Wielki zator w konsulacie New Delhi. Tysiące osób w kolejce po wizę zarobkową do Polski

Tysiące Nepalczyków, Hindusów czy Banglijczyków mają zezwolenia na pracę w Polsce i miejsce pracy, które już na nich czeka. Ale przez kolejkę w ambasadzie i niedołężny system informatyczny, nie mogą pracować.

Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, bardzo szybko rośnie liczba zezwoleń na pracę w Polsce dla Azjatów - szczególnie z Nepalu, Indii i Bangladeszu. W pierwszej połowie 2018 r. doszło wręcz do historycznej zmiany, i liczba zezwoleń dla Nepalczyków przegoniła tę dla Białorusinów! Teraz w "rankingu" zezwoleń na pracę w Polsce to obywatele Nepalu są na 2. miejscu, za Ukraińcami. 

.. dane: MRPiPS; grafika: Marta Kondrusik

Niestety, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", obywatele Nepalu, Bangladeszu czy Indii mają problemy z podjęciem pracy w Polsce. Chodzi o to, że osoby posiadające już zezwolenia na pracę i zagwarantowane miejsce pracy w polskiej firmie, muszą jeszcze postarać się o tzw. wizę zarobkową. Tymczasem ambasada w New Delhi, obsługująca północną część Indii oraz właśnie m.in. Bangladesz, Nepal, nie wyrabia się z ich wystawianiem. Jak wynika z informacji gazety, na wizy z tej ambasady czeka nawet ok. 25 tys. osób, wiele nawet i od 8 miesięcy. Tymczasem czas, na jaki ich pracodawcy otrzymali dla nich zezwolenia na pracę w Polsce, już biegnie.

Jak informuje "DGP", w wydziale konsularnym w New Delhi pracują tylko cztery osoby. Od początku roku udało im się wystawić jedynie 3,5 tys. wiz pracowniczych. Napływu wniosków nie wytrzymała też skrzynka mailowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a inny system - e-Konsulat - zawiesza się tuż przed udostępnieniem nowej puli wolnych miejsc na wnioski o wizy.

Niestety, nieuczciwy "biznes" wyczuli też już m.in. lokalni pośrednicy, którzy dodatkowo rejestrują wnioski w systemie wizowym tylko po to, by potem próbować odsprzedawać "wolne terminy" za ok. 1-3 tys. euro.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (174)
Nepalczycy czy Hindusi mają zezwolenia na pracę w Polsce, ale nie mogą pracować. Wielki zator w konsulacie w New Delhi
Zaloguj się
 • mg_40

  Oceniono 72 razy 46

  Te same błędy w kółko. Kraje Europy Zachodniej też sprowadziły po kilkadziesiąt tysięcy pracowników w latach 60tych. Dekadę później był kryzys, stagflacja i bezrobocie lat 70tych. Usunąć się jednak imigrantów już nie dało z różnych względów i trzeba było im zacząć wypłacać socjal co trwa do dzisiaj. Łączenie rodzin, małżeństwa aranżowane, zwykła migracja tylko zwiększyły liczbę imigrantów. Przykładowo w Austrii w 1970 r. imigrantów z krajów trzeciego świata było ok. 20-30 tys. Dzisiaj już ponad milion z tendencją wzrostową. Muzułmanie w ciągu ostatnich 15 lat zwiększyli swoją liczebność na Wyspach o tyle ile przedtem w ciągu drugiego półwiecza XX w. Brytyjczycy dostają 100 tys. nowych obywateli z krajów trzeciego świata każdego roku głównie dzięki małżeństwom aranżowanym

 • wolverine_14

  Oceniono 80 razy 40

  Banda anty-polskich bolszewików. Jedno mówią, a robią coś całkowicie przeciwnego. Nie ma gorsze imigracji niż ta z Bangladeszu, Pakistanu, Afganistanu, Iraku.

 • adashofman1

  Oceniono 92 razy 34

  Plan wymiany ludności się dokonuje. Podziękujemy pisowi w wyborach, teraz czas na ruch narodowy.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 57 razy 21

  Mamy juz w kraju spora grupe ludzi z tamtych okolic, nazwalismy ich Cyganami ...
  Ukraincy, Bialorusini jak najbardziej,
  Anglicy bardzo zaluja sprowadzania emigacji z tamtych okolic ...

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 47 razy 17

  Serio musimy ich wpuszczać? Po tych wszystkich informacjach o indyjskich gwałtach, polewaniu kobiet kwasem etc. to jakoś średnio mi się podoba otwieranie granic dla ludzi z tamtych krajów. Nie ma możliwości, żeby Białorusinów sprowadzić? Albo naszych z Kazachstanu?

 • lilo150

  Oceniono 46 razy 14

  to jest sensowne sprowadzać tu ludzi w których mentalności kobieta to koza niezależnie od wieku a gwałt naturalną formą kontaktów męsko damskich?

 • wojtem

  Oceniono 33 razy 13

  To jakiś kosmiczny przekręt. Za kilka miesięcy koniunkturę się skończy i kto będzie placil za deportacje dziesiatkow tysięcy do Azji??? Zreszta jeśli nawet będą pracować w Polsce to Polacy pojda najpierw na bruk, bo Hindusi będą tansi

 • yankes1968

  Oceniono 12 razy 12

  Pisior jechal do zwycięstwa na hasłach antyimigranckich, w całej UE partie antyimigranckie wygrywają a tu nagła volta pisiorstwa i Wolska stoi otworem dla przybyszów z całego świata? LOL

 • gefreiterhaber

  Oceniono 30 razy 12

  pracowalem z kolesiem, mieszkalismy w jednym bloku. po pol roku przyjechala do niego zona, czworo dzieci w tym niemowle, siostra zony, szwagier ich 7 dzieci, matka siostry zony. Mieli wracac, zostali. po roku polaczono rodzine z dziadkami, i osmioro kuzynow. kuzyni byli zamezni wiec z malzonkami, dziecmi i tesciami. po dwoch latach bylo ich okolo 70 osob. jeden pracowal reszta brala zasilek. wozili sie mercem klasy s uzywanym i dwona galaxy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX