Coraz więcej wolnych miejsc pracy. W przetwórstwie praca od ręki. Ale takich branż jest mnóstwo

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba wolnych miejsc pracy w polskiej gospodarce na koniec drugiego kwartału wyniosła aż 164,7 tys.

164,7 tys. nieobsadzonych miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę to bardzo wysoki wynik - wyższy od notowanego na koniec marca o 12,2 tys. (ok 8,1 proc.) i aż o blisko 43 tys. niż rok temu (35 proc.!). 

.. GUS

Jak wynika z danych GUS, najwięcej wolnych miejsc pracy jest w sektorze prywatnym (prawie 146 tys., 88,5 proc. wszystkich wakatów), najczęściej w największych firmach - zatrudniających minimum 50 osób - 72 tys. wolnych miejsc pracy (blisko 44 proc. wszystkich).

.. GUS

W których branżach praca jest niemal na wyciągnięcie ręki? Przede wszystkim w przetwórstwie przemysłowym - tu na koniec czerwca br. było 38.4 tys. wolnych miejsc pracy. Jeszcze dwie branże szczególnie cierpią na brak pracowników - to budownictwo (30,8 tys. wolnych miejsc pracy) oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych (27,9 tys.). Ale wolnych miejsc pracy nie brakuje też m.in. w transporcie, gastronomii, hotelarstwie, w mediach, wydawnictwach, telekomach czy agencjach PR (kategoria "informacja i komunikacja") czy w opiece społecznej.

.. GUS

Oczywiście najwięcej wolnych miejsc pracy jest w województwie mazowieckim - aż 37,3 tys., czyli ok. 22,6 proc. wszystkich w Polsce. Dużo wakatów jest też w województwach: śląskim, wielkopolskim i małopolskim. Na drugim końcu - z najmniejszą liczbą wolnych miejsc pracy - są m.in. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie czy opolskie.

.. GUS

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (23)
Coraz więcej wolnych miejsc pracy. W przetwórstwie praca od ręki. Ale takich branż jest mnóstwo
Zaloguj się
 • nice_flowers

  Oceniono 13 razy 13

  Kto normalny będzie pracował w fabryce? Praca od ręki? Gdzie w Amazonie za najniższą krajową i ludzie mają jeszcze przez 12 godzin dosłownie biegać na nogach? Ten redaktor który to pisał przy ciepłej porannej kawie może sam niech weźmie się za tą pracę, no bo w końcu JEST!

 • piotre1987

  Oceniono 11 razy 11

  no ale jakość tej pracy i płaca już gorzej niż w Chinach, wiecznie popędzany z łaską 2 tys. na 2 3 zmiany.

 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 9 razy 9

  Jak widać nikt dalej nie wpadł na pomysł zapłacenia za pracę tak, by pracownik nie czuł się jakby dostał mokrą ścierą w łeb. Sensowne wynagrodzenie wraz z normalną atmosferą w pracy skłoniłoby wiele osób do powrotu na polski rynek pracy. Świadomie piszę o polskim rynku pracy, a nie o Polsce. Wiele jest osób, w tym również i ja, które pracują krótkoterminowo za granicą, a potem wracają do Polski.

 • stanislawperkoz

  Oceniono 5 razy 5

  hahaha jaka praca? Dla kogo? I za ile ta fucha przy taśmie? 1500 netto miesięcznie?

 • kamuimac

  Oceniono 25 razy 3

  praca od ręki za 2 tys na ręke

  uważajcie żeby ludzie sie nie pozabijali w drzwiach dopraszajac sie o taka pracę

 • ds215

  Oceniono 1 raz 1

  Niech autor da linka gdzie w Warszawie znajde prace za 1000 euro na miesiac? Budowlanka zwalnia ludzi.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  W ogloszeniu o pace powinno byc wyraznie napisane czy pracodwaca akceptuje lewe L4 czy nie.

 • Oceniono 5 razy 1

  Chcą zatrudniać, ale płacić już nie za koniecznie. Jak by tak płacić by zechcieli, to o pracowników martwić by się nie musieli. Takie proste, ale dla januszy biznesu nie do pomyślenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX