PKP tworzy dworcowe pakiety przetargowe. Przez trudną sytuację na rynku budowlanym

PKP SA w ramach swojego Programu Inwestycji Dworcowych odda do użytkowania po modernizacji ok. 8 obiektów do końca br., poinformował ISBnews członek zarządu Andrzej Olszewski. 

"W ramach programu na etapie prac przedprojektowych i projektowych jest obecnie ok. 130 dworców. Jeśli chodzi o przetargi - na różnych etapach: przygotowania, prowadzenia lub rozstrzygnięcia postępowania jest dalszych ok. 40 dworców. Na 11 trwają prace budowlane, a do użytku po zakończeniu modernizacji zostały oddane 3. Jeszcze w tym roku oddamy ok. 8" - powiedział Olszewski w rozmowie z ISBnews. 

Czytaj więcej: PKP PLK: 26 nowych przystanków na kolejowej mapie Polski

Członek zarządu PKP pytany o dalsze tempo realizacji programu wskazał, że wszystko będzie zależało od rozstrzygania przetargów, na które wpływa trudna sytuacja na rynku budowlanym.

"Kilka przetargów musieliśmy unieważnić. W kilku podnieśliśmy budżety w sytuacji, gdy oferty je nieznacznie przekraczały i nadal jesteśmy skłonni to robić. Staramy się zachęcić, by większe firmy budowlane chciały brać udział w przetargach np. tworząc pakiety zadań, po klika dworców" - wyjaśnił Olszewski.

Przypomniał, że cały program wart jest ok. 1,5 mld zł i w 65 proc. jest finansowany ze środków UE, w 25 proc. z budżetu państwa, a pozostałe to środki pochodzą z PKP SA.

"W związku z wyższymi kosztami wykonawstwa prawdopodobnie nasz udział będzie musiał urosnąć, ale jesteśmy na to gotowi - mamy finansowanie udziału własnego co najmniej do 2025 r." - wskazał. 

Czytaj więcej: PKP Intercity zmieniło regulamin. Mogą wstrzymać sprzedaż biletów bez wskazania miejsca

Dworce PKP do remontu

Podczas panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Olszewski podkreślał m.in. że główny wysiłek inwestycyjny programu przypada na małe miejscowości "w Polsce powiatowej". Dworce będą modernizowane kompleksowo i dostosowywane do potrzeb niepełnosprawnych. Lista wytypowanych dworców obejmuje 188 pozycji. Inwestycje będą zakończone najpóźniej do 2023 r.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 został przyjęty we wrześniu 2016 r.

W skład Grupy PKP wchodzą PKP S.A., czyli spółka matka, oraz 10 spółek świadczących usługi m.in. na rynku kolejowym, energetycznym i teleinformatycznym. Działania spółek grupy nadzoruje i koordynuje PKP S.A. - wyznacza im cele i dba o ich realizację. 

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (12)
PKP odda do użytkowania ok. 8 zmodernizowanych dworców do końca 2018 r.
Zaloguj się
 • dezyderymarchewka

  Oceniono 11 razy 7

  Żadnych zmodernizowanych dworców!
  To jest atak na naszą suwerenność!
  Niech nas zostawią w spokoju - tak przecież pan prezydent powiedział. Żadnych modernizacji dworców niech nam nie finansują!!! Bóg, honor, ojczyzna i stare dworce! "Niech nas zostawią w spokoju"!

 • mirafas

  Oceniono 5 razy 5

  Co z tego że wyremontują dworzec, skoro potem nie potrafią nawet naprawić schodów ruchomych (jak w Katowicach)?

 • zapomorski12

  Oceniono 10 razy 4

  Program w 65% finansowany przez UE, a tylko w 25% z budżetu państwa. Ha, ha, a według PAD, UE to jakaś mityczna organizacja w ogóle Polsce niepotrzebna. Inne pisiaki są też tego zdania. Zmięknie im rura, w następnym budżecie UE, bo dostaniemy tyle co nic. I na dodatek pisiaki bezczelnie kłamią, że to ich zasługa, że Polska otrzymała tak olbrzymie dotacje z funduszy spójności UE gdy każdy wie, że taką kasę załatwił poprzedni rząd PO/PSL. Trzeba ich pogonić w następnych wyborach póki do reszty kraju nie zdążą zniszczyć.

 • kaspera

  Oceniono 3 razy 3

  A co z drugim największym dworcem w Polsce, tj. w Poznaniu? Czy moje dzieci lub wnuki doczekają się tej chwili, że tam będzie dworzec z prawdziwego zdarzenia, a nie jakaś wschodnia i zachodnia przybudówka? Na razie można w tych labiryntach bawić się w podchody lub chowanego....

 • kocurko

  Oceniono 2 razy 2

  Co z dworcem w Poznaniu? Ten, który nam PKP zafundowało przy aktywnym współudziale firmy TRIGRANIT jest kompletnie spie.....y. Niefunkcjonalny i nie nadający się do poprawienia projekt trzeba zastąpić starym, wyremontowanym dworcem

 • danuel

  Oceniono 8 razy 2

  Mogę stać nawet pod kartonem o ile będę miał dobre i punktualne połączenia.

 • wolak007

  Oceniono 5 razy 1

  Mityczna organizacja UE współfinansuje remonty dworców :)
  PiS to stan umysłu!...

 • balajanek

  Oceniono 1 raz 1

  Czy można by wymienić tych około 8 dworców do remontu. Około to znaczy 7,4 dworca czy 8,2?

 • takaprawda2015

  Oceniono 9 razy 1

  Wystarczy pójść na każdy większy dworzec w Polsce i posłuchać komunikatów. Ani jeden pociąg nie przyjeżdża zgodnie z rozkładem. Oczywiście zgodnie z bajeczką płynącą z głośników jest im bardzo przykro za tą sytuację i przepraszają, ale jednocześnie informują że opóźnienie może ulec wydłużeniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX