Brytyjczycy wciąż płacą za kryzys sprzed 10 lat. Ich pensje są niższe o 800 funtów rocznie

Dziesięć lat od światowego kryzysu gospodarczego Brytyjczycy wciąż odczuwają jego negatywne skutki. Płace mieszkańców Wielkiej Brytanii spadły w tym czasie o 3 proc. Najbardziej ucierpiało pokolenie 30-latków, które 'straciło' 2100 funtów rocznie.

Analiza przeprowadzona przez Institute for Fiscal Studies dla BBC pokazuje, że przeciętna roczna płaca na Wyspach jest o 800 funtów niższa niż 10 lat temu.

Miniony kryzys najbardziej uderzył w pracowników w wieku od 30 do 39 lat. Ich obecne dochody są o 2100 funtów rocznie niższe od tych, które dekadę temu zarabiali ich rówieśnicy. To spadek o 7,2 proc.

Wśród obecnych 20-latków spadek ten wynosi 5 proc., a dla osób w wieku powyżej 60 lat - 0,7 proc., które zostało przeliczone na 130 funtów.

Stosując kryterium podziału regionalnego widać, że najbardziej ucierpiał m.in. Londyn. Przed kryzysem średnia płaca w tym mieście wynosiła 24100 funtów rocznie, w 2017 r. 23300 funtów.

W następstwie recesji średnie zarobki osób w wieku 20 i 30 lat spadły szczególnie gwałtownie, być może dlatego, że pracodawcy byli bardziej skłonni obniżać płace startowe niż pensje osób już pracujących

- poinformował w rozmowie z BBC dyrektor IFS, Paul Johnson.

Emeryci wyszli na kryzysie znacznie lepiej niż młodsi ludzie, po części dlatego, że są mniej uzależnieni od zarobków. Co więcej, rząd zdecydował się chronić państwowe emerytury i inne świadczenia otrzymywane przez seniorów

- dodał Johnson.

Z analizy wynika również, że gdyby tendencja wzrostu płac obecna przed kryzysem utrzymała się przez te wszystkie lata, to dziś mieszkańcy Wielkiej Brytanii zarabialiby średnio o 3500 funtów więcej.

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (23)
Pensje Brytyjczyków niższe o 800 funtów rocznie
Zaloguj się
 • mg_40

  Oceniono 11 razy 9

  A teraz jeszcze dodajcie do tego wzrost kosztów życia. Przykład z USA - zarobki średnie w 2000 r. 30 tys. dolarów, średnia cena domu 150 tys. dolarów. Rok 2017 - zarobki średnie 33 tys. dolarów, średnia cena domu 330 tys. dolarów
  Ten trend pauperyzacji i zaniku wszystkiego co pośrodku między żebrakami a milionerami trwa w krajach Zachodu od lat 90tych. Najdłużej chyba trzymały się Niemcy ale tu też to dotarło. Wszystko co pośrodku biednieje, ceny nieruchomości szybują, bogaci się bogacą

 • agzum

  Oceniono 8 razy 6

  Człowiek i krowa mają średnio po 3 nogi.

  Czy przyjazd tysięcy Polaków, Rumunów, Bułgarów miał wpływ na wzrost wynagrodzeń (zwłaszcza pracowników niewykwalifikowanych)?
  Gdyby podali dominantę to by się okazało, że jest ona zbliżona do płacy minimalnej w UK - dzięki imigrantom.

  Zlikwidujmy płacę minimalną i wpuśćmy do PL 2 mln Hindusów i zobaczymy jak nam średnia zarobków wzrośnie.

 • czarnydoktor

  Oceniono 8 razy 4

  Nie do konca jest jak w artykule, niektorym nie oplaca sie zarabiac wiecej, bo jak zarobia powyzej poziomu X to utraca benefity.

  Wszyscy polscy budowlancy pracujacy jako Self Employed dostaja minimalne przelewy na konto, pod stolem gotowke i pozniej leca po wszystkie mozliwe benefity. W calej tej budowlance rzadzi gotowka. Jak chcesz przelewac z konta to automatycznie musisz zaplacic wiecej.

  Ta statystyka nie pokazuje rzeczywistych zarobkow, tylko jak bardzo system socjalny powoduje, ze ludziom nie oplaca sie pracowac. Sa 3 kategorie ludzi w UK
  1. Ci co robia za minimalne stawki i drenuja system socjalny
  2. Ci co sa naprawde bogaci, posiadaja po kilka domow i ich majatek ciagle rosnie
  3. Klasa tych co pracuja powyzej minimum i automatycznie traca dostep do systemu socjalnego i jednoczesnie nie stac ich na przyklad na zakup nieruchomosci

 • pjck

  Oceniono 11 razy 1

  Do tego eksport do UE też już cierpi - a Brexit dopiero będzie - w rezultacie spadną kolejne pensje lub wręcz zwinięte zostaną niektóre stanowiska pracy.
  merkuriuszpolonijny.co.uk/

 • dr.hab

  Oceniono 1 raz 1

  800x4x4,75(biezacy kurs PLN/GBP)=PLN 15200/r. Z ciekawosci, czym sie zajmujesz zawodowo-lezeniem na sofie i wyprowadzaniem cudzego psa w tygodniu czy czyms bardziej konstruktywnym (np. debilnym trollingiem)?

 • alexcomp

  Oceniono 7 razy 1

  Wręcz załamałem się pensjami Brytyjczyków. 800 funtów to mniej więcej 25% mojego rocznego dochodu. Okropnie mają, chyba tam pojadę im pomóc.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 4 razy 0

  PKB niby cały czas rośnie, a ludzie coraz biedniejsi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX