"Pechowa" droga z nowym wykonawcą. Jest szansa na drugą nitkę ważnego odcinka S1

GDDKiA wybrała wykonawcę drugiej jezdni drogi ekspresowej S1 Pyrzowice-Podwarpie - już po raz trzeci. Pierwszy wykonawca wycofał się w ubiegłym roku, w kolejnym przetargu oferty trzeba było ponownie ocenić.

Nieco ponad 9,7 km drogi od węzła "Lotnisko" do Podwarpia ma zbudować konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau. Koszt to 121,77 mln zł. Wybrany wykonawca ma zbudować drugą jezdnię na wymienionym odcinku, wraz z obiektami inżynierskimi, jak wiadukty i most.

Co ważne, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie podpisała jeszcze z Rubau umowy, planuje to zrobić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Droga ma być budowana w latach 2019-2022.

Trzecie podejście GDDKiA do fragmentu S1

Ta inwestycja ma pecha. Rok temu, po ponaddwuletniej procedurze przetargowej, wybrano ofertę Mostostalu Warszawa, która opiewała na 76,8 mln zł. Budżet inwestora był znacznie wyższy i wynosił ponad 161 mln zł. Mostostal się wycofał i zrezygnował z podpisania umowy.

"Przyczyną rezygnacji było bardzo przedłużające się postępowanie i zmiana uwarunkowań rynkowych. Od momentu wyboru oferty do czasu otrzymania przez konsorcjum Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construcción (partner), zaproszenia od Zamawiającego do podpisania umowy minęło aż siedem miesięcy. W tym czasie nastąpił znaczący wzrost czynników cenotwórczych" - tłumaczyła spółka w wyjaśnieniu przesłanym next.gazeta.pl. Pozostałe oferty także były już nieaktualne i GDDKiA musiała unieważnić przetarg.

Kolejny ogłosiła w lutym tego roku, tym razem budżet ustalono na 158 mln zł. Zgłosiło się 16 chętnych, najwyższa oferta była na poziomie blisko 157,9 mln zł, najniższa - 107,2 mln zł. GDDKiA w lipcu wybrała tę najtańszą, zgłoszoną przez konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o., AZI-BUD Sp. z o.o. i DUNA ASZFALT Út-és Mélyépit Kft. Krajowa Izba Odwoławcza, po analizie odwołania od tej decyzji, nakazała jednak ponowną ocenę ofert. W jej wyniku wybrana została druga najtańsza oferta, za 121,77 mln zł, złożona przez konsorcjum firm z Rubau na czele.

Jak przypomina GDDKiA, w latach 2005-2006 zbudowano jednojezdniowy fragment S1 między węzłem Podwarpie a drogą wojewódzką nr 913 (dojazd do lotniska w Pyrzowicach). Potem, w latach 2010-2012, powstał dwujezdniowy odcinek od węzła Pyrzowice na A1 do węzła Lotnisko.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Dlaczego samochody spalają więcej niż deklarują producenci?

Więcej o:
Komentarze (12)
GDDKiA wybrała wykonawcę fragmenty S1 Pyrzowice - Podwarpie
Zaloguj się
 • zimman

  Oceniono 10 razy 4

  2019-2022 - no to już nie bedie dotacji z UE. Rząd PIS nam to załatwił.

 • susceptant

  Oceniono 8 razy 4

  GDDKIA planuje podpisać umowy w I kwartale 2019? To chyba żart, albo kaczka dziennikarska. We wrześniu wybrano ofertę Rubau. Odwołań do KIO już od tej decyzji nie będzie. Pozostaje miesiąc na kontrole w UZP i 2-3 tygodnie na dogranie formalności (gwarancje bankowe) ze strony wykonawcy. Umowa powinna być pod koniec października. No chyba, ze tak bardzo brakuje kasy, że koniencznie chcą ją przesunąć na przyszły rok - tylko, że w ten sposób ryzykują powtórkę z poprzedniego przetargu. Patrząc na niemiłosiernie wlokące się procedury na dużych zamówieniach (np. S3 Bolków-Lubawka, ok. 2,5 mld zł, minęło już 10 miesięcy od otwarcia ofert i nie wybrano jeszcze najkorzystniejszej) jest to całkiem możliwe.

 • 23tryt

  Oceniono 3 razy 1

  najlepszy jest odcinek A-1 - pierwsze 10 km za węzłem z A-4 w stronę Czech, droga tak pofalowana że można dostać drgawek

 • uploadhelski

  0

  Szanowna autorko, pani Mario! Okropna mania, wstawianie cudzysłowu tam, gdzie go nie proszą.
  "Pechowa" droga z nowym wykonawcą - czyli co, nie jest pechowa, pozornie lub z ironią pechowa jak sugeruje tytuł? Jeśli to miała być ironia, to mogło by to być np. tak - "Idealna" droga... I wiemy, że chyba nie jest taka idealna. Pani tytuł powinien brzmieć po prostu : Pechowa droga z nowym wykonawcą. Ta przesada, nierozumne stosowanie cudzysłowu stało się na gazeta.pl irytujące.

 • spolecznick

  0

  A potem się dziwią wykonawcom, że mają problemy z ukończeniem inwestycji albo rezygnują. Przy dzisiejszym wariactwie ceny za pół roku, kiedy gddkia podpiszę umowę, będą pewnie z 20% wyższe.
  Pół roku czekania na podpisanie umowy z wybranym wykonawcą! To skandal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX