Walka o prawa do "Krecika". Kolejnych książek nie będzie?

Umowa między zmarłym w 2011 r. rysownikiem Zdenkiem Milerem, który stworzył postać Krecika, a jego córką, jest nieważna - orzekł Sąd Apelacyjny w Pradze. Kobieta nie może dalej wydawać książki "Krecik z wizytą", musi wycofać też z rynku już wydane egzemplarze.

Katerina Milerova wydała w 2015 r. książkę „Krecik z wizytą” na mocy umowy licencyjnej, którą zawarła z ojcem, twórcą postaci Krecika - zmarłym w 2011 r. Zdenkiem Milerem. Po ukazaniu się książki, do akcji wkroczyła jednak Milen Fischer, która do czasu rozstrzygnięcia kwestii dziedziczenia po Milerze jest administratorem praw autorskich. 

Fischer podważyła umowę między Milerovą a jej ojcem, a sądy pierwsze i drugiej instancji przyznały jej rację. Powołano się na to, że w umowie licencyjnej nie ma wpisanego ustalonego wynagrodzenia. To pozwoliło na zanegowanie jej ważności.

Dodatkowo prawnik Milen Fischer zwracał uwagę, że postać pani Krecik, która pojawiła się w książce "Krecik z wizytą", jest tylko plagiatem Krecika - różni się od niego wyłącznie różową kokardą na głowie i różową bransoletką na ręce.

Wyrok oznacza, że córka Zdenka Milera nie może wykorzystywać postaci Krecika. Konieczne jest wycofanie z rynku już wydanych nakładów książki „Krecik z wizytą”, oczywiście Milerovej zakazano także wydawania kolejnych egzemplarzy.

Katerina nie zgadza się z decyzją sądu. Tłumaczy, że wszystko co robi, jest realizacją woli jej ojca. - Pracowałam z ojcem odkąd skończyłam 26 lat, stworzyliśmy wiele książek i obrazków. Chciałaś nadal uszczęśliwiać dzieci. Ojciec powiedział mi "Kato, rób to dalej" - komentowała Milerova po wyroku, cytowana przez czeskie media.

Niestety, Zdenek Miler zostawił po sobie kilka różnych testamentów, i po jego śmierci w rodzinie Milerów trwa walka m.in. właśnie o prawa autorskie do Krecika. Fischer prowadzi w tej sprawie sądową batalię także z wnuczką rysownika - Karoliną. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (18)
Walka o prawa do 'Krecika'. Kolejnych książek nie będzie?
Zaloguj się
 • mln79

  Oceniono 10 razy 8

  Kilka różnych testamentów? Miał Zdenek poczucie humoru. No po prostu czeski film.

 • melmakianin

  Oceniono 8 razy 4

  ach jooo... :(

 • strach_sie_bac

  Oceniono 15 razy 3

  Zostawcie Krecika w spokoju, Reksia oraz Bolka i Lolka również, nie wspominając o Rumcajsie oraz Żwirku i Muchomorku !!!! :)

 • stagrz20

  Oceniono 2 razy 2

  Czeskie prawo też już zgłupiało.

 • heelntoe

  Oceniono 2 razy 2

  Przypomina mi to batalię o Koziołka Matołka... Też rodzina, spadkobiercy i wydawcy nie mogą się dogadać.

 • mietekkowalski

  Oceniono 6 razy 2

  Najbardziej utkwił mi w pamięci odcinek: "Krecik lekarzem", jak szukał leku "chamomilla" (rumianek) po całym świecie. Wg mnie twórca musiał próbować wszystkiego:)

 • byann

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli poszukiwanie dziury w umowie nie było w dobrej wierze. Umowa była podpisana z oczywistą intencją.
  Takie rzeczy tylko w wolskopodobnych krajach.

 • mallerco

  0

  Stażysto, kim jest Milen Fischer?
  Piętnastą żoną rysownika, konkubiną, nałożnicą, drugą córką, czy współautorką postaci krecika?

  Tak, cenię dobre ciennikarstfo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX