14 miliardów euro zaległych podatków od Apple dla rządu Irlandii

Sprawa ma związek z decyzją Komisji Europejskiej z 2016 roku, kiedy to Bruksela uznała, że amerykańska firma czerpała korzyści podatkowe na zasadach sprzecznych z unijnymi zasadami pomocy publicznej.

W 2016 roku Komisja Europejska orzekła, że indywidualne interpretacje prawa podatkowego na korzyść Apple wydane przez Irlandię w 1991 i 2007 roku sprawiły, że "w sztuczny sposób" zaniżana była wielkość odprowadzanych przez koncern podatków. Tym samym stawki podatkowe były faktycznie nielegalną, w świetle unijnego prawa,  pomocą publiczną. W związku z czym Komisja uznała, że Irlandia ma odzyskać od Apple podatki w wysokości 13 mld euro - chodzi o lata 2003-2014.

W tym roku Irlandia otrzymała pełną kwotę zaległej daniny. Ostatnia rata od Amerykanów wpłynęła kilka dni temu na konto irlandzkiego fiskusa. Łącznie wpłacone  zostało 14,3 mld euro – 13 mld podatków oraz 1,2 mld euro odsetek. 

Czytaj więcej: Nawet 200 mld euro. Dania w szoku w związku z gigantycznym skandalem z praniem pieniędzy

Irlandia nie zgadza się z decyzją KE

- Chociaż rząd zasadniczo nie zgadza się z analizą Komisji i dąży do stwierdzenia nieważności tej decyzji, jako zobowiązani członkowie Unii Europejskiej, zawsze potwierdzaliśmy, że odzyskalibyśmy rzekomą pomoc państwa – cytuje „The Guardian” oświadczenie PaschalaDonohoe, ministra finansów Irlandii.

Komisja Europejska jest jednak zadowolona z odzyskania przez Irlandię zaległych (i niechcianych przez Dublin) podatków.

- W świetle faktu, że Apple w pełni zwrócił Irlandii bezprawną pomoc publiczną, komisarz Margethe Vestager zaproponuje Komisji  zakończenie akcji prawnych (przeciwko Irlandii i Apple – przyp. red.) – mówił rzecznik Komisji Ricardo Cardoso.

Pieniądze na specjalnym koncie

Pomimo, że pieniądze zostały wpłacone na specjalne konto depozytowe, to strony i tak czekają jeszcze na ostateczne rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Irlandia zapowiada bowiem, że będzie się nadal odwoływać i sprawa może ciągnąć się latami.

Jedynym państwem UE, które poparło Komisję w sporze z Irlandią była Polska, która zadeklarowała gotowość do wystąpienia po stronie KE. Efektywna stopa podatkowa podatku płaconego przez Apple, które w Irlandii ma swoją europejską siedzibę efektywnie wynosiła w 2014 roku 0,005 proc.

Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (38)
Apple zapłaciło 14 mld euro zaległych podatków
Zaloguj się
 • pavise

  Oceniono 16 razy 8

  Jak widac Europa Zachodnia tez ma problemy z przekupnymi politykami, ktorzy ot tak zwalniaja od podatku firme zarabiajaca miliardy euro na ich terytorium

 • antynick

  Oceniono 8 razy 6

  "Irlandia zapowiada bowiem, że będzie się nadal odwoływać i sprawa może ciągnąć się latami." Ciekawe co na to obywatele.

 • smileykkk

  Oceniono 4 razy 2

  wyobrazcie sobie jak bardzo skorumpowany tez lewicowy irlandzki rzad jest. nie chca 14 mld dolarow zaleglych podatkow od korporacji ktora nie placi nigdzie. omija opodatkowanie podobnie jak google facebooki itd. NO CO MOZe BYC BARDZIEJ CHORE? Z usmiechem na twarzy mowia nie chcemy kasy. Dlaczego? Bo robia na podatkach cala unie w konia non stop. Pogarda i zaklamanie.

 • pas964

  Oceniono 1 raz 1

  Ja chętnie przygarnę. Nawet zapłacę podatek od darowizny.

 • putinolog

  Oceniono 7 razy 1

  nasze kozaki za obraźliwą łapówkę (1000.000 zł) darują każdy dług. Prymitywne POPiSy i Pawlak.

 • fakej

  Oceniono 6 razy 0

  0.005 procent podatku to i tak dużo. Decyzja KE bezpodstawna.

 • punter

  Oceniono 8 razy 0

  Czyli Irlandia nie chce 14 mld Euro podatku. Kolejny przykład, że prostytutki są honorowe, nawet jak dupczą swoim krajem.

  Jak w komedii - zapłacili za 3-0, to będzie trzy zero ...

 • phugoid

  Oceniono 7 razy -1

  pozostaje jeszcze tylko ustalic, czy, kto i ile wzial za taka a nie inna interpretacje podatkowa na korzysc korpo :)

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 4 razy -2

  Apple nie miało żadnych zaległych podatków. Nawet rząd Irlandii uwazał, że wszystko jest ok,- taką miał umowę z Apple i nie chciał tych pieniędzy.
  Podatek nałożyłą Unia w ramach wojny handlowej z USA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX