Boom na "hipoteki" trwa w najlepsze. Polacy chcieli blisko 30 proc. więcej pieniędzy niż rok temu

W sierpniu Polacy zawnioskowali o kredyty hipoteczne łącznie na kwotę aż o 28,5 proc. wyższą niż rok wcześniej - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Jak zauważa BIK, sierpniowy odczyt indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe jest trzecim rekordowym odczytem od września 2015 r. 

Na wzrost łącznej wnioskowanej kwoty aż o 28,5 proc. złożyły się zarówno coraz wyższe sumy, które Polacy chcą pożyczać, jak i coraz wyższa liczba osób wnioskujących o kredyty. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, łącznie w sierpniu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało blisko 35,5 tys. osób, w porównaniu do 31,2 tys. rok wcześniej - to wzrost o 13,7 proc. Z kolei średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła blisko 254 tys. zł, czyli aż o 13 proc. więcej niż rok temu. 

Wzrostowi liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy sprzyja nadal bardzo dobra obecna sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych, której towarzyszy optymizm co do ich sytuacji finansowej w przyszłości. Natomiast wnioskowanie o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych niż 2017 r. może mieć swoje główne źródło we wzroście cen nieruchomości - wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu jest zbliżony do wzrostu cen nieruchomości

- mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Czytaj też: Prezes Budimeksu: Mieszkania zdrożeją nawet o 9 proc. "To dopiero będzie gorący temat" [NASZ WYWIAD]

"Hipoteki" sprzedają się jak świeże bułeczki

Oczywiście, wnioski o kredyty mieszkaniowe to jeszcze nie udzielone kredyty. Ale i w tym przypadku są obecnie bite rekordy. Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN publikowanego przez Związek Banków Polskich, w drugim kwartale br. Polacy zaciągnęli aż 53,7 tys. kredytów mieszkaniowych, na łączną kwotę aż 13,7 mld zł. Tym samym, pod względem łącznej kwoty zaciągniętych kredytów hipotecznych, był to najwyższy wynik od 8 lat.

Ale liczbowo ten rok też jest wyjątkowy, bo ponad 55 tys. kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w pierwszym kwartale br. było z kolei wynikiem najwyższym od 6,5 roku.

.. źródło: AMRON-SARFiN

- Wyniki pierwszego półrocza po raz kolejny potwierdzają naszą prognozę o możliwym przekroczeniu w roku 2018 pułapu 200 tys. kredytów hipotecznych o wartości łącznej sięgającej nawet 50 mld złotych - komentuje dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. Ostatni raz ponad 200 tys. kredytów hipotecznych banki udzieliły w 2011 r. Wówczas łączna ich kwota wyniosła ok. 49,2 mld zł. Żeby znaleźć rok z akcją kredytową na poziomie ponad 50 mld zł, trzeba by cofnąć się aż do 2008 r. - wówczas udzielono kredytów na ponad 57 mld zł (niestety, głównie "frankowych". Wtedy przyznanych kredytów liczbowo było jednak znacznie więcej niż aktualnie - prawie 287 tys.

Według danych na koniec czerwca br., w Polsce jest już blisko 2,2 mln czynnych umów o kredyt mieszkaniowy. Zadłużenie z ich tytułu przekroczyło 400 mld zł.

.. źródło: AMRON-SARFiN

.. źródło: AMRON-SARFiN


Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Czytaj też: Szykuje się rewolucja w kredytach mieszkaniowych. Chodzi m.in. o zasadę "klucz za dług"

***

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (100)
Boom na kredyty hipoteczne w Polsce
Zaloguj się
 • Bartek

  Oceniono 23 razy 23

  Tak tak, aż tu nagle pojawił się kaczor, niczym marszałek na kasztance i Polska zamieniła się w krainę mlekiem i miodem płynącą. A chłopu pod Biłgorajem, ocieliła się krowa.

 • janusz_z_rabki

  Oceniono 18 razy 16

  To nie są kredyty hipoteczne, tylko zabezpieczone hipoteką i całym twoim majątkiem oraz najbliższej rodziny. W cywilizowanych państwach, gdy nie możesz spłacić kredytu hipotecznego, po prostu oddajesz klucze i tyle cię widzieli. U nas będą ściągać "długi" z kolejnych kilku pokoleń.

 • alexmac

  Oceniono 13 razy 11

  Za 7 lat znowu będą skowyczeć, że "zostali oszukani przez banki" i reszta Polaków ma im spłacać raty.

 • szum

  Oceniono 11 razy 11

  drodzy redaktorzy,
  nie róbcie wody z mózgu czytelnikom.
  Boom to jest kredyty a nie na hipoteki, bo to są tylko zabezpieczenia. Nigdy nie było i nie będzie boomu na zabezpieczenia....

 • naboru_watanabe

  Oceniono 9 razy 9

  To nie jest żadna hipoteka, zabezpieczeniem kredytu jest cały majatek, a sama nieruchomość niekoniecznie idzie pod młotek w pierwszej kolejności - bo z tym sam kłopot. To zwykły kredyt konsumpcyjny.

 • robert.kwi

  Oceniono 13 razy 9

  A ja, ja poczekam jak oni wszyscy się stąd wyprowadzą i sobie wybiorę dom jaki chce ewentualnie jak wszyscy poumierają to wtedy będę miał do wyboru całe miasta... kurcze tylko czy ja tego dożyję???
  Można czekać i czekać, można kupić i nie czekać, nikt nie wie co będzie dalej w gospodarce i społeczeństwie. Oczywiście są jakieś wskaźniki, jakieś cykle, wypowiedzi ekspertów. Jak narazie nikt nie potrafi odpowiedzieć na te pytania ze 100% skutecznością, bo pewności to wielu nie brakuje a jak widać na forum tutaj super ekspertów nam nie brakuje ;) Założe się, że któryś coś tam zgadnie ale nie wynika to najpewniej z jego wiedzy ale ze zwykłej statystyki. Tak jak przed poprzednim kryzysem w sumie nic nie było pewne ale kilku potem twierdziło, że to przewidziało... a ruzm każdy ma swój i niech się nim posługuje najlepiej jak potrafi, jak ma czas i wierzy w to, że spadnie to niech czeka, jak ma kase i chce kupić bo nie może czekać, bo dziecko w drodze, trzeba zainwestować bo wierzy, że nie spadnie to niech kupuje, rynek sam zweryfikuje kto i kiedy miał rację więc wieszanie na sobie nawzajem teraz psów jest bez sensu i świadczy o niedojrzałości takiej osoby więc jej argumenty w ta czy inna stronę są w sumie bezwartościowe...

 • supermarjan

  Oceniono 15 razy 9

  rok 1928 i 2008 - czyli CHWILO trwaj a zayebiaszczo bedzie i bedzie.
  nie bedzie.
  nadciaga przepiekna katastrofa!!!
  btw
  obecny rok ma tez 8 w koncowce, ale osobiscie uwazam ze to moze jednak przypadek. moze jeszcze z kilkadziesiat miesiecy 'sie uda'

 • junk92508

  Oceniono 30 razy 8

  Jak Grecja+ dupnie to będą walczyć na ulicach ze złymi bankami i domagać się pomocy z naszych podatków..

  Bo stopy kredytowe są sztucznie zaniżone

  A po d... dostają ci co mają oszczędności lub nie dostają podwyżek...

 • kamila3345

  Oceniono 6 razy 6

  Ale będzie jebut! Jak RPP nie zrobi wyprzedzających ruchów to się będzie działo..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX