BGŻ BNP Paribas bierze Raiffeisen Polbank. Jest zgoda na przejęcie na polskim rynku bankowym

Komisja Nadzoru Finansowego nie zgłosiła sprzeciwu co do zamiaru przejęcia Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas. A dokładnie - części Raiffeisen Polbanku, m.in. segmentu bankowości detalicznej.

O tym, że grupa BNP Paribas, właściciel banku BGŻ BNP Paribas, planuje przejąć od Raiffeisen Bank International wydzieloną część Raiffeisen Bank Polska (znanego w Polsce jako marka Raiffeisen Polbank), wiadomo oficjalnie od kwietnia 2018 r. Wówczas instytucje uzgodniły transakcję (wartą ok. 3,25 mld zł), potrzebowały jednak na nią zgód Komisji Europejskiej i Komisji Nadzoru Finansowego. Tę pierwszą zdobyły w lipcu, a teraz także KNF nie wyraziła sprzeciwu wobec przejęcia wydzielonej części Raiffeisen Banku Polska.

Mowa o wydzielonej części, bo BGŻ BNP Paribas nie weźmie m.in. kredytów walutowych Raiffeisen Banku, zrezygnował też z wybranych kredytów korporacyjnych. Te pozostaną w ramach dotychczasowej spółki, docelowo przekształconej w oddział Raiffeisen Bank International w Polsce. BGŻ BNP Paribas przejmie za to m.in. bankowość detaliczną, bankowość dla małych i średnich firm, bankowość korporacyjną oraz private banking.

- Otrzymanie zgód odpowiednich organów nadzorujących to bardzo ważny etap transakcji. Kolejne kroki obejmują prawne wydzielenie podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska i jej połączenie z naszym Bankiem, co ma nastąpić jeszcze w tym roku - mówi Przemek Gdański, prezes Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas. - Następnie skupimy się na rebrandingu oraz fuzji operacyjnej, zaplanowanych na 2019 r. - dodaje Gdański. Zatem - te najbardziej widoczne dla klientów zmiany, związane z przenosinami do nowego banku, planowane są "dopiero" na przyszły rok.

Przejęcie Raiffeisen Polbanku pozwoli BGŻ BNP Paribas wejść do "pierwszej ligi" polskich banków, z aktywami powyżej 100 mld zł. Bank będzie wówczas dysponował aktywami na poziomie mniej więcej 115 mld zł. Więcej obecnie mają: PKO Bank Polski (blisko 300 mld zł), Pekao (ok. 185 mld zł), Santander Bank (dawny Bank Zachodni WBK; ok. 150 mld zł) oraz mBank i ING Bank Śląski (po ok. 130 mld zł).

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (13)
BGŻ BNP Paribas bierze Raiffeisen Polbank. Jest zgoda na przejęcie na polskim rynku bankowym
Zaloguj się
 • pcat

  Oceniono 20 razy 14

  BGŻ BNP Fortis Wilhelm Raiffeisen Polbank Paribas Bank Polska.
  Niech jeszcze przejmą bank Zbożowy, będzie pasowało do tej nazwy na samym końcu.

 • zerro007

  Oceniono 8 razy 6

  BNPparibas jest umoczony w tyle afer, że łeb pęka. W Polsce odgrywa ważną rolę w aferze Polisolokat. Więcej na blogu "bez adwokata".

 • gefreiterhaber

  Oceniono 9 razy 5

  pARIBAS dostal niedawno kare 850 mln euro, jest to bank mineciarski umoczony w gigantyczne niesplacalne dlugi we Wloszech. to oznacza, ze nie ma wystarczajacego kapitalu i lewaruje a lewaruje panstwowa kasa od makarona a tam kasy nie ma tylko 2000 mld E dlugow. stad makaron sie przymila do Niemcow i obiecuje im podzielic sie technologia nuklearna.Raiffeisen sie sqrvil oddajac sie w takie rece, to oznacza ze paribas bedzie drenowal polskiego klienta na maksa. kolejny lichwiarz wchodzi do Polski.

 • arfer

  Oceniono 6 razy 4

  I po raz kolejny marny bank przejmuje lepszy

 • gefreiterhaber

  Oceniono 6 razy 4

  najuczciwsze sa banki brytyjskie i szwajcarskie. taka jest prawda. poczujecie na wlasnej skorze jak ten "paryba" bedzie wam zmienial co miesiac oprocentowanie i wprowadzal ukryte oplaty - poczytajcie o podatkach we francji jakie tam dymanie podatnika odchodzi.

 • ltte

  Oceniono 8 razy 4

  Kurczę! Szkoda. Pewnie zepsują kontrakty terminowe, jak BZWBK zepsuł po przejęciu Kredyt Banku :-(

 • sigit

  Oceniono 2 razy 2

  I dobrze. Kto pisze że R był lepszy, nie miał anulowanych biletów za opóźnione/wstrzymane/ręczne przelewy z R z winy banku i jego systemu, nie musiał co chwlilę pisać reklamacji, np. z powodu złych opłat, nierealizowania woli posiadacza karty, itp. Ludzi z R też niech zwolnią, bo nic się nie zmieni.

 • zerro007

  Oceniono 1 raz 1

  BNP Paribas (z małym dodatkiem w nazwie) przejdzie do pierwszej ligi banków polskich? Kłopot w tym, że ten bank (BNP Paribas) po prostu nie potrafi być uczciwym. Taśmowo latami tworzył indeksy na potrzeby podmiotów wykorzystujących je do uwiarygadniania tzw polisolokat. Więcej na blogu "bez adwokata".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX