Gastronomiczny skandal w Chinach. Martwy szczur w jedzeniu

Sieć chińskich restauracji jest w sporych opałach po tym, jak klient znalazł w jedzeniu martwego szczura. O incydencie poinformowały lokalne media.

Akcje Xiabuxiabu Catering Management China Holdings zniżkowały w poniedziałek na parkiecie w Hongkongu o 6,1 proc., we wtorek aż o 11 proc.

To efekt informacji, że władze miasta Weifang w prowincji Shandong we wschodnim Chinach prowadzą kontrolę bezpieczeństwa żywności w jednej z restauracji Xiabuxiabu. Wszystko dlatego, że w ubiegłym tygodniu lokalny portal podał informację o padłym szczurze, znalezionym w posiłku przez klienta.

Cena akcji Xiabuxiabu Catering Management China Holdings - 1 rokCena akcji Xiabuxiabu Catering Management China Holdings - 1 rok stooq.pl

W oświadczeniu z 8 września, opublikowanym w portalu społecznościowym Weibo (chińskim Facebooku) firma Xiabuxiabu zapewniała, że wstępne dochodzenie wykluczyło możliwość, by szczur znalazł się w jedzeniu w związku z brakiem higieny w lokalu czy błędów ludzkich. Potem wpis usunięto.

Władze nakazały restauracji zawieszenie działalności, zapowiedziały także nałożenie kar na lokal.

Problemy firm ze gryzoniami

Szczur nie pierwszy raz jest powodem gastronomicznego skandalu. W lutym klientka sklepu jednego z europejskich marketów odkryła fragmenty gryzonia, gdy karmiła swoją 2,5-letnią wnuczkę posiłkiem przygotowanym z mrożonych warzyw. Według prasy, wcześniej do sklepu dotarły trzy skargi w związku z resztkami szczurów w paczkach warzyw. Efekt? 38 tys. opakowań mrożonych warzyw władze sieci wycofały ze sklepowych półek.

Z kolei w Indiach szczur dostał się do bankomatu, gdzie poszatkował banknoty o nominale 500 i 2000 rupii o łącznej wartości 1,2 mln rupii - w przeliczeniu było to około 66 tys. zł. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (33)
Gastronomiczny skandal w Chinach. Martwy szczur w jedzeniu
Zaloguj się
 • Oceniono 9 razy 7

  Przecież nic się nie stało. Z lokalnej gazety wiadomo, że to miała być potrawka ze 100 dniowego szczura na ostro, tylko ktoś za wcześnie wykopał z błota tego szczura (miał tam leżeć 100 dni) i w potrawie wyglądał na zdechłego, a nie jak w potrawie, cytuję za tłumaczem:"czarna galaretowata miazga mięsna"

 • paniczysko

  Oceniono 10 razy 6

  Przecież szczur to u nich przysmak, więc o co halo?! Powinno być: przeterminowany szczur w jedzeniu.

 • karrampa

  Oceniono 7 razy 5

  W Polsce po badaniach szczur okazałby się zdrową żwynością i zabroniono by ujawniania nazwy firmy serwującej szczura.
  Zupełnia jak w przypadku soli wypadowej.

 • supermarjan

  Oceniono 3 razy 3

  znaczy ze nawet szczur sie tym zatrul. szczesciarz ten co dostal to zarcie. szczur trup ale on zyje.

 • miastomakow

  Oceniono 3 razy 3

  niesmaczny?

 • m.godwin

  Oceniono 5 razy 1

  Zamawiał żywego.

 • metaxo

  Oceniono 13 razy 1

  U nas jeden szczur siedzi w w Pałacu pod żyrandolem i nikomu to nie przeszkadza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX