Rusza program Czyste Powietrze. 103 mld zł na wymianę pieców i termoizolację domów

Robert Kędzierski
Jeszcze we wrześniu mają ruszyć zapisy w ramach programu Czyste Powietrze. Właściciele domów będą mogli ocieplić budynki i wymienić piece. Zarabiający najmniej otrzymają zwrot nawet 90 proc. inwestycji.

Anna Król, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podczas konferencji prasowej zapewniła, że jeszcze we wrześniu ruszy program Czyste Powietrze. Cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną" wyjaśniła, że "termin uruchomienia programu jest ustalony" i "Fundusz jest przygotowany do naboru.

Dzięki realizacji Programu Czyste Powietrze nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne oraz podnosimy efektywność energetyczną całego zasobu mieszkaniowego w Polsce. 

- oświadczył minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji. 

103 mld zł na piece i izolację

W ramach programu przez następne 12 lat na wymianę pieców i termomodernizację ma trafić 103 mld zł. Warto przypomnieć, że wcześniejsze doniesienia mówiły o 130 mld. Projekt zakłada zarówno przekazywanie dotacji (w kwocie 63 mld zł), jak i udzielanie pożyczek (blisko 40 mld).

Bardzo niskie dochody? 90 proc. zwrotu

Wysokość i sposób dofinansowania jest uzależniona od dochodu osiąganego przez wnioskodawcę.

 • Dochód 600 zł na osobę uprawnia do zwrotu 90 proc. inwestycji i pożyczki na 10 proc.
 • Dochód od 601 do 800 zł na osobę uprawnia do zwrotu 80 proc. inwestycji i pożyczki na 20 proc.
 • Dochód 801-1000 zł uprawnia do zwrotu 70 proc. inwestycji i pożyczki na 30 proc.
 • Dochód 1001-1200 zł uprawnia do zwrotu 60 proc. inwestycji i pożyczki na 40 proc.
 • Dochód 1201-1400 zł uprawnia do zwrotu 50 proc. inwestycji i pożyczki na 50 proc.
 • Dochód 1401-1600 zł uprawnia do zwrotu 40 proc. inwestycji i pożyczki na 60 proc.
 • Dochód powyżej 1600 zł uprawnia do zwrotu 30 proc. inwestycji i pożyczki na 70 proc. wartości inwestycji

Górny limit refundacji to 53 tys. zł.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Środowiska finansowanie programu będzie pochodziło ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej oraz ze środków europejskich nowej perspektywy finansowej.

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, będące właścicielami domów jednorodzinnych lub współwłaścicielami. W tym drugim przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody pozostałych współwłaścicieli. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, mogą być one usytuowane także w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej 

- tłumaczy Mariusz Herbut, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Zielonej Górze cytowany przez "Wyborczą".

Wyjaśnił też, że modernizacja budynku będzie musiała mieć charakter kompleksowy. To znaczy nie będzie można go ocieplić bez wymiany pieca na taki, który posiada odpowiedni standard. 

Niższy podatek

Otrzymanie dotacji i pożyczki będzie możliwe po okazaniu odpowiednich dokumentów - aktu własności budynku, audytu energetycznego, oraz PIT-u. Ulgę będzie bowiem można odliczyć od dochodu. Nie przysługuje ona jednak tym, którzy uzyskali już jakąkolwiek formę pomocy od państwa w rozwiązywaniu problemów zwianych z termomodernizacją.

Spotkania w terenie

Informacji na temat programu Czyste powietrze będą udzielać rządowi eksperci, którzy mają dotrzeć do każdej gminy w Polsce. Cykl tego typu spotkań zainaugurował w zeszłym tygodniu minister środowiska Henryk Kowalczyk

Właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. [...] Na szczególną uwagę zasługuje kompleksowość wdrażanego projektu, który obejmuje wsparcie zarówno termomodernizacji budynków, jak i wymiany źródeł ciepła. Wszystko to pomoże walczyć ze smogiem - problemem, który dotyka nas wszystkich.

- mówił podczas spotkania w Obrytem minister Kowalczyk.

Czytaj też: "Czyste Powietrze". Uderzy w górników? Kowalczyk: Chcemy wspierać węgiel  

Premier Mateusz Morawiecki komentując projekt zapewnił, że dzięki niemu "w ciągu pięć-dziesięć lat będziemy mieli w zauważalny sposób czystsze powietrze"

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Minister Kowalczyk wyjaśnia, dlaczego Polska stawia na węgiel i atom: Energia odnawialna jest najmniej bezpieczna

Więcej o:
Komentarze (60)
Rusza program Czyste Powietrze. 103 mld zł na wymianę pieców i termoizolację domów
Zaloguj się
 • ds215

  Oceniono 20 razy 16

  Znaczy się najbiedniejsi zrzuca sie na najbogatszych. Prosze mi pokazac wlasciciela domy z dochodem 600 zL :D

 • j_stalin

  Oceniono 12 razy 10

  termomodernizacja OK (choc w starym budownictwie zwiekszenie izolacyjnosci i wymiana okien konczy sie grzybem - grawitacyjna wentylacja nie wyrabia), nowie piece OK, ale nic nie ruszy, dopoki glupi kawalek rury z gazem od granicy dzialki do domu bedzie kosztowal tysiace zlotych. powinni zmusic PGNiG do prowadzenia sieci i podlaczania domow do gazu BEZPLATNIE! tak jak w cywilizowanym swiecie...

 • fakduck

  Oceniono 8 razy 8

  To ja poproszę o taki sam ruch w stosunku do starych samochodów.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 8 razy 6

  "Górny limit refundacji to 53 tys. zł."
  I to juz swiadczy o przewale nikt z dochodem do 1000 zyla nie posiada tak wielkiej stodoly ktorej koszty ocieplenia i wymiany pieca wynioslyby okolo 80 tysia ba nawet ci z dochodem 1600 zyla takiej stodoly nie posiadaja czyli glownie refundacje w gornej granicy dostana ci z dochodem pewnie tak ponad 10 tysia miesiecznie.
  Dlaczego ta refundacja jest uzalezniona od dochodu a nie od wielkosci "domu"?.
  Dodatkowo dodam ze obecna technologia budowy wymaga ocieplenia juz na etapie budowy czyli jest to poniekad doplata do budowy nowego domu.
  Ci co maja "stare" domy albo je juz ocieplili albo nawet z "doplata" ich na to niebedzie stac.
  Oczywiscie zeby dostac doplate prace musi wykonac okreslona firma oczywiscie za okreslona przez siebie cene.
  Przyslowiowy Kowalski bedacy pracownikiem budowlanym nie moze sobie kupic materialow i ocieplic samemu mim ze sie zna znaczy moze ale doplty nie dostanie .

 • racetam

  Oceniono 5 razy 5

  600zł dochodu? wtf? przecież to nie Ghana.
  a no tak, będzie można sie pochwalić że najbiedniejszym, (4 rodzinom w polsce) Państwo dofinansowało 90% zakupu pieca.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 5

  Czyste powietrze pisowskie fiuty, to dlatego dotujecie kopalnie, import ruskiego węgla i 50 zacofania w dziedzinie energii odnawialnych?!!??

 • mg_40

  Oceniono 4 razy 4

  O czym wy marzycie? Całe lato nie dało się otworzyć okna zwłaszcza rano i wieczorem bo "somsiad" wymienił kocioł i teraz pali też latem węglem "na ciepłą wodę". Do zeszłego roku CWU miał na gaz. I tak robi coraz więcej somsiadów a okolica śmierdzi latem jak zimą. To jest tragedia co się dzieje. Bez wyeliminowania węgla jako paliwa do ogrzewania nic sie nie zmieni. A już używanie węgla latem do przygotowania CWU powinno być zabronione. Niech sobie zainstalują solary. Będą sobie mogli nawet basen ogrzać

 • miro72

  Oceniono 10 razy 4

  Chyba nikt za wymianę __PIECA__ nie dostanie złamanego grosza.
  Doczytajcie autorzy czym się różni piec od kotła.

 • Michał Kusz

  Oceniono 3 razy 3

  Jest tylko jedno ale. Finansowanie walki ze smogiem miało pochodzić z tzw. opłaty foliowkowej, czyli tego co płacimy w sklepie za jednorazowke. Skoro nie było o tym wspomniane to ja się pytam gdzie trafia te pieniądze A raczej do czyjej kieszeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX