Nowa waluta Wenezueli ma dopiero trzy tygodnie, a ceny i tak poszły w górę już o 100 proc.

APTOPIX Ecuador Venezuela Migrants

APTOPIX Ecuador Venezuela Migrants (Fot. Dolores Ochoa / AP Photo)

Minęły zaledwie trzy tygodnie od wprowadzenia w Wenezueli nowej waluty, a inflacja sięgnęła już 100 procent.

Cena filiżanki kawy wzrosła przez dwa ostatnie tygodnie z 25 do 50 suwerennych boliwarów (przed denominacją było to 5 mln starych boliwarów). 

W połowie sierpnia prezydent kraju Nicolas Maduro obciął pięć zer, a nowy, suwerenny boliwar miał być receptą na gnębiącą Wenezuelczyków hiperinflację. Według MFW, wzrost cen w tym roku może sięgnąć nawet 1 mln proc.

Manewr się nie udał. W ciągu dwóch tygodni ceny uległy podwojeniu. W Wenezueli szaleje kryzys finansowy, który doprowadził do masowej emigracji, zamieszek, próby zabójstwa prezydenta Maduro oraz upadku waluty. Potężne kłopoty Caracas rozpoczęły się cztery lata temu, kiedy spadły ceny ropy naftowej.

Chiny na ratunek tonącej Wenezueli

W czwartek Bloomberg poinformował, że Chiny zgodziły się pożyczyć Wenezueli dodatkowe 5 mld dolarów. To efekt spotkania Nicolasa Maduro w Pekinie z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi i przewodniczącym Państwowej Komisji Rozwoju i Reform, która steruje chińską gospodarką. Pożyczka ma być spłacona w gotówce lub ropie naftowej.

Chiny to kluczowy pożyczkodawca Wenezueli od 2008 r., kiedy po raz pierwszy dostarczyły fundusze na projekty infrastrukturalne i naftowe w tym kraju. - Państwo Środka pożyczyło południowoamerykańskiemu krajowi około 70 miliardów dolarów w kilku ratach, z których większość ma zostać spłacona w ropie naftowej – szacuje Asdrubal Oliveros, dyrektor Ecoanalitica, firmy konsultingowej z Caracas.

W ostatnim czasie Nicolas Maduro wstrzymał spłatę większości zagranicznego długu i szuka rozwiązania z zagranicznymi posiadaczami wenezuelskich obligacji. Jednak Chiny wierzą w Wenezuelę. - Sytuacja wewnętrzna jest tam coraz lepsza, a rząd Wenezueli aktywnie promuje reformy gospodarcze i finansowe - powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy chińskiego MSZ Geng Shuang.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Znasz reguły ortografii? To ten quiz jest jedynie formalnością
1/19Mam ochotę zagrać w __, wiesz, gdzie jest lotka?
Zobacz także
 • Projekt CPK zauważyły zachodnie media. Bloomberg: Polska chce być lotniczą bramą do Azji
 • Spadki na giełdach 10 lat od największego bankructwa w USA. "Lunatykujemy w kierunku kolejnego kryzysu"
Komentarze (150)
Nowa waluta Wenezueli ma dopiero trzy tygodnie, a ceny i tak poszły w górę już o 100 proc.
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 42 razy 42

  „Jednak Chiny wierzą w Wenezuelę. - Sytuacja wewnętrzna jest tam coraz lepsza, a rząd Wenezueli aktywnie promuje reformy gospodarcze i finansowe - powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy chińskiego MSZ Geng Shuang.”
  ===========================

  Chiny po prostu kupują Wenezuelę na raty, zabezpieczając sobie dostęp do źródła ropy na przyszłość. Na razie to średnio opłacalny biznes, bo dopóki nie zbuduje się ropociągu przez Kolumbię do jakiegoś portu nad Pacyfikiem koszty transportu surowca do Chin byłyby zbyt wysokie, ale dla Chin $ 70 miliardów to drobne na waciki, więc czemu nie.

 • robertolewniczak

  Oceniono 73 razy 33

  I to Nas czeka w niedalekiej przyszłości,pod rządami tych nieudaczników.Tylko że my nie mamy ropy.

 • tonieemail

  Oceniono 45 razy 27

  Suwerenny boliwar. Hehe jakoś to brzmi podobnie do naszego wstawania z kolan. Ciekawe kiedy przyjdzie czas zapłać za rozdawnictwo PiSssss.

 • smurfmadrala

  Oceniono 39 razy 25

  Terror marksistowski zabija, demoralizuje,zniewala, grabi, niszczy,
  biedny Naród Wenezueli, kto im pomoże kiedy już tyrania maoistów "zaopiekowała" się udręczonym krajem ?

 • smiki48

  Oceniono 27 razy 21

  a mi jakoś nie żal Wenezuelczyków. To oni wybrali swojego prezydenta i parlament. A ten prezydent rozpieprzył całą gospodarkę. I ci głupi ludzie nadal na niego głosują. To jest kolejny dowód jak łatwo manipulować głupim społeczeństwem i dowód, że prawa wyborcze powinni mieć wyłącznie ci, którzy świadomie potrafią podjąć decyzję.

 • szabepio

  Oceniono 30 razy 14

  Chiny w ten sposób tanio kupią ropę. Przyciśnieta wenezuela odda chinom kilka pol naftowych. Odda te same pola ktore znacjonalizowała Zachodowi. Ale ludzie w wenezueli nic z tego nie bedą miec bo ta kasa pojdzie na armię i ochronę reżimu i o to tu wylacznie chodzi w tych pozyczkach. Takze chinom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje