Polska firma przejmuje jednego z największych brytyjskich producentów naczep

Wielton, notowany na GPW polski producent naczep i przyczep, kupił 75 proc. udziałów w firmie Lawrence David Limited z Peterborough w Wielkiej Brytanii. To jeden z największych brytyjskich producentów naczep.

Na przejęcie polska firma ma wydać 26 mln funtów, czyli ponad 125 mln zł. Większość tej kwoty Wielton wyda z własnych środków. Dodatkowo transakcję pomoże mu zawrzeć konsorcjum trzech banków – PKO BP, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz BGŻ BNP Paribas.

Polska firma zamierza również przejąć pozostałe 25 proc. udziałów w Lawrence David Limited. To się ma stać najpóźniej do maja 2022 roku. Szczegółowe warunki tej uzupełniającej transakcji Wielton wyjaśnia w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

- Lawrence David jest jednym z głównych producentów naczep na rynku brytyjskim. W portfolio produktowym znajdują się naczepy typu kurtyny, skrzynie, platformy, a także zabudowy pojazdów dostawczych. Lawrence David wraz z posiadaną spółką zależną sprzedaje około 3,5 tys. sztuk naczep i przyczep rocznie. W roku obrotowym 2017/2018 Grupa Lawrence David osiągnęła ok. 74 mln GBP przychodów ze sprzedaży, około 3,8 mln GBP zysku operacyjnego EBITDA oraz około 3,5 mln GBP zysku netto – wyjaśnia Wielton.

Polska firma jest dużo większa od brytyjskiej. Roczne przychody Wieltonu sięgają teraz 1,7 mld zł. Firma zarabia przy tym na czysto rocznie ponad 90 mln zł i na giełdzie jest wyceniania na niecałe 640 mln zł. To czyni ją jednym z trzech największych producentów naczep i przyczep w Europie.

Kupno Lawrence David Limited nie jest pierwszym znacznym przejęciem za granicą zrealizowanym przez spółkę z Wielunia. Ponad rok temu Wielton kupił 100 proc. udziałów w niemieckiej firmie Langendorf GmbH produkującej m.in. naczepy.

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (40)
Polska firma przejmuje jednego z największych brytyjskich producentów naczep
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 73 razy 19

  Te Polacks wykupujo nasze english companies za friko i potem bendo transwerować profits zyski zagranicę! Dlaczego government tego nie zabronił? Żondam rebrytanizacji i wstania z kolan!
  angol

 • kurejwa

  Oceniono 21 razy 15

  brawo!

 • miston1989

  Oceniono 16 razy 8

  Brawo Wielton. Firma bardzo dobrze zarządzana.

 • zingygizmo

  Oceniono 18 razy 8

  i prawidlowo

 • olekro

  Oceniono 3 razy 1

  Narodowe srebra angolom wykupujemy

 • artco1313

  Oceniono 3 razy 1

  wielton będzie nadal sprzedawał swoje naczemy w GB jako brytyjskie - a brytyjskie w Europie jako swoje - wilk syty i owca cała

 • i.l

  Oceniono 5 razy 1

  a to teraz naczepy będą do jazdy po lewej?

 • arfer

  0

  gratulujemy rozwoju :)

 • darcys44

  0

  Oby nie było to pyrrusowe zwycięstwo ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX