Kontrola podatkowa w Grupie Żywiec. Firma może zapłacić aż 68 mln zł dodatkowego podatku

Grupa Żywiec poinformowała w komunikacie, że w związku z prowadzoną kontrolą podatkową, na spółkę mogłoby zostać nałożone dodatkowe zobowiązanie podatkowe w łącznej wysokości 68 mln zł.

Jeden z największych polskich browarów otrzymał właśnie protokół z kontroli podatkowej prowadzonej w spółce przez Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Katowicach (ŚUCS). Wynika z niego, że wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego, jakie mogłoby zostać nałożone na spółkę, może wynieść  ok. 47 mln zł z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, oraz 21 mln zł z tytułu odsetek. Powód? Możliwe niewłaściwe ujęcie w rozliczeniach podatkowych firmy. 

Oczywiście dodatkowy podatek może zostać nałożony na spółkę w przypadku podtrzymania ww. ustaleń w ewentualnej decyzji skarbówki. 

Czytaj więcej: Frank za "mocny" nawet dla Szwajcarów. Złoty obrywa rykoszetem

Kontrola dotyczy 2013 roku

Kontrola obejmuje swoim zakresem rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych w 2013 r.

- Z analizy treści protokołu wynika, iż zdaniem ŚUCS w rozliczeniach podatkowych od osób prawnych za 2013 r. spółka niewłaściwie ujęła: przychody i koszty związane z rozliczeniem opłat licencyjnych pomiędzy spółką a Brandhouse Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja Sp. z o.o. s.k., oraz koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych - czytamy w komunikacie browaru. 

Czytaj więcej: "iPhone zastąpił twój aparat" - szef Apple'a wyjaśnia, dlaczego jego smartfony są tak drogie

Żywiec nie zgadza się z ustaleniami

Grupa Żywiec nie zgadza się z ustaleniami państwowych kontrolerów i zapewnia, że złoży w sprawie stosowane wyjaśnienia. 

- Spółka nie zgadza się z ustaleniami protokołu, gdyż w opinii zarządu wnioski ŚUCS zawarte w protokole nie znajdują uzasadnienia na gruncie obowiązujących przepisów prawa, a także dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego spraw o zbliżonym stanie faktycznym i prawnym. Dodatkowo, spółka jest w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów potwierdzających zasadność podjętych przez spółkę działań - oświadcza firma.

Spółce przysługuje prawo wniesienia zastrzeżeń i wyjaśnień do protokołu w terminie 14 dni, z czego zamierza ona skorzystać "w obszernym zakresie".

Grupa Żywiec warzy piwo w pięciu browarach: Warce, Elblągu, Leżajsku oraz w Żywcu i w Cieszynie. W 2017 roku sprzedała 11,2 mln hektolitrów piwa. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r. 

Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ!

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (47)
Kontrola podatkowa w Grupie Żywiec. Mogą zapłacić aż 68 mln zł dodatkowego podatku
Zaloguj się
 • maro7511

  Oceniono 20 razy 10

  zupełnie przez przypadek zobowiązanie miało zaistnieć w 2013 , czyli za chwilę przedawnienie , czyż nie mamy doczynienia z "uprawą" odsetek za 5 lat 50 % , tyle to w banku nie dostaną .

 • art141

  Oceniono 17 razy 9

  Zaczyna się. Poczekajcie aż koniunktura się pogorszy i PKB spadnie. Przedsiębiorcy czyli wg PIS złodzieje się nie pobierają. Już uchwalaja podatek od przeniesienia firmy za granicę bo wiedza co będzie. A gdzie panie Morawiecki konstytucja dla biznesu? A jak się ma możliwość blokady kont bankowych do przepisu że winę trzeba udowodnić i stosowania niejasnego prawa na korzyść przedsiębiorstw? Gdzie tu przedsiębiorca ma szansę jak mu najpierw zablokują konto a potem będą kontrolować przez rok? A co pan panie Morawiecki powie na instrukcje urzędów skarbowych które mówią aby kontrolowac przedsiębiorstwa które mają pieniądze? I to nie duże korporacje bo te są za cwane tylko małych przedsiębiorców. Czyli jeśliby przedsiębiorca kombinuje ale jest bez kasy to nie kontrolujemy ale uczciwego z kasą kontrolujemy.

 • ssc1

  Oceniono 21 razy 9

  Skoro faktycznie posiadają interpretację do której sie stosują, to na jakiej podstawie zostały sformułowane zarzuty?
  Brakuje na 500+?
  A może brakuje na mieszkanie +?
  A może na kolejne premie dla rządu?

  Cikeawi mnie czy w sądzie Żywiec wygra.
  To będzie jednoznaczna informacja dla przedsiębiorców - nieważne że masz interpretację podatkową, ważne jest że budżet potrzebuje kasy...

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 7 razy 5

  136 000 X 500= 68 000 000. Brawo PiS.

 • muczacza7

  Oceniono 9 razy 3

  "Dodatkowo, spółka jest w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów potwierdzających zasadność podjętych przez spółkę działań" - tego urzędnicy na pewno nie uznają :). A do tego przypomnę - US-y mają wyciągać kasę od tych co mogą zapłacić - były cytowane stosowane pisma.

 • punter

  Oceniono 8 razy 2

  A co w tym dziwnego ? Klasyczny wałek z wyprowadzeniem "marki" to pustej spółki z podbiciem wartości 100 razy a potem "użyczaniem" tej marki tak naprawdę samemu sobie tylko ze 100 razy większymi kosztami podatkowymi. Co ma do tego PiS ???

 • dafaq

  Oceniono 12 razy 2

  "Wystarczy nie krasc"+. Ciąg dalszy.

 • wichura

  Oceniono 3 razy 1

  Dobra wiadomość!
  "(...) koszty związane z rozliczeniem opłat licencyjnych (...) oraz koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych (...)" - przecież to pozycje na kilometr śmierdzące. Są chyba w każdym oddziale międzynarodowego koncernu (takiego jak np. Heineken, kontrolujący Grupę Żywiec) i służą jednemu: agresywnej "optymalizacji" podatkowej. Problem tylko jest taki, że jest to "obudowane" kilkunastoma segregatorami dokumentacji, opiniami, interpretacjami etc. - ciężko z tym walczyć. Powodzenia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX