EBC pokazał nowe banknoty euro. Wejdą do obiegu w maju przyszłego roku

Europejski Bank Centralny zaprezentował we wtorek nowe banknoty o nominałach 100 i 200 euro. Mają wejść do obiegu 29 maja 2019 roku.

EBC kontynuuje wprowadzenie do obiegu banknotów z zaawansowanymi zabezpieczeniami. Całą procedurę rozpoczął w maju 2013 roku od wprowadzenie banknotu o nominale 5 euro. Później przyszła kolej na nominały 10, 20 i 50 euro. W poniedziałek pokazano najnowsze – 100 i 200 euro.

 

Wszystkie banknoty nowej serii mają wzory oparte na temacie „Epoki i style” – są też w podobnych kolorach jak starsze pieniądze.

Zastosowano w nich trudne do podrobienia zabezpieczenia. Wśród nich jest znany już hologram i znak wodny z wizerunkiem Europy. Ponadto chronią je między innymi specjalnie wydrukowana w lewym dolnym rogu liczba informująca o nominale – widać na niej błyszczące niewielkie znaki euro w zależności od tego, pod jakim kątem patrzymy na banknot. Jest też dodatkowy hologram w prawym górnym rogu – w miejscu, gdzie powtórzono informację o wartości banknotu.

Zmieniono też nieco wymiary nowych pieniędzy. Banknoty mają teraz tę samą wysokość, co nominał 50 euro. Za to długość pozostała niezmieniona. Ten zabieg ma ułatwić automatyczne liczenie banknotów.

Wprowadzenie nowych euro nie oznacza, że stara seria utraci ważność. O jej całkowitym wycofaniu z obiegu EBC poinformuje z dużym wyprzedzeniem. Poza tym nawet kiedy stare euro przestanie być prawnym środkiem płatniczym, będzie można te pieniądze wymienić na nowe w krajowych bankach centralnych Eurosystemu.

200 euro jest największym nominałem banknotu emitowanego teraz przez EBC. 500 euro nie będzie – EBC podjął decyzję o zaprzestaniu jego produkcji mniej więcej dwa lata temu.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (25)
EBC pokazał nowe banknoty euro. Wejdą do obiegu w maju przyszłego roku
Zaloguj się
 • liekiller

  Oceniono 16 razy 8

  oni w tej wywaginowanej wspólnocie nawet nie wiedzą, że Euro wymyślił PIS. Niech zapytają Mateusza to się dowiedzą.

 • drugi-antek

  Oceniono 12 razy 6

  Banknoty Euro to najwspanialsza rzecz na świecie. Uwielbiam je mieć, trzymać, patrzeć na nie. A najpiękniejszy widok świata to portfel tak wypełniony setkami ze się nie domyka.

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 2

  He, he...
  Mało kto dziś pamięta, że pierwowzorem Euro, było Ecu. Przypomniało mi się jak za komuny wesołki robiły sobie jaja, że blok RWPG też wprowadzi wspólna walutę, która będzie się nazywać: PIerwszy Eksperymentalny Rublo DOLar. Skrót powstały z dużych liter, niech sobie każdy odszyfruje sam... :-))

 • kamila3345

  Oceniono 2 razy -2

  A kiedy będą kuźwa w Polsce te ojro a pensje będa takie same ale w ojro!

 • ggggogitek

  Oceniono 8 razy -2

  brawo PiS!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX