranckich, a teraz zamiast zachęcać do powrotu z emigracji Polaków lub wspierać repatriantów poprzez obniżki podatków, ułatwienia do przedsiębiorców itd. ściągają na potęgę muzułmańską dzicz z Indii, Pakistanu, Uzbekistanu itd. Popełniamy wszystkie błędy zachodu w tym zakresie - getta i zamachy to tylko kwestia czasu. Oczywiście Tarczyński z głupim uśmiechem opowiada, że przyjęliśmy "zero uchodźców". Gó&%o prawda. Do zobaczenia przy urnach PiSuary.

 • wojtem

  Oceniono 41 razy 19

  Mafia sciaga "specjalistow" z Bangladesz i Nepalu. Przekret jest prosty - zaklada sie firme w Polsce "na slupa", oglasza sie zapotrzebowania na pracownikow mowiacych plynnie np w Urdu, a ze takich nie ma to oficjalnie sie sciaga Pakistanczykow. Ktos w koncu musi obsulgiwac Ubera w Warszawie. Delikwent placi mafii 10 000 dol i ta wszystko organizuje. Przyjezdzaja ludzie bez zadnego konkretnego wyksztalcenia, czesto bez znajomosci angielskieg. Zrzutke na wyjazd robi caly klan, a po osiedleniu sie goscia w Polsce, caly klan przyjezdza w ciagu 5-7 lat. Proste?

  Kto korzysta? Kolonisci z Azji bo ci bardziej obrotni pojada dalej do Szwecji i Niemiec, ci mniej obrotni zalapia sie na 500+ i opanuja drobny handel detaliczny w Polsce. Poza tym korzystaja zagraniczne i niestety polskie firmy utrzymujac niskie place w Polsce. Kto juz traci? Polscy pracownicy. Kto straci? Wszyscy kiedy zaczna sie zamachy terrorystyczne i rozruchy rasowe

 • petruss_77

  Oceniono 82 razy 16

  Najwieksze skur#$#$stwo jakie rząd może zrobic własnemu narodowi to sciaganie tutaj imigrantów. Imigracja to niewolnictwo, wyzysk czlowieka przez czlowieka, chciwosc, hipokryzja i wykorzystywanie czyjegos nieszczescia. To przez multikulturowosc upadły Imperium Rzymskie, Imperium Brytyjskie, Cesarstwo Austriackie, Cesarstwo Niemieckie, Rosja, ZSRR, Jugoslawia, Czechoslowacja a przede wszystkim Polska ktora stracila niepodleglosc na 123 lata. Tak stracila niepodleglosc przede wszystkim przez multikulturowosc!!! Oprocz tego jak dziala mechanizm wyprowadzania pieniedzy z Polski i udu$$#pania Polakow. Przyjezdza Ukrainiec, Nepalczyk lub inny imigrant. Zarabia pieniadze wydajac w Polsce jak najmniej. Wysyla kase do domu. Polak na to wszystko haruje przewaznie zadluzajac sie poprzez zaciaganie kredytow hioptecznych (pseduo rozwoj kraju bazujacy na lichwie). Poza tym imigranci podnosza ceny wynajmu mieszkan no i banka i scenariusz grecki gotowy. Zwykly Kowalski zadluza sie na milliony zlotych by moc gdzies mieszkac i sponsoruje wszyskich biedakow na okolo. Czyste skurw#$#synstwo. Poza tym popatrzcie na wskaznik warrena buffeta - na dzis to 148.1 - significantly overvalued. Tak wiec czekamy na kryzys - ciekawe kiedy zadluzeni Polacy zaczna robic w gacie...

 • mariuszdd

  Oceniono 27 razy 15

  Tu chodzi o handel pozwoleniami na prace.To jest przykład jak mafia PIS dogaduje sie z mafia urzędniczą PO .
  Na ten temat milczy i PO i PiS

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 21 razy 13

  A podobno PiS mówił, że nie sprowadzi żadnych imigrantów... He he...

 • glimpsi

  Oceniono 21 razy 11

  Dobra wiadomość, byłem w Nepalu wiele razy, Nepalczycy to mili,gościnni pracowici i skromni ludzie.

 • Bozena Miklasz

  Oceniono 17 razy 9

  Dziękujemy pisie. Ukręcajcie dalej bicz na siebie. Do wyborów już niedaleko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX