Bitcoin mocno uderzony... "brakiem newsa". Goldman Sachs tłumaczy swoje zamiary

Nie trzeba ostatnio zbyt wiele, by mocno zachwiać kursem bitcoina. Wystarczy jedna, w sumie mało znacząca wiadomość, by jej posiadacze rzucili się do sprzedaży.

Jak niestabilne są ostatnio notowania kryptowaluty bitcoin, i jak kruche ma ona podstawy, mogą świadczyć wydarzenia z ostatnich dni. Wystarczyła prosta informacja zamieszczona przez Business Insider, który powołując się na źródła wewnątrz banku inwestycyjnego Goldman Sachs, 5 września ogłosił, że bank ten na razie odłożył plan otwarcia biura do handlu kryptowalutami na dalszą listę priorytetów, by kurs spadło o ponad 10 proc. - z prawie 7400 dolarów do 6400 dolarów.   

Ostro w dół poszły też wyceny innych walut cyfrowych. Łącznie z rynku kryptowalut, tylko w ciągu pierwszej godziny od opublikowania informacji, wyparowało 12 miliardów dolarów.

Kurs bitcoina - 1 miesiącKurs bitcoina - 1 miesiąc stooq.pl

Fake news czy brak newsa?

Wczoraj dyrektor finansowy (CFO) Goldman Sachs Martin Chavez, powiedział podczas konferencji TechCrunch Disrupt Conference w San Francisco, że doniesienia w rezygnacji z otwarcia biura, to fake news.

Dyrektor zauważył, że Goldman Sachs jest w jakimś zakresie obecny na rynku kryptowalut i wskazał też, że bank nigdy nie wyznaczył dokładnego terminu na otwarcie biura handlowego dla tego rynku. Poza tym firma pracuje nad nowym instrumentem  finansowym (rodzajem kontraktu terminowego), gdyż tego oczekują jego klienci.

Podkreślił, że bank cały czas sygnalizuje swoje zainteresowanie rynkiem walut cyfrowych, ale nie powinno się z tego wyciągać daleko idących wniosków. Zauważył, że bitcoin jest czymś niezwykle interesującym i niezwykle trudnym, a z punktu widzenia nadzoru, bank nie widzi jeszcze instytucjonalnego rozwiązania dla tej waluty. Finansiści są zainteresowani tym rynkiem, bo on przecież istnieje, ale jak wskazał, jest to długa droga.

Jeden z analityków powiedział nawet, że informację Bussines Insider, ciężko nazwać nawet fake newsem, raczej "brakiem newsa", ale kłopot dla rynku powstał.

Czytaj więcej: Gates i Buffett nie lubią kryptowalut. "Bitcoin jest jak trutka na szczury, do kwadratu"

Bitcoinowa niepewność

Cokolwiek by jednak nie mówić, kwestie związane z bezpieczeństwem obrotu oraz miejscem przechowywania rzeczywistych aktywów, stanowiły i wciąż stanowią prawdziwą barierę dla potencjalnego wejścia na ten rynek nowych inwestorów.

Pojawiające się spekulacje na temat możliwości zaistnienia na nim tak renomowanych firm jak bank Goldman Sachs, dodatkowo podgrzewają nastroje i ceny kryptowalut. Sprzyja to więc spekulacji i niepewności, które objawiają się bardzo dużą zmiennością ceny bitocina i innych kryptowalut. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Oto największy samolot świata. Tak założyciel Microsoftu chce sięgnąć kosmosu

Więcej o:
Komentarze (56)
Bitcoin mocno uderzony... "brakiem newsa". Goldman Sachs tłumaczy swoje zamiary
Zaloguj się
 • oldgoostudent

  Oceniono 10 razy 8

  Jeśli ktoś jeszcze nie wie, to bitcoin jest skazany na porażkę. Niepełna lista powodów poniżej:
  1. Nie ma żadnej fundamentalnej wartości.
  2. Może być sklonowany nieskończoną ilość razy. Owszem, klony czy forki mają w chwili obecnej małe szanse powodzenia, bo za bitkojnem stoi największy hash power, ale to, że tak teraz jest nie jest w żaden sposób zagwarantowane, bo górnicy mogą w każdej chwili przenieść się do bardziej opłacalnego projektu. Wtedy bitkojn poleci na łeb na szyję.
  3. Jego "ograniczona ilość" jest tylko umową społeczną (zapisaną w kodzie), a nie jest oparta na żadnych prawach natury. Grupa górników, która zdominuje sieć może zmienić tą zasadę.
  3. System na którym jest oparty, jest ekstremalnie niewydajny, koszty jednej transakcji to kilkadziesiąt dolarów, które koniec końców będą musieli ponieść posiadacze bitkojna (sam rachunek za prąd to dobrze ponad 300 mln $ / miesiąc).
  4. Jest ekstremalnie niepraktyczny do codziennych transakcji (np. długi czas potwierdzenia)
  5. Wahania kursowe są zbyt duże, żeby ktoś rozsądny go zaakceptował.
  6. Żaden poważny biznes nie akceptuje bitcoina jako takiego (co najwyżej umożliwiają zapłacenie bitcoinem ale polega to na tym, że BTC jest natychmiast konwertowany na fiaty).
  7. Kurs jest poteżnie manipulowany.
  8. Każda bańka kiedyś pęka. Ta się utrzymuje wyjątkowo długo (prawie dekadę), ale były dłuższe bańki (np. Nikkei225), które po pęknięciu nigdy nie odzyskały szczytów.
  9. Jeśli zgubisz hasła do prywatnego portfela, albo ktoś zhakuje giełdę, albo wyślesz przelew na złe konto to nikt Ci nie zwróci twoich bitkojnów.
  10. Sieć bitkojna do działania potrzebuje prądu i internetu. W kryzysowych sytuacjach może ich zabraknąć.
  11. Sieć może się też załamać wskutek gwałtownego załamania hash rate (mocy obliczeniowej maszyn kopiących), co może być wynikiem np. spadku cen poniżej opłacalności kopania. Ewentualne skorygowanie trudności sieci może nastąpić po kilku tygodniach, a nawet miesiącach (koryguje się po 2160 blokach, co standardowo powinno trwać 2 tygodnie, ale może teoretycznie zająć miesiące).
  12. Jeśli światowe rządy uznałby bitkojna za zagrożenie, to bardzo łatwo zablokują użytkowanie sieci i wytropią użytkowników. Złoto też mogą nakazać skonfiskować, ale je dużo łatwiej ukryć.
  13. Bitkojn jest trochę bardziej anonimowy niż przelewy przez oficjalny system bankowy, ale dużo bardziej anonimowe są gotówki, o złocie i srebrze nie wspominając.
  14. Podmioty kopiące są coraz bardziej scentralizowane, nieprzejrzyste, często nie wiadomo kto za nimi stoi. Mogą być potencjalnie w zmowie lub mogą być sterowane przez niedemokratyczne państwa np. Chiny.

 • twzelnik

  Oceniono 5 razy 3

  Technologia blockchain gwarantuje, że kurs BTC utrzyma się powyżej poziomu...
  ...a nie, niczego nie gwarantuje. Nawet nie gwarantuje, że jakiś Mt Gox nie wyparuje wraz z cudzymi bitcoinami, ani że kupiony za bitcoiny towar okaże się śmieciem.

 • expol1 expol1

  Oceniono 8 razy 2

  Skoro fake news spowodował takie spadki to mamy prawdziwy obraz opłacalności inwestycji w coś takiego. Już niedługo bitcoin będzie tylko historia a z pewnoscia na jego miejsce powstanie coś nowego tak samo nie zmaterializowanego jak ten chlam. Ci co mieli zarobić już zarobili teraz wciskają nic za duże pieniądze leszczom i będzie płacz. Btc to fugazi.

 • aleksandrowicz23

  Oceniono 2 razy 0

  Bitcoin w Polsce ktora jest mocno opozniona...budzi dziwne emocje...histeryczne... zwykla przecena korekta...wrecz kosmetyczna...(a tu opis jak Armeggedonu...tak jakby zloto czy srebro czy aktywa nie mialy spadkow) w tym jest juz tyle kasy ze obecnie przy zejsciu ponizej 6k zacznie sie pompowanie przez duzych graczy wiec sprzedawanie obecnie nie ma sensu...bo za chwile sie odbije na 7k... a w dluzszej perspektywie wejdzie ETF i bedzie ponowne histeryczne kupowanie i skok o 1000% ... potem realizacja zyskow i spadek o 70% po analizie faktow ze ETF nic wielkiego w sumie nie wniesie... PLACZ i ROZPACZ tych co kupili na gorce...i szczescie tych co kupili obecnie...po prostu zycie...ktos musi przegrac by ktos inny mogl wygrac... a wygrywa zazwyczaj ten co kupuje gdy wszyscy ze sraczka w spodniach sprzedaja

 • krissydney

  Oceniono 4 razy 0

  A co jesli molochy finansowe specjalnie takimi wrzutkami graja na oslabienie btc? I za kilka miesiecy powiedza cos dokladnie odwrotnego i goraczka ruszy ponownie , kto z nas majac taka wladze i szanse zarobku nie zrobilby tego?

 • iwanme

  Oceniono 7 razy -1

  Ekhm wahanie o kilkanaście procent to przecież nic nowego.
  News o niczym.

 • aleksandrowicz23

  Oceniono 6 razy -4

  ze specow o konca bitcoina mi sie chce tak totalnie smiac ze szok... pamietam jak pierwszego btc kupowalem za 180 dolarow... obecnie wahanie to 6k - 8k po zejsciu na 6k zaczyna sie skupowanie... Wiec te wahania wcale nie sa duze... jest baza 6k dolarow wydaje mi sie calkiem niezla...zwazywszy ze wiele osob kupilo go za kilkaset dolcow

 • wagadudu

  Oceniono 7 razy -5

  Dlaczego piszecie, że wyparowały miliardy dolarów? Przecież bigdy ich tam nie było...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX