Jest umowa na kolejny odcinek A1. Jeszcze jeden i cała autostrada będzie gotowa lub w budowie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy, z konsorcjum firm Strabag i Budimex, na projekt i budowę odcinka autostrady A1 od Kamieńska do Radomska.

Odcinek Kamieńsk - Radomsko w województwie łódzkim na mieć długość ok. 16,7 km. Wartość podpisanej umowy to 573,1 mln złotych.

Istniejąca dwujezdniowa droga zostanie gruntownie przebudowana. Kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Czas realizacji inwestycji to 32 miesiące (z wyłączeniem okresów zimowych: 15 grudnia - 15 marca). Odcinek powinien być więc gotowy w 2022 r.

Autostrada A1 docelowo ma połączyć Gdańsk z granicą z Czechami. Do dostosowania do standardów autostrady pozostały odcinki na południe od Łodzi, aż do Pyrzowic nieopodal Katowic - łącznie blisko 140 km. Zdecydowana większość umów na realizację tych odcinków jest już podpisana. Pozostał kontrakt na odcinek od węzła Piotrków Trybunalski Południe do Kamieńska, ale i on powinien zostać zawarty jeszcze we wrześniu. Najkorzystniejsza oferta została już wybrała, aktualnie trwa kontrola uprzednia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Umowy na "łódzkie odcinki", a także jeden odcinek "śląski" - od granic województw do węzła Częstochowa Północ - zostały podpisane dopiero niedawno, bo w lipcu i sierpniu br. 

autostrada A1autostrada A1 źródło: GDDKiA

Już w 2019 r. kierowcy będą mogli z kolei pojechać, jeśli nie dojdzie do opóźnień, nowymi odcinkami autostrady A1 na Śląsku od Pyrzowic do węzła Częstochowa Północ. To łącznie ok. 58 km.

autostrada A1autostrada A1 źródło: GDDKiA


Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (48)
Jest umowa na kolejny odcinek A1. Jeszcze jeden i cała autostrada będzie gotowa lub w budowie
Zaloguj się
 • linda7608

  Oceniono 24 razy 4

  35 mln złotych za kilometr? Za tyle to sie według PiS buduje w Alpach a nie na naszym płaskim terenie, w dodatku na ścieżce istniejącej autostrady.
  No, ale Polska wstała z kolan, to rozumiem, że teraz stać nas już.

 • tata60

  Oceniono 3 razy 3

  Założę się , że ta droga A1 nie powstanie przed 2025 rokiem. Dlaczego? Bo nie ma teraz pieniędzy na drogi. To wszystko są tylko zapowiedzi. Zauważcie, że np.,,zakopianka" ma już rok opóźnienia. Poza tym A2 oddawane byłoby akurat dziwnym trafem przed wyborami w 2024 roku. Opozycja tylko czyha na błędy rządzących, kimkolwiek by oni nie byli. Teraz jest okres zapowiedzi przedwyborczych. Dlatego ,,złotousty" jeździ i zapowiada: np. ,,i na koniec zbudujemy Wam most!". A ktoś z tłumu" ,,Panie Premierze! Ale nie mamy rzeki" Na to Mateuszek : ,,to rzekę też Wam zbudujemy". Tak będzie też z autostradami. Sądzę, że z tym problemem nie uporamy się do 2030 roku.

 • mirek76pl

  Oceniono 21 razy 3

  35 mln PLN za kilometr? Na płaskim terenie? I to nie budowa od podstaw a jedynie dostosowanie istniejącej autostrady do obecnych standardów? Gdyby to było podpisane za PO, szczujnia PiSwoska wyłaby w całym internecie że złodziejstwo, grabież, korupcja i Polska w ruinie.

 • zbych21

  Oceniono 2 razy 2

  Próbuję sobie wyobrazić te korki na gierkówce podczas tej przebudowy.

 • wooki74

  Oceniono 6 razy 2

  "Cała będzie w budowie". W to akurat wierzę :P wystarczy wbić łopatę w ziemię co kilkaset metrów i już mamy autostradę w budowie :)

 • cin2424

  Oceniono 6 razy 2

  Taaa a slaski odcinek a1 przypomina powoli odcinek testowy dla zawieszenia. Mozna skakac na szkodach gorniczych

 • jakmi

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie ile będzie kosztował przejazd całą gotową autostradą. Na A2 podróż z Łodzi do granicy i powrót to wydatek prawie jak za całoroczną winietę na wszystkie autostrady w drogiej Szwajcarii.

 • drbob20

  Oceniono 5 razy 1

  bedzie a moze nawet i nie bedzie jak za PiSowego polaczka ktory wstrzymal prace w budowie i opoznil budowe o 5 lat. pincet plus tez juz na wyczerpaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX