IBM: Jesteśmy w fazie dużego przyspieszenia technologii komputerów kwantowych

- IBM ocenia, że jesteśmy w fazie dużego przyspieszenia technologii komputerów kwantowych - mówi dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie Jarosław Szymczuk.

"Jesteśmy w fazie dużego przyspieszenia, jeśli chodzi o technologie komputerów kwantowych. Są już naukowe publikacje na ten temat, eksperymenty są w fazie stanu faktycznego komputerów kwantowych. Trwa tworzenie bibliotek i budowanie rozwiązań programistycznych i kognitywnych. Przełom technologiczny w tym zakresie jest blisko dzięki połączeniu osiągnięć fizyki kwantowej, możliwości budowania środowisk zbliżonych do zera absolutnego i rozwoju półprzewodników" - powiedział Szymczuk dziennikarzom w trakcie konferencji IBM THINK Warsaw 2018.

"Nastąpiło przełamanie barier fizycznych w tym zakresie i IBM podjął decyzje o intensywnym inwestowaniu w tę technologię. Na komputery kwantowe patrzymy jako uzupełnienie regularnej mocy obliczeniowej z wykorzystaniem w zastosowaniach przemysłowych, naukowych, czy laboratoryjnych. W kwestii komercyjnej na obecnym etapie ciężko powiedzieć, gdyż nadal jesteśmy w fazie laboratoryjnej komputerów kwantowych. Wyobrażam je sobie jako urządzenie w dedykowanym centrum obliczeniowym w rozmiarach obecnych superkomputerów. Nasza wizja jest taka, że komputery kwantowe maja służyć rozwiązaniu problemów cywilizacji i fizyki, które aktualnie nie są rozwiązywalne" - dodał dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Wskazał ponadto, że ogłoszona lista pięciu innowacji wskazuje na kierunki rozwoju nauki, które w istotny sposób wpłyną na życie ludzi i otaczający nas świat w przyszłości.

"Już dziś widzimy, że era komputerów kwantowych wchodzi w decydującą fazę rozwoju, a sztuczna inteligencja coraz sprawniej wspiera człowieka w jego działaniach. Znajdujemy się w bardzo ważnym momencie, w którym dokonuje się kolejny, technologiczny przełom, a co za tym idzie otwierają się dla nas nieznane jak dotąd przestrzenie poznania i nowe możliwości" - dodał Szymczuk.

Wśród kolejnych innowacji IBM rozwija tzw. kotwice kryptograficzne, które będą odgrywać rolę swoistego odcisku palca na każdym z produktów. Będą one mogły być osadzone na każdym produkcie mającym postać stałą, a następnie podłączone do łańcucha blockchain, który uniemożliwi manipulacje w kodach kotwic. IBM pracuje również nad rozwiązaniami mającymi zapewnić autentyczność produktów w stanie ciekłym.

IBM obecnie pracuje również nad stworzeniem tzw. kodowania opartego na algebrze krat, dzięki któremu wszelkie dane będą mogły być szyfrowane w skomplikowanych strukturach algebraicznych nazywanych kratami.

Ponadto IBM zaczął budowę robotów-mikroskopów opartych o mechanizmy sztucznej inteligencji. Będą one połączone z chmurą i rozmieszczone w wodach na całym świecie, aby stale monitorować ruch planktonu w trzech wymiarach.

***

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o:
Komentarze (77)
IBM: Jesteśmy w fazie dużego przyspieszenia technologii komputerów kwantowych
Zaloguj się
 • temporary_email

  Oceniono 17 razy 15

  Czy tylko ja mam takie wrażenie, że Google translate tu zadział, a autor nie ma pojęcia o czym pisze?

 • ferdkiepski

  Oceniono 18 razy 12

  "Nasza wizja jest taka, że komputery kwantowe maja służyć rozwiązaniu problemów cywilizacji i fizyki, które aktualnie nie są rozwiązywalne" - ha,ha,ha - problemem cywilizacji jest sama cywilizacja dokonująca samobójstwa z uporem godnym lepszej sprawy.

 • nanorobot

  Oceniono 8 razy 6

  Jak to opowiada Noam Chomsky. Przez 60 lat pracy na MIT, słyszał od swoich kolegów zajmujacych się komputerami, sztuczną inteligencją, itd., że "już za pół roku" będziemy mieli komputery, które potrafią to, to i tamto. Komputery te nigdy nie powstają ...

 • haha-to-ja

  Oceniono 9 razy 5

  Ale o co chodzili tyle mądrych słów na stronie z wypietymi pupami celebrytek i jarosława? Czy pan dyrektor potrzebuje seo podbić czy redaktor wnosi o staż w dziale utrzymania czystości?

  Ciekawe kto zbuduje ibmowi te serwery kwantowe, oddali z dopłata swoje fabryki global foundries w zamian za pierwszeństwo w produkcji chipów a ci po dwóch latach położyli lache na to bo się nie opłaca.

 • kirdan1

  Oceniono 11 razy 5

  Bicie piany.

 • kar.as

  Oceniono 3 razy 3

  "Wody" = morze Barentsa. "Plankton" = rosyjskie okręty podwodne.
  J-23.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX