ZUS ostrzega przed oszustami. Żądają zapłaty za fikcyjną fakturę, infekują komputery wirusem

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystując nieuwagę ofiar próbują wymusić opłaty za fikcyjne faktury.

ZUS ostrzega przed nową kampanią przestępców skierowaną przeciwko polskim internautom. Na skrzynki e-mailowe trafiają informacje o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wiadomość nie pochodzi jednak z ZUS-u. Rozsyłają go przestępcy. 

Mail zawiera zainfekowany załącznik. Jego otwarcie może doprowadzić do utraty kontroli nad komputerem, a efekcie do wyprowadzenia pieniędzy z konta.

"W ostatnich dniach do części klientów trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł do bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim - pod żadnym pozorem - nie otwierać załączonego pliku" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

ZUS wyjaśnia jednocześnie, że nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, ani innej dokumentacji, drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze można pobrać samodzielnie ze strony internetowej.

Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platforma Usług Elektronicznych ZUS.

Czytaj też: Składki ZUS w 2019 r. znów w górę. Psychologiczna dla przedsiębiorców bariera 1300 zł pokonana

Przestępcy nie pierwszy raz wykorzystują autorytet instytucji. Na początku roku postanowili wykorzystać zmianę sposobu opłacania składek przez przedsiębiorców. Otrzymywali fałszywe powiadomienia zawierające podmienione numery kont. Warto zatem przyglądać się korespondencji, która rzekomo pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy innego urzędu. Przestępcy liczą na naszą nieuwagę. 

***

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (5)
ZUS ostrzega przed oszustami. Żądają zapłaty za fikcyjną fakturę, infekują komputery wirusem
Zaloguj się
 • jakuz3

  Oceniono 2 razy 0

  ZUS do likwidacji.

 • remo29

  Oceniono 3 razy -1

  ZUS każdego roku kradnie mi więcej niż wszyscy oszuści, których w życiu spotkałem.

 • krzywelustro

  Oceniono 1 raz -1

  Fakt, że jakiś robak wykradł dane klientów z bazy ZUS i teraz rozsyła w imieniu ZUS-u faktury oznacza, że sam ZUS ma ochronę informatyczną kompletnie od czapy. Teraz więc, zamiast załamywać ręce i udawać niewiniątka szczerze zatroskane o los swoich klientów, powinni wykopać z hukiem swoich informatyków odpowiedzialnych za bezpieczeństwo serwera i bez skąpienia zainwestować tyle pieniędzy ile trzeba, aby zabezpieczyć na przyszłość siebie i własnych klientów przed takimi wtopami.

  A przyzwoitość wymaga, aby klientów szczerze przeprosić, a nie rzucać im w twarz jakimiś pseudotroskliwymi dobrymi radami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX