USA pokonały Arabię Saudyjską i Rosję. Są największym producentem ropy na świecie

Stany Zjednoczone "prawdopodobnie" zostały największym światowym producentem ropy. Tak szacuje amerykańska rządowa agencja. To byłaby pierwsza taka sytuacja od 1973 roku.

Produkcja ropy naftowej w USA rośnie i to na tyle szybko, że Amerykanie wysunęli się na globalne prowadzenie.

- W lutym produkcja ropy w USA przekroczyła tę z Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy od ponad dwóch dekad. W czerwcu i sierpniu, Stany Zjednoczone wyprzedziły Rosję w produkcji ropy po raz pierwszy od lutego 1999 - pisze w oficjalnym komentarzu agencja zajmująca się energią (U.S. Energy Information Administration - EIA).

Nie bez znaczenia jest zapewne fakt, że pod koniec 2016 roku państwa kartelu OPEC, którego nieformalnym liderem są Saudyjczycy, w porozumieniu z Rosją zdecydowały się ograniczyć wydobycie ropy, by podbić cenę tego surowca. Stany Zjednoczone nie wzięły w tym udziału.

Rządowa agencja spodziewa się też, że USA utrzymają pierwsze miejsce w rankingu największych producentów ropy naftowej także w pozostałych miesiącach tego roku i całym 2019 r.

Zwiększenie produkcji przez Stany Zjednoczone w ostatnich latach umożliwiło m.in. wykorzystanie nowych technik wydobycia, w tym tak zwanego frackingu, czyli szczelinowania hydraulicznego. Polega on na tym, że warstwy skał, kryjące ropę i gaz ziemny, rozsadza się za pomocą odpowiednik środków chemicznych, piasku i wody, z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia. Metoda ta budzi w niektórych kręgach kontrowersje dotyczące ryzyka zanieczyszczenia środowiska.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

"Samochód tankuje się wodorem w ciągu 2,5 minuty. Może przejechać 600 km, a Polska ma tego gazu pod dostatkiem."

Więcej o:
Komentarze (22)
Ropa naftowa - Arabia Saudyjska i Rosja pokonane. USA są największym producentem na świecie
Zaloguj się
 • wojtem

  Oceniono 9 razy 7

  A oszołomy od globcia pisaly ze ropa się już skonczyla. Niemcy i Francuzi dymaja naiwnych w Europie. Najgorsze jest to ze Europa nie ma zadnej szansy na wytrzymanie konkurencji z Chinami czy USA. Będziemy takim rezerwatem dla bogatych Niemcow.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 0

  W przeciwieństwie do Arabii Saudyjskiej i tfu Rosji wydobycie ropy nie jest ważne dla gospodarki USA. Ot, tak dla rozrywki wydobywają.

 • szydlo4

  Oceniono 6 razy 0

  1. Polska ma dużo wodoru? Obecnie wodór produkuje się z gazu ziemnego, którego mamy ok. 1/3 zapotrzebowania kraju. 2/3 gazu importujemy na razie z Rosji
  2. Wodór można otrzymać z węgla (i wody)! Tak, można i tak go produkowano w Polsce do lat 60' XX wieku. Bardzo nieopłacalny proces wytwarzający przy okazji ogromne ilości ditlenku węgla
  3. 1,0 g wodoru to ok. 11 litrów, a nie 22 litry jak głosi ekspert (prawo Avogadro'a)
  4. Wodór jest skrajnie łatwopalnym gazem, w przeciwieństwie do innych gazów, rozprężając grzeje się i zapala samorzutnie. Zapalenie nie jest takie szkodliwe jak wybuch, a wybucha przy stężeniach w powietrzu od 4 do 74 % objętościowych. Temp. zapłonu to: - (minus) 150 st. C, czyli, praktycznie zawsze zapala się lub wybucha w obecności źródła zapłonu
  5. 5,0 kg ciekłego wodoru to jednak 70 litrów. Tak duży(e) musi(zą) być bak(i).
  Pozdrawiam
  Bogdan Thomalla, Zabrze

 • kisssmyass

  Oceniono 14 razy -4

  a jeszcze przy tym strzelą w górę dochody firm farmaceutycznych, bo zachorowalność na raka i innych chrób spowodowanych zanieczyszczeniem środowiska, wód gruntowych zwiększa się dramatycznie! Innymi słowy, żyć nie umierać (tylko gnić, i to najwolniej jak się tylko da, na prochach made in USA or anywhere)!

 • yosemitesam

  Oceniono 9 razy -5

  Gdyby nie ropa, to te pierwotniaki do dziś zajmowaliby się strzelaniem z łuku do "tatanka".

 • leonleonidas

  Oceniono 17 razy -5

  Znaczy musimy kupowac droga rope i gaz od USA bo inaczej juz nie beda liderem.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 21 razy -7

  USA były największym krajem handlującym skórą bizonów. Gdy wybili je prawie wszystkie porzucili prerie i udali się tam gdzie istniała następna żyła złota. Czerwonoskórzy zadali już przed 100 laty pytanie prezydentowi białej rasy, czy kochają swoją ziemię?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX