"Mamy już bardzo dosyć brexitu"- londyńskie City traci pozycję lidera

Londyn pokonany przez Nowy Jork. W najnowszej edycji raportu firmy Z/Yen wynika, że banki i inne instytucje działające w londyńskim City przenoszą miejsca pracy do innych miast na terenie UE z powodu brexitu.

Instytucje finansowe, które mają swoje siedziby w Londynie, obawiają się, że po brexicie stracą dostęp do unijnego wspólnego rynku.

Niepewność ws. brexitu niepokoi londyńskie City

"Mamy już bardzo dosyć brexitu - nie możemy nadal działać przy tak dużej niepewności. Wielu pracowników tutaj stara się zaplanować swoją przyszłość" - to wypowiedź anonimowego zarządzającego funduszem emerytalnym z Londynu, którą przytacza raport firmy Z/Yen.

Jak piszą autorzy opracowania, głównymi beneficjentami tej niepewności mogą być takie miasta jak Zurych, Frankfurt, Amsterdam, Wiedeń i Mediolan.

- Coraz bardziej zbliżamy się do dnia wyjścia z UE i wciąż nie wiemy, czy Londyn będzie w stanie handlować ze wszystkimi innymi europejskimi centrami finansowymi - wyjaśnia współtwórca indeksu Mark Yeandle, cytowany przez Reutersa.

Zobacz także: Nieoczekiwany skutek brexitu. Zakłócenia w nawigacji satelitarnej to dla Londynu koszt 1 mld funtów dziennie

Nowy Jork wyprzedza Londyn w rankingu centrów finansowych

Z powodu związanych z brexitem obaw Londyn stracił osiem punktów od poprzedniej edycji raportu badającego atrakcyjność centrów finansowych, najwięcej spośród miast z czołówki rankingu. Spadł na drugie miejsce. Pierwsze zajmuje Nowy Jork. Na trzecim jest Hongkong, na czwartym Singapur, pierwszą piątkę zamyka Szanghaj.

Od czasu referendum z 2016 roku, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej, niektóre największe światowe instytucje finansowe zaczęły przenosić część działalności poza Londyn. Według badania przeprowadzonego przez Agencję Reutera, może chodzić o około pięć tysięcy miejsc pracy, choć są też bardziej pesymistyczne przewidywania.

Czytaj też: Goldman Sachs stawia na Polskę. Brent Watson: Nasz plan to 1000 zatrudnionych

Raport firmy Z/Yen bierze pod uwagę 100 miast. Znalazła się w nim też Warszawa, która mocno spadła, bo aż od 21 miejsc i teraz zajmuje 66. pozycję. Wyprzedza nas na przykład Tallin, który jest na 52. miejscu, po poprawieniu notowań aż od 27 oczek. 

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (141)
Brexit uderza w Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii traci pozycję lidera na liście centrów finansowych
Zaloguj się
 • fajny_zajety

  Oceniono 62 razy 50

  Unia powinna teraz zrobić wszystko żeby pokazać jak dramatyczne mogą być skutki opuszczenia wspólnoty nawet przez taką potęgę jak UK. Tak ,żeby inne kraje miały tego swiadomość.

 • man13

  Oceniono 98 razy 38

  placą cenę za głupotę
  to i tak niwielka cena, w porównaniu z tą, która Polska zapłaci za PolExit

 • coalesce

  Oceniono 28 razy 18

  >> Nowy Jork wyprzedza Londyn w rankingu centrów finansowych

  Od początku łatwo było zgadnać kto gra na rozpad Europy. Nasze przygłupy też sie do tego dołożą za poklepanie po plecach przez Trumpa.

 • taroudant

  Oceniono 84 razy 14

  Pisowskie cwoki niedawno głosiły, ze to Warszawa ma być głównym kierunkiem przeprowadzek z londyńskiego City. Jakoś jednak nie ma chętnych. Kto by chciał do bolszewicko-faszystowskiej samotnej krainy głupków ?

 • zapomorski12

  Oceniono 19 razy 11

  Jeszcze trochę porządzi PiS i Warszawa nie znajdzie się w żadnym światowym rankingu. Za głupotę rządzących i wypinanie się na instytucje UE zapłacą wszyscy Polacy.

 • my_kroolik

  Oceniono 29 razy 11

  Klasyka! Niedouczeni wyborcy z głębokiej prowincji, decydują o przyszłości na podstawie najprostszych instynktów i recept suflowanych przez populistów. Tutaj dodatkowo podlanych rublowym sosem.

 • TOMASZ P.

  Oceniono 19 razy 9

  Tam to kilka tyś miejsc pracy, po polexicie wrócimy najpierw do Gierka a z czasem do czasów Mieszka I. Powodzenia kato-matoły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX