Volkswagen chce przenieść produkcję Skody Superb do Niemiec. Czescy związkowcy odrzucają ten pomysł

Skoda nie nadąża z produkcją samochodów. I dlatego Volkswagen wpadł na pomysł, by przenieść część jej produkcji do Niemiec. Ten pomysł bardzo nie spodobał się czeskim związkowcom.

O konieczności zwiększania mocy produkcyjnych Skody mówił dla Reutersa w czerwcu jeden z przedstawicieli Volkswagena – do niemieckiego koncernu należy 100 proc. akcji Skoda Auto. To pochodna faktu, że skody świetnie się sprzedają, a dużo tańsze koszty ich produkcji w Czechach niż w Niemczech powodują, że czeska marka jest dużo bardziej rentowna od większości pozostałych marek VW.

Volkswagen, chcąc więc zwiększyć zyski w czasach, gdy nadal traci na aferze dieselgate i ponosi ogromne koszty wdrażania technologii elektrycznego napędu, wymyślił, że przeniesie część produkcji Skody do Niemiec. Dokładnie modelu Superb - choć w części - z fabryki w Kvasinach do zakładów Volkswagena w Emden, gdzie teraz powstają passaty.

Czeskim związkowcom z zakładów Skody bardzo się to nie spodobało. – Zdecydowanie odrzucamy możliwość przeniesienia produkcji Skody Superb do innej fabryki poza Czechami – czytamy w ich oświadczeniu.

Zdaniem Jaroslava Povsika, jednego z szefów związkowców w Skodzie, Superb jest flagowym modelem Skody i częścią jej DNA. Zapowiedział, że koniecznie trzeba znaleźć rozwiązanie, by ten samochód był dalej produkowany w czeskich fabrykach. – On przynosi dochody, których nie możemy utracić – powiedział.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (116)
Volkswagen chce przenieść produkcję Skody Superb do Niemiec. Czescy związkowcy odrzucają ten pomysł
Zaloguj się
 • Tomasz Smok

  Oceniono 24 razy 24

  Pande też przenieśli do Włoch i jakoś nasze związki się nie przeciwstawiały, ale jak już to nic nie wskoraly, zobaczymy co będzie w Skodzie ale podejrzewam że uda im się utrzymać produkcję w Czechach bo tam związki działają na korzyść pracowników a nie na swoją

 • single_malt

  Oceniono 38 razy 16

  Czechom sie pomylilo kto jest wlascicielem marki Skoda i calej technologii :-))

 • antymemo

  Oceniono 28 razy 10

  Czescy związkowcy z zakładów Skody chcą narzucić swoje zdanie niemieckiemu koncernowi Volkswagen. Ostro ... jak na Czechów !

 • lekarzzewsi

  Oceniono 16 razy 8

  Niech przeniosą. Jakość Superba jest coraz gorsza, co mnie nie dziwi. Tak się składa, że mieszkam w Kotlinie Kłodzkiej i wiem kogo zatrudnia Skoda. Poza nielicznymi wyjątkami - ręce opadają - same nieroby spod sklepu. Jeździłem 7 lat Suberbem 2 i uważałem go za wspaniały samochód (mimo kiepskiego wyglądu zewnętrznego). Teraz od roku jeżdżę Superbem 3 i pomijając lepszy design jest gorszy od 2-ki pod każdym względem.

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 15 razy 5

  Zawsze przy okazji tekstu o Skodzie pojawiają się te same bujdy na resorach o straconej szansie FSO. Otóż, drodzy parafianie, nikt tego nie chciał kupić, a już zwłaszcza Niemce. Towarzysze koreańscy byli jedyni, którzy reflektowali. Zestawianie FSO ze Skodą to dowód nieznajomości realiów.

 • tomekbanerr

  Oceniono 4 razy 4

  w Kvasinach pracuje cała kotlina Kłodzka !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX