Bezrobocie 5,8 proc., prawie 130 tys. zgłoszonych wolnych miejsc pracy. Dane MRPiPS za sierpień

Bezrobotnych coraz mniej, na chętnych czeka ponad 100 tys. miejsc pracy. "Od 1991 r. wskaźnik bezrobocia w sierpniu nigdy nie był tak niski" - podaje resort pracy.

"Liczba bezrobotnych w sierpniu wyniosła 959,5 tys. i w porównaniu z lipcem spadła o 2,2 tys. osób tj. o 0,2 proc.. To o 176,6 tys. osób mniej niż przed rokiem (spadek o 15,5 proc.)" - podało w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy.

Wcześniej, w środę, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy, że stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w sierpniu o 0,1 pkt proc. m/m do 5,8 proc. oraz że jej resort spodziewa się, iż na koniec roku wskaźnik ten utrzyma się poniżej 6 proc.

"Od 1991 r. wskaźnik bezrobocia w sierpniu nigdy nie był tak niski. Stopa bezrobocia w sierpniu br. była o 1,2 punktu procentowego niższa niż rok temu" - pisze resort w czwartkowym komunikacie komunikacie.

Czytaj też: Te dane robią wrażenie. Już tylko dwa kraje UE mają niższe bezrobocie niż Polska

W sierpniu br. spadek stopy bezrobocia (o 0,1 pkt proc.) odnotowano w 2 województwach: kujawsko-pomorskim i łódzkim. W 13 województwach natężenie bezrobocia w stosunku do lipca nie zmieniło się, a jedynie w województwie pomorskim wskaźnik bezrobocia wzrósł o 0,1 punktu procentowego. Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,3 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (9,9 proc.), podał też resort.

"Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu wyniosła 129,3 tys." - napisano.

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2 proc. na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6 proc. na koniec 2019 r.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (24)
Bezrobocie 5,8 proc., prawie 130 tys. zgłoszonych wolnych miejsc pracy. Dane MRPiPS za sierpień
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 18 razy 14

  a bezplacie rosnie.
  zarobek przy oficjalnej minimalnej wystarczy na dwa moze trzy kosze w lidlu.
  moze w biedrze kupuwac jak kiedys radzil prezio?
  mimo to janusze biznesu chcieliby jeszcze taniej, czyli z tego jeszcze zwrot pln 300 za ubranko a jak ukrainiec to 2100 za mieszkanie tak zeby h*j jeden musial pracowac caly miesiac i jeszcze z 700 doplacic januszowi....

 • xxx1975

  Oceniono 12 razy 10

  Powinno być : "liczba zarejestrowanych bezrobotnych " !!! Co miesiąc wywalają ludzi z rejestru w małych miejscowościach bo tam nie ma pracy albo jest za 2100 brutto - zus-y, us-y, dojazdy i zostaje 1100 ! To jest cała prawda o tYGRYSIE Europy Wschodniej !

 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 9 razy 9

  Proponuję jeszcze przedstawić medianę i modę wynagrodzenia na tych stanowiskach ;-)

 • joankb

  Oceniono 16 razy 8

  Gdyby to były dobre miejsca pracy, to byłyby zajęte.

 • mjunhy

  Oceniono 11 razy 5

  Ja jestem niepełnosprawnym w stopniu lekkim, mam niedowidzenie i praktycznie niema dla mnie w Urzędzie Pracy w Zabrzu żadnych ofert pracy. Pracodawcy nie chcą przyjmować do pracy takich osób jak ja ponieważ trzecia grupa inwalidzka stopień lekki 04-O nie kwalifikuje do dopłat do stanowiska pracy. Byłem w ZUSie na komisji i mimo to że widzę na jedno oko a drugie bardzo słabe to powiedziano mi że jestem w pełni zdrowy i mogę pracować więc zapytałem gdzie a komisja odpowiedziała mi że ich to już nie interesuje i nie pomogli mi. Parę lat temu pracowałem na czarno na umowę zlecenie na którą nie potrzebne są badania wstępne a kiedy chciał mi dać umowę o pracę to lekarz medycyny pracy nie dał mi zgody do tej pracy. Kolejny rok siedzę w domu a Urząd Pracy rozkłada ręce bo pracodawcy szukają tanich pracowników z dopłatami PFRON.
  Jeśli ktoś chciał by przyjąć do pracy elektryka z niedowidzeniem za minimalną krajową to był bym bardzo wdzięczny.

 • wg70

  Oceniono 8 razy 4

  I to wszystko z powodu PiS i Kaczyńskiego

 • dojcze_kabana

  Oceniono 12 razy 2

  To jest skandal i zamach na demokracje i podwaliny IIIRP. To sprzeczne z prosty... konstytucją. Precz z kaczorem dyktatorem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX